* US Open, al patrulea si ultimul turneu de tenis de Mare Slem al anului debuteaza luni, de la ora 18,00, prima romanca programata, pe terenul 14, fiind Ana Bogdan, meciul inaugural al reuniunii, impotriva unei alte jucatoare venite din calificari, britanica Harriet Dart.

Ciudata programare, pusa pe site abia duminica, pentru ca nu te-ai fi asteptat ca fix jucatoarele venite din calificari sa fie programate in prima zi. De altfel, doar o alta romanca mai debuteaza chiar luni, Monica Niculescu, care o are drept adversara pe ucraineanca Daiana Iastremska, ultima confruntare pe Grand Stand, deci mai spre marti dimineata…

Celelalte romance, Simona Halep, favorita 4, Sorana Cirstea si Mihaela Buzarnescu vor juca abia marti.

* Dar programul de luni la Flushing, pe tabloul feminin, are un cap de afis care cred ca le-a mers la suflet organizatorilor, americanii fiind fericiti cand au ce marfa vinde: Serena Williams-Maria Sarapova (foto), chiar din primul tur! Evident, meciul este programat pe arena Arthur Ashe, primul din reuniunea de seara, la ora 02,00 la Bucuresti.

* Sunt, la feminin, multe meciuri de mare intensitate chiar de la inceput, asa ca am copiat pur si simplu programul primei zile, sa-si aleaga fiecare ce-i place:

ARTHUR ASHE STADIUM
Zarina DIYAS (KAZ) v Ashleigh BARTY (AUS) [2]
Serena WILLIAMS (USA) [8] v Maria SHARAPOVA (RUS)
LOUIS ARMSTRONG STADIUM
Tereza MARTINCOVA (CZE) v Karolina PLISKOVA (CZE) [3]
ZHENG Saisai (CHN) v Venus WILLIAMS (USA)
Misaki DOI (JPN) v Madison KEYS (USA) [10]
GRANDSTAND
Angelique KERBER (GER) [14] v Kristina MLADENOVIC (FRA)
Sofia KENIN (USA) [20] v CoCo VANDEWEGHE (USA)
Petra MARTIC (CRO) [22] v Tamara ZIDANSEK (SLO)
Monica NICULESCU (ROU) v Dayana YASTREMSKA (UKR) [32]
COURT 5
Eugenie BOUCHARD (CAN) v Anastasija SEVASTOVA (LAT) [12]
Ekaterina ALEXANDROVA (RUS) v Samantha STOSUR (AUS)
COURT 6
Ivana JOROVIC (SRB) v Iga SWIATEK (POL)
PENG Shuai (CHN) v Varvara LEPCHENKO (USA)COURT 7
Elena RYBAKINA (KAZ) v Karolina MUCHOVA (CZE)
Catherine MCNALLY (USA) v Timea BACSINSZKY (SUI)
COURT 8
Monica PUIG (PUR) v Rebecca PETERSON (SWE)
COURT 9
Mariam BOLKVADZE (GEO) v Bernarda PERA (USA)
Jana CEPELOVA (SVK) v HSIEH Su-Wei (TPE) [29]
COURT 10
Caroline GARCIA (FRA) [27] v Ons JABEUR (TUN)
Caroline DOLEHIDE (USA) v WANG Qiang (CHN) [18]
COURT 11
Lauren DAVIS (USA) v Johanna LARSSON (SWE)
Magdalena FRECH (POL) v Laura SIEGEMUND (GER)
COURT 12
Aliaksandra SASNOVICH (BLR) v Jennifer BRADY (USA)
Maria SAKKARI (GRE) [30] v Camila GIORGI (ITA)
COURT 13
Viktorija GOLUBIC (SUI) v ZHANG Shuai (CHN) [33]
ZHU Lin (CHN) v WANG Xinyu (CHN)
COURT 14
Ana BOGDAN (ROU) v Harriet DART (GBR)
Margarita GASPARYAN (RUS) v Priscilla HON (AUS)
COURT 15
Fiona FERRO (FRA) v Daria GAVRILOVA (AUS)
Viktoria KUZMOVA (SVK) v Alison VAN UYTVANCK (BEL)
COURT 17
Johanna KONTA (GBR) [16] v Daria KASATKINA (RUS)
Elina SVITOLINA (UKR) [5] v Whitney OSUIGWE (USA)

* Ce ne facem fetelor, ca nu mai avem subiect pentru primele 3-4 stiri din buletinele sportive, daca incepeti tot cu FCSB-ul crede lumea ca e emisiune de umor negru? Cu al 4-lea antrenor intr-o luna, echipa lui Gigi Becali a luat a 5-a bataie consecutiva, aseara cu 4-0 de la Gaz Metan, baietii aia de la Medias cu cel mai mic buget din Liga 1!

Cum care Gigi Becali? Persoana aceea cu cravata de aur, inconjurat de icoane de 20 mp buc., flancat de niste moace de calugari neiesiti din post de 2 ani, cu ochii in pronie, smeriti. Cel care, crestin pana in maduva oaselor, se bucura, crestineste, cand pierd altii meciuri, care “pac, pac, pac”, bate tot! Care vinde si cumpara de zeci de milioane de euro pe zi, da afara si angajeaza!

Gata, v-ati facut destul de ras, prieteni, nu mai bagati in seama toti pacalicii… Iar noi suntem prea amarasteni, prea in cadere libera, prea departe de standarde ca sa ne permitem sa umplem ecranele si toate alea cu excentrici fara niciun haz…

* Nationala de volei feminin a Romaniei a obtinut duminica a 2-a victorie la Campionatul european de la Budapesta, invingand cu 3-1 (25-23, 30-32, 25-19, 25-21 Estonia, dupa ce, cu o zi inainte invinsese gazdele competitiei, Ungaria, cu acelasi scor 3-1 (25-23, 21-25, 26-24, 25-22).

Specialistii spun ca fetele pot merge mai departe in turneu, urmatoarele confruntari fiind marti cu Croatia si joi cu Azerbaidjanul.

* Echipajul format din Victor Mihalachi si Catalin Chirila s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo, dupa ce s-a clasat pe locul 5 in finala probei de canoe 2-1000 m, la Campionatul Mondial de la Szeged.

Dupa cum stiti, la JO precedente, din Rio de Janeiro 2016, kaiacul si canoea romanesti nu au fost prezente, sportivii fiind suspendati, in corpore, un an din cauza dopajului.

Presedintele federatiei a ramas tot Ion Barladeanu, cu un singur echipaj calificat la JO, intr-o disciplina in care avem un bilant olimpic fabulos: 34 de medalii, 10 de aur, 10 de argint si 14 de bronz.

* Ca tot vorbim de presedinti de federatii pusi sau pastrati impotriva oricaror evidente de lipsa de rezultate si, in cazul despre care va spun acum, absolut neaveniti, iata ca si la judo, in timp ce prezidentul Cosmin Gusa dadea lectii de politica, geopolitica si alte delicateturi pe la televiziunea proprie, sportul pe care este pe cale sa-l distruga a pierdut primul glont la CM de la Tokio.

* Cu doar 5 sportivi calificati la aceasta editie deosebita (JO sunt anul viitor, tot la Tokio, unde a fost introdus pentru prima oara judo in program, in 1964), Romania a debutat cu o ratare, Monica Ungureanu fiind eliminata in turul 3 la categoria 48 kg. Site-ul FRJ si prietenii de pe retelele de socializare tac malc, nu scot capul decat (foarte rar…) la succese.

Aici poate au o scuza, sportiva care a invins-o la puncte (2 koka) pe Ungureanu avand un nume foarte greu de reprodus, Moenkhbalyu Uratsetseg (Mongolia), prima femeie care s-a apucat de acest sport in tara ei…

* Titlul mondial la aceasta categorie a fost cucerit de un talent tanar deosebit, ucraineanca Daria Bilodid (18 ani), tot in prima zi acordandu-se si medalia de aur la categoria 60 kg, unde s-a impus in finala georgianul Luhumi Cihvimiami.

* PROGRAMUL TV, marti, 27.08.2019:
16,00 Ciclism, Eurosport – Turul Spaniei
18,00 Tenis, Eurosport 2 – US Open
19,00 Volei F, CE, Telekom 2 Olanda-Estonia
19,00 Fotbal, Liga 2 Digi 1, Telekom 1, Look+ Mioveni-FC Arges
19,10 Tenis, Eurosport 1, Eurosport 2 – US Open
20,00 Fotbal, Ligue 1 Digi 2 Montpellier-Lyon
21,00 Volei F, CE Telekom 3 – Romania-Croatia
22,00 Fotbal, Liga campionilor Digi 1, Telekom 4, Look+ Steaua Rosie Belgrad-Young Boys
22,00 Fotbal, Liga campionilor, Digi 2, Telekom 2, Look Roseborg-Dinamo Zagreb
22,00 Fotbal, Liga campionilor, Digi 3, Telekom 1 – Krasnodar-Olympiakos