* Fantastic meci, chiar de analele fotbalului, returul din turul 3 preliminar al Ligii campionilor, campioana Romaniei castigand cu 4-3 (1-0) la Glasgow, chiar pe Celtic Park, victorie, care, dupa 1-1 in prima mansa, ii asigura echipei lui Dan Petrescu prezenta in grupele cupelor europene.

CFR Cluj va fi sigur in grupele Europa League, dar are si sansa, mare, iata, o demonstreaza pe teren, nu pe vorbe, pe fapte, sa ajunga si la potul cel mare, in grupele Ligii Campionilor, urmand sa dispute o dubla cu Slavia Praga, in play-off-ul preliminariilor, meciul tur fiind marti la Cluj.

Nu am nici starea, nu e nici ora sa povestesc rasturnarile de scor, asa ca iata marcatorii si minutele reusitelor, incepand cu gazdele, cum se obisnuieste: Forrest (51), Edouard (61), Christie (76), respectiv Deac (27), Omrani (74, din penalty, 80, Țucudean (90+7).

Uitati-va la minute si veti vedea ca banca tehnica a campioanei Romaniei, ca si iubitorii fotbalului privitori la televizor au trecut prin toate starile posibile, un veritabil montagne russe de sentimente.

Ceea ce cred ca ar trebui sa retinem, in primul si in primul rand, din aceasta reusita este asta: seful la echipa de fotbal CFR Cluj, din cate stie cam toata lumea, este ANTRENORUL Dan Petrescu, cam nimeni nu stie cine e patronul…

* Perechea Horia Tecau/Jean-Julien Rojer (Romania/Olanda), cap de serie numărul 4, a calcat cu stangul la Cincinnati, turneu de ATP Masters 1000, de 6 milioane de dolari, cuplul Feliciano Lopez/Andy Murray (Spania, Marea Britanie) impunandu-se cu scorul de 3-6, 6-3, 10-3, intr-o ora si 16 minute.

* Extrem de interesante si rezultatele de marti seara de la Cincinnati, unde continua seria eliminarilor unor favorite: Anett Kontaveit-Angelique Kerber 7-6 (3), 6-2; Venus Williams-Kiki Bertens 6-3, 3-6, 7-6 (3); Madison Keys-Garbine Muguruza 6-7 (4), 7-6 (5), 6-4.

Si o ultima informatie: confruntarea dintre Simona Halep (favorita 4) si Ekaterina Aleksandrova (43 WTA) deschide seria meciurilor din turul secund din acest turneu Premier 5, de 3 milioane de dolari, fiind programat de la ora 17,00, ora Romaniei, adica primul meci al reuniunii de dimineata.