Dupa un meci de 4 ore si 17 minute, Marius Copil a reusit, in premiera, sa se califice in turul secund in turneul de Mare Slem de la Flushing Meadow, dupa o victorie muncita, meritata, vezi bine, in fata francezului Ugo Hubert, cu 6-3, 5-7, 7-6 (11), 4-6, 6-1.

Cu cele 45 puncte (la care se adauga bonsul zdravan in bani, 100.000 dolari), Marius Copil urca 4 locuri in clasament, consolidandu-si prezenta in Top 100, urmatoarea intalnire fiind tot pe filiera franceza, ca sa zic asa, adversarul din turul secund fiind Gael Monfils, cap de serie nr. 13, care a dispus tot marti noaptea, cu 7-6 (7/2), 6-4, 6-3, de spaniolul Albert Ramos Vinolas.

Si din turneul feminin vin vesti bune. Dupa calificarea Simonei Halep, si Sorana Cirstea si-a asigurat prezenta in turul secund, dupa ce s-a impus cu 7-5, 6-2 in fata redutabilei reprezentante a scolii cehe de tenis, Katerina Siniakova.

In urmatorul meci, Sorana se va putea intelege foarte bine in romaneste cu adversara ei, care va fi moldoveanca Aliona Bolsova, acum spanioloaica, surprinzatoare invingatoare cu 6-3, 0-6, 6-1 in fata favoritei 31, cehoaica Barbora Strykova.

Ca sa nu mai vorbim ca, in cazul calificarii in turul 3, in urma unor rezultate normale si dorite de noi, Simona (cu americanca Taylor Townsend) si Sorana vor face din romana o limba de-a dreptul oficiala la Flushing Meadows. Si daca ar fi sa se inregistreze rezultate normale in continuare, in turul 4, adica in optimi, am putea-o vedea de cealalta parte a fileului pe… canadianca Bianca Andreescu.

Nu-i deloc speculatie patriotarda, lucrurile sunt perfect posibile, dar pana atunci mai avem cale destul de lunga, cam o saptamana. Deocamdata, sa consemnez ca Sorana Cirstea are in buzunar de pe acum 70 puncte si 100.000 dolari.

Inainte de a trece la rezultatele de la masculin (la fete azi-noapte v-am dat cam tot ce se disputase, cand am postat victoria Simonei Halep), iata un rezultat de marca: americanca Sloane Stephens, castigatoare a trofeului in 2017, a pierdut in fata unei jucatoare venita din calificari, Ana Kalinskaia (127 WTA), care a castigat cu 6-3, 6-4.

Rezultate din turul 1 al tabloului masculin, inregistrate marti:
Marius Copil (Romania)-Ugo Humbert (Franta) 6-3, 5-7, 7-6 (13/11), 4-6, 6-1
Andrei Rubliov (Rusia) – Stefanos Tsitsipas (Grecia/N.8) 6-4, 6-7 (5/7), 7-6 (9/7), 7-5
Gilles Simon (Franta) – Bjorn Fratangelo (SUA) 5-7, 7-5, 7-5, 7-5
Antoine Hoang (Franta) – Leonardo Mayer (Argentina) 3-6, 6-2, 6-7 (6/8), 6-1, 6-3
Nick Kyrgios (Australia/N.28) – Steve Johnson (SUA) 6-3, 7-6 (7/1), 6-4
Matteo Berrettini (Italia/N.24) – Richard Gasquet (Franta) 6-4, 6-3, 2-6, 6-2
Jordan Thompson (Australia) – Joao Sousa (Portugalia 6-3, 6-2, 6-4
Alexei Popyrin (Australia) – Federico Delbonis (Argentina) 6-1, 7-5, 7-6 (7/5)
Mihail Kukuşkin (Kazahstan) – Roberto Bautista (Spania/N.10) 3-6, 6-1, 6-4, 3-6, 6-3
Gael Monfils (Franta/N.13) – Albert Ramos (Spania) 7-6 (7/2), 6-4, 6-3
Henri Laaksonen (Elvetia) – Marco Cecchinato (Italia) 7-6 (7/3), 7-6 (8/6), 2-6, 3-6, 7-6 (7/2)
Denis Shapovalov (Canada) – Felix Auger-Aliassime (Canada/N.18) 6-1, 6-1, 6-4
Pablo Andujar (Spania) – Kyle Edmund (Marea Britanie/N.30) 3-6, 7-6 (7/1), 7-5, 5-7, 6-2
Lorenzo Sonego (Italia) – Marcel Granollers (Spania) 6-3, 6-4, 6-4
Alexander Bublik (Kazahstan) – Santiago Giraldo (Columbia) 2-6, 6-0, 7-5, 3-6, 6-4
Thomas Fabbiano (Italia) – Dominic Thiem (Austria/N.4) 6-4, 3-6, 6-3, 6-2!!!
Alexander Zverev (Germania/N.6) – Radu Albot (Republica Moldova) 6-1, 6-3, 3-6, 4-6, 6-2
Frances Tiafoe (SUA) – Ivo Karlovic (Croatia) 6-2, 6-3, 1-2 (abandon)
Aljaz Bedene (Slovenia) – Jozef Kovalik (Slovacia) 6-3, 6-4, 7-5
Benoit Paire (Franta/N.29) – Brayden Schnur (Canada 6-2, 6-4, 6-4
Diego Schwartzman (Argentina/N.20) – Robin Haase (Olanda) 6-3, 7-6 (8/6), 6-0
Egor Gerasimov (Belarus) – Lloyd Harris (Africa de Sud) 7-5, 7-6 (7/5), 7-6 (7/3)
Tennys Sandgren (SUA) – Jo-Wilfried Tsonga (Franta) 1-6, 6-7 (2/7), 6-4, 7-6 (7/5), 7-5
Vasek Pospisil (Canada) – Karen Hacianov (Rusia/N.9) 4-6, 7-5, 7-5, 4-6, 6-3
John Isner (SUA/N.14) – Guillermo Garcia-Lopez (Spania) 6-3, 6-4, 6-4
Jan-Lennard Struff (Germania) – Casper Ruud (Norvegia) 6-4, 6-4, 6-2
Cedrik-Marcel Stebe (Germania) – Filip Krajinovic (Serbia) 6-3, 4-6, 6-4, 7-6 (8/6)
Marin Cilic (Croatia/N.22) – Martin Klizan (Slovacia) 6-3, 6-2, 7-6 (8/6)
Fernando Verdasco (Spania/N.32) – Tobias Kamke (Germania) 6-3, 3-6, 6-1, 6-2
Hyeon Chung (Coreea de Sud) – Ernesto Escobedo (SUA) 3-6, 6-4, 6-7 (5/7), 6-4, 6-2
Thanasi Kokkinakis (Australia) – Ilia Ivaşka (Belarus) 6-3, 7-6 (10/8), 6-7 (4/7), 6-2
Rafael Nadal (Spania/N.2) – John Millman (Australia) 6-3, 6-2, 6-2

* PROGRAMUL TV, joi, 29.08.2019:
13:00 Judo Eurosport CM de la Tokio
16:00 Ciclism Eurosport Turul Spaniei
16,30 Volei F, CE Telekom 3 Romania-Azerbaidjan
19,00 Volei F, CE Telekom 3 Olanda-Ungaria
16:35 Ciclism Eurosport 2 Turul Germaniei
20:05 Tenis Eurosport 1, Eurosport 2 US Open
22:00 Fotbal, Europa League PRO TV Vitoria Guimaraes – FCSB