* Dupa meciurile primei zile, in care Romania a reusit, prin Ana Bogdan, o prima calificare in turul secund, au fost stabilite si meciurile acestei faze in ceea ce se cheama “josul de tablou”, romanca urmand sa o intalneasca pe croata Petra Martic, favorita nr. 22, care s-a impus greu la debut in fata slovenei Tamara Zidansek (142 WTA), in trei seturi, cu 6-4, 4-6, 6-1.

Iata insa programul complet al meciurilor amintite, ce se vor disputa miercuri:
Elina Svitolina (5)-Venus Williams
Rebecca Peterson-Daiana Iastremska (32)
Sofia Kenin (20)-Laura Siegemund
Johanna Konta (16)-Margarita Gasparian
Ekaterina Aleksandrova-Shuai Zhang (33)
Ons Jabeur-Aleksanddra Sasnovici
Mariam Bolkvadze (Q)-Karolina Pliskova (3)
Serena Williams (8)-Cathy McNally (WC)
Karolina Muchova-Su-Wei Hsieh (29)
Petra Martic (22)- Ana Bogdan (Q)
Iga Swiatek-Anastasija Sevastova (12)
Kristina Mladenovic-Fiona Ferro
Alison Van Uytvank-Qiang Wang (18)
Maria Sakkari (30)-Shuai Peng (Q)
Lauren Davis-Ashleigh Barty (2)

* La Campionatele mondiale de judo de la Tokio, sportivii romani isi continua degringolada, nici reprezentantii prezenti pe tatami in a treia zi, marti, adica Loredana Ohai (57 kg) si Alexandru Raicu (73 kg) nefigurand in fazele superioare (vorbesc de optimi de finala, nu mai mult) ale categoriilor respective, pe site-ul IJF.

Asa ca mai avem o ultima sansa (din 5 judoka aflati la Tokio), supergreul (+100 kg) Vladut Simionescu. Asta-i situatia, Maricico, cand se baga in conducerea federatiilor toti neavenitii, bolnavi de publicitate gratuita!

* Titlurile la cele doua categorii au fost obtinute de Shohei Ono (Japonia), la masculin, si de canadianca Christa Deguchi.

* PROGRAMUL TV, miercuri, 28.08.2019:
16,00 Ciclism, Eurosport – Turul Spaniei
18,00 Tenis, Eurosport 2 US Open
18,00 Handbal M, TVR 1, TVR HD Steaua-Timisoara
19,00 Volei F, CE – Telekom 4 Croatia-Ungaria
19,10 Tenis, Eurosport US Open
20,00 Fotbal, Ligue 1, Digi 2 Lille-St. Etienne
22,00 Fotbal, play-off Liga campionilor, Digi 1, Telekom 1, Look+ Slavia-CFR Cluj
22,00 Fotbal, play-off, Digi 2, Telekom 2, Look Ajak-Apoel
22,00 Fotbal, play-off Digi 3, Telekom 3 Bruges-Linz
22,00 Fotbal, Ligue 1, Digi 4 Nisa-Olympique Marseille