Ana Bogdan a reusit sa se califice pe tabloul principal al la US Open, ultimul de Mare Slem al anului, completand la 5 numarul romancelor aflate in aceasta excelenta postura, alaturi de Simona Halep (favorita 4), Mihaela Buzarnescu, Sorana Cirstea si Monica Niculescu!

Vineri seara tarziu (la Bucuresti), Ana Bogdan a obtinut o victorie rapida, in numai 54 de minute, in fata bulgaroaicei Isabella Sinikova, cu un scor mai mult decat concludent: 6-1, 6-3, care i-a asigurat de pe acum 40 puncte WTA, la care se adauga bonusurile in bani de pe tablou, prima suma fiind, asa cum v-am aratat inca de ieri, 58.000 de dolari.

Urmeaza sa vedem cum va fi repartizata sinaianca pe tablou, am vrut sa dau rapid vestea, asa ca nu am mai asteptat, aflati maine, cert este ca doua romance (Simona si Mihaela) isi asteapta adversara o jucatoare venita din calificari. Sincer sa fiu nu as vrea o confruntare intre doua fete de-ale noastre, nu de alta, dar sa avem 5 sanse pentru urcarea in turul 2…

* In finala probei de dublu a Turneului WTA International (250.000 dolari) Bronx Open, de la New York, perechea Shuko Aoyama (Japonia)/Aleksandra Krunic (Serbia), favorita nr. 3, a dispus cu 7-5, 2-6, 10-7 de cuplul Monica Niculescu (Romania)/Margarita Gasparian (Rusia).

Monica Niculescu, aflata la a 2-a finala la dublu anul acesta, si colega ei obisnuita de acum din ultima jumatate de an, desi invinse, au facut un turneu excelent, mai ales in perspectiva US Open, al patrulea turneu de Mare Slem al anului, obiectivul principal al sezonului nord-american, in care Monica si Margarita figureaza direct pe tabloul principal al probei.

* In schimb, Gabriela Ruse a ratat sansa de a intra pe tabloul de simplu la Flushing Meadows, fiind invinsa de noua speranta a Chinei, jucatoarea de doar 17 ani (dar deja clasata pe 167 in WTA) Xinyu Qang, jucatoarea din Asia impunandu-se cu 6-1, 6-1 in doar 57 minute.

Ruse a castigat, totusi, 30 puncte WTA si 32.000 dolari pentru prezenta in ultimul tur al calificarilor, dar si de doi bani speranta, la un tichet de lucky-loser, desi clasamentul ei actual (178) ii da putine sanse la o asemenea pleasca.

* Asa cum v-am anuntat deja, sambata se da startul in editia a 74-a a Turului ciclist al Spaniei, competitie la care participa 21 de echipe (cele 18 din World Tour, plus invitatele de nivel secund, Burgos-BH, Caja Rural si nelipsita Cofidis.

Iata, cu numerele de concurs acordate vineri seara, la prezentare, pe cei 176 de rutieri care vor lua startul sambata, in etapa 1 (contratimp pe echipe) – Salinas de Torrevieja – Torrevieja (13,4 km), in urma careia vom afla si primul purtator al tricoului rosu, culoarea aleasa de spanioli pentru liderul clasamentului general.

1. Movistar Team
1 VALVERDE Alejandro
2 ARCAS Jorge
3 ROJAS José Joaquín
4 ERVITI Imanol
5 OLIVEIRA Nelson
6 PEDRERO Antonio
7 QUINTANA Nairo
8 SOLER Marc

2. AG2R La Mondiale
11 LATOUR Pierre
12 BIDARD François
13 BOUCHARD Geoffrey
14 CHEVRIER Clément
15 DILLIER Silvan
16 GODON Dorian
17 JAUREGUI Quentin
18 VENTURINI Clément

3. Astana Pro Team
21 LÓPEZ Miguel Ángel
22 BOARO Manuele
23 CATALDO Dario
24 FRAILE Omar
25 FUGLSANG Jakob
26 IZAGIRRE Gorka
27 IZAGIRRE Ion
28 SÁNCHEZ Luis León
4. Bahrain Merida

31 PADUN Mark
32 ARASHIRO Yukiya
33 BAUHAUS Phil
34 HAUSSLER Heinrich
35 NOVAK Domen
36 PERNSTEINER Hermann
37 PIBERNIK Luka
38 TEUNS Dylan

5. BORA – hansgrohe
41 MAJKA Rafał
42 ARCHBOLD Shane
43 BENNETT Sam
44 DRUCKER Jempy
45 GROßSCHARTNER Felix
46 FORMOLO Davide
47 MÜHLBERGER Gregor
48 POLJAŃSKI Paweł

6. CCC Team
51 DE LA PARTE Víctor
52 BARTA Will
53 BERNAS Paweł
54 BEVIN Patrick
55 KOCH Jonas
56 SAJNOK Szymon
57 VAN HOOYDONCK Nathan
58 VENTOSO Francisco José

7. Deceuninck – Quick Step
61 GILBERT Philippe
62 CAPECCHI Eros
63 CAVAGNA Rémi
64 DECLERCQ Tim
65 JAKOBSEN Fabio
66 KNOX James
67 RICHEZE Maximiliano
68 ŠTYBAR Zdeněk

8. EF Education First
71 URÁN Rigoberto
72 CARTHY Hugh
73 CRADDOCK Lawson
74 DOCKER Mitchell
75 HIGUITA Sergio
76 MARTÍNEZ Daniel Felipe
77 OWEN Logan
78 VAN GARDEREN Tejay

9. Groupama – FDJ
81 SARREAU Marc
82 ARMIRAIL Bruno
83 DELAGE Mickaël
84 FRANKINY Kilian
85 LUDVIGSSON Tobias
86 MORABITO Steve
87 SEIGLE Romain
88 THOMAS Benjamin

10. Lotto Soudal
91 DE GENDT Thomas
92 ARMÉE Sander
93 HAGEN Carl Fredrik
94 MARCZYŃSKI Tomasz
95 VAN DER SANDE Tosh
96 VAN GOETHEM Brian
97 VANHOUCKE Harm
98 WALLAYS Jelle

11. Mitchelton-Scott
101 CHAVES Esteban
102 BEWLEY Sam
103 GRMAY Tsgabu
104 HOWSON Damien
105 MEZGEC Luka
106 NIEVE Mikel
107 SCHULTZ Nick

108 SMITH Dion
12. Team Dimension Data
111 MEINTJES Louis
112 BOASSON HAGEN Edvald
113 DLAMINI Nic
114 GHEBREIGZABHIER Amanuel
115 KING Ben
116 O’CONNOR Ben
117 TILLER Rasmus
118 VENTER Jaco

13. Team INEOS
121 POELS Wout
122 DE LA CRUZ David
123 DOULL Owain
124 GEOGHEGAN HART Tao
125 HENAO Sebastián
126 KIRYIENKA Vasil
127 PUCCIO Salvatore
128 STANNARD Ian

14. Team Jumbo-Visma
131 ROGLIČ Primož
132 BENNETT George
133 GESINK Robert
134 HOFSTEDE Lennard
135 KRUIJSWIJK Steven
136 KUSS Sepp
137 MARTIN Tony
138 POWLESS Neilson

15. Team Katusha Alpecin
141 NAVARRO Daniel
142 BATTAGLIN Enrico
143 CRAS Steff
144 FABBRO Matteo
145 GUERREIRO Ruben
146 KOCHETKOV Pavel
147 KUZNETSOV Viacheslav
148 SMIT Willie

16. Team Sunweb
151 KELDERMAN Wilco
152 ARNDT Nikias
153 PEDERSEN Casper
154 POWER Robert
155 ROCHE Nicolas
156 STORER Michael
157 TUSVELD Martijn
158 WALSCHEID Max

17. Trek – Segafredo
161 BRAMBILLA Gianluca
162 DEGENKOLB John
163 EG Niklas
164 KIRSCH Alex
165 MOSCA Jacopo
166 REIJNEN Kiel
167 STETINA Peter
168 THEUNS Edward

18. UAE-Team Emirates
171 ARU Fabio
172 CONTI Valerio
173 GAVIRIA Fernando
174 HENAO Sergio
175 MARCATO Marco
176 MOLANO Juan Sebastián
177 POGAČAR Tadej
178 TROIA Oliviero

19. Burgos-BH
181 MADRAZO Ángel
182 BOL Jetse
183 CABEDO Óscar
184 CUBERO Jorge
185 EZQUERRA Jesús
186 BICO Nuno
187 RUBIO Diego
188 VILELA Ricardo

20. Caja Rural – Seguros RGA
191 CHERNETSKI Sergei
192 ABERASTURI Jon
193 ARANBURU Alex
194 GONÇALVES Domingos
195 LASTRA Jonathan
196 PARDILLA Sergio
197 RODRÍGUEZ Cristián
198 SERRANO Gonzalo

21. Cofidis, Solutions Crédits
201 HERRADA Jesús
202 ATAPUMA Darwin
203 EDET Nicolas
204 HANSEN Jesper
205 HERRADA José
206 MATÉ Luis Ángel
207 ROSSETTO Stéphane
208 TOUZE Damien

22. Euskadi Basque Country – Murias
211 RODRÍGUEZ Óscar
212 BAGÜES Aritz
213 BARCELÓ Fernando
214 BARTHE Cyril
215 BIZKARRA Mikel
216 ITURRIA Mikel
217 SAMITIER Sergio
218 SÁEZ Héctor

* PROGRAMUL TV, duminica, 25.08.2019:
00,00 Tenis, Digi 2, Look+ Turneul ATP Winston-Salem (finala)
14,30 Handbal M, Supercupa Romaniei, TVR 1, TVR HD Dinamo-Timisoara
15:30 Fotbal, Liga 2 Digi 1, Telekom 1, Look U Cluj – SCM Buzău
16,00 Fotbal, Anglia, Eurosport Bournemouth-Manchester City
16,30 Volei F, CE, Telekom 3 Azerbaidjan-Olanda
17,30 Handbal M, Supercupa, TVR1, TVR HD Rm. Valcea-CSM Bucuresti
18:00 Fotbal, Liga 1 Digi 1, Telekom 1, Look Viitorul – Voluntari
18,30 Fotbal, Anglia Eurosport Tottenham-Newcastle
19,00 Volei F, CE, Telekom 3 Estonia-ROMANIA
21:00 Fotbal, Liga 1 Digi 1, Telekom 1, Look Gaz Metan – FCSB
22:00 Fotbal, La Liga Digi 2, Telekom 2, Look Barcelona – Betis
22:00 Fotbal, Ligue 1 Digi 3 PSG – Toulouse