* Pentru mine, in afara de frumusetea fotbalului adevarat, cu rasturnari de scor (2-2 dupa prelungiri, 1-1, dupa 90 minute, 1-0 pentru invinsi la prima pauza) si deznodamantul perfect, 5-4 la loviturile de departajare de la 11 m, cu ratare la ultima executie, datele de capatai ale acestei a 45-a Supercupe a Europei, prima dintre doua echipe englezesti, sunt, totusi, altele.

In primul rand, debutul absolut al unei brigazi de femei-arbitre, Stephanie Frappart (Franta), asistata de Manuela Nicolosi (Franta), Michelle O’Neill (Irlanda), care, la o asemenea tensiune si intr-un meci cu miza, atletic, a aratat doar 3 cartonase, toate spre final, la oboseala: Azpilicueta (79), Henderson (85), Alexander-Arnold (107), precum si ca am asistat, la Istanbul, pe Besiktas Park, la confruntarea cu numarul 181 dintre cele doua cluburi, din care Liverpool a obtinut 77 de victorii, Chelsea, 63, iar 41 s-au incheiat la egalitate.

Asta da traditie, asa ca ne putem astepta ca, dupa indelunga penitenta de dupa tragedia de pe Heysel, care a eliminat echipele englezesti din cupe, sa asistam la deschiderea unei veritabile dominatii de lunga durata a celui mai solid fotbal de pe continent. La fotbal nu exista Brexit…

Iata fisa tehnica a Supercupei Europei 2019:
Liverpool – Chelsea 2-2 (0-1, 1-1), dupa prelungiri; 5-4, la loviturile de departajare
Au marcat: Sadio Mane (48, 95), respectiv Olivier Giroud (36), Jorginho (101 – penalty).
Au executat în ordine loviturile de departajare: Roberto Firmino 1-0 (gol), Jorginho 1-1 (gol), Fabinho 2-1 (gol), Ross Barkley 2-2 (gol), Divock Origi 3-2 (gol), Mason Mount 3-3 (gol), Trent Alexander-Arnold 4-3 (gol), Emerson 4-4 (gol), Mohamed Salah 5-4 (gol), Tammy Abraham 5-4 (ratare – portarul Adrian a aparat cu piciorul, la a doua executie pe centru a celor de la Chelsea).

Este a 4-a Supercupa obtinuta de Liverpool (Chelsea are doar una), a 25-a cucerita de invingatoarea Ligii campionilor, iar faptul ca laureata celei de-a doua competitii continentale, Europa League, a fost invingatoare de 20 de ori, deci palmares echilibrat, ar putea duce la ideea ca ar fi bine ca aceste doua, doar, competitii intercluburi sa aduca si venituri mai apropiate, nu ca acum, cand discrepanta este imensa. Iata, la o adica, participantele nu sunt de valori atat de dezechilibrate, cel putin la nivel inalt…

* Simona Halep (favorita 4) o va avea ca adversara in optimile de finala ale Turneului WTA Premier 5, de 3 milioane de dolari, de la Cincinnati, pe favorita nr. 16, americanca Madison Keys, care a dispus clar, cu 6-4, 6-1, de rusoaica Daria Kasatkina, in turul 2, miercuri.

Adversara dificila, atat pentru faptul ca are valoare de primele 20 in lume (18 WTA), ca este americanca, deci nascuta-crescuta pe fusul orar, cu biologia reglata, ca sa zic asa (si nu ma alint, dovada ca in aceste turnee suntem napaditi de americani), dar si pentru ca organizatorii au programat meciul seara, ultimul de pe Grand Stand, dupa 3 jocuri din turneul ATP Masters 1000, adica nu mai devreme de 19,00, adica 2,00 noaptea la noi, ora cu care romanca nu prea este acomodata.

Dar, asa cum a declarat si la Toronto, intr-o situatie similiara, Simona are armele necesare sa treaca peste toate aceste lucruri, asa ca trebuie sa fim optimisti. Ca pumnii ii tineam oricum stransi.

* Altfel, miercuri, in turul secund, principalele favorite, Ashleigh Barthy si Naomi Osaka, s-au impus, ceva mai dificil pentru lidera mondiala, japoneza dand semne de inconstanta in unele momente ale meciului cu belarusa Sasnovici. Totodata, favorita 3, Karolina Pliskova, merge in continuare ceas, nu sta prea mult la discutii, 2 seturi expeditive, veti vedea din rezultate.