Singura noastra reprezentanta, in continuare, in grupele cupelor europene, in a doua competitie valorica, din toate punctele de vedere, mai ales financiar, Europa League, CFR Cluj si-a aflat adversarele din Grupa E, dand din nou peste Celtic Glasgow (pe care a eliminat-o, sa nu uitam, din turul 2 preliminar al LC), pe langa Lazio si Rennes.

Eu nu as fi de acord cu Casandrele care scriu de zor ca baietii lui Dan Petrescu au dat de o grupa imposibila, chiar cred ca se poate califica mai departe, oricum va strange puncte, are bani pentru transferuri mai de Doamne-ajuta (are de pe acum aproape 9 milioane euro pusi deoparte), asa ca voi da programul complet al UEL, ca nu strica sa-l avem pus deoparte, adica aici.

Faza grupelor:
Etapa I – 19 septembrie
Etapa II – 3 octombrie
Etapa III – 24 octombrie
Etapa IV – 7 noiembrie
Etapa V – 28 noiembrie
Etapa VI – 12 decembrie

Datele de disputare a fazelor eliminatorii:
17 decembrie – Tragerea la sorti a 16-imilor
14 februarie – 16-imi,tur
21 februarie – 16-imi, retur
22 februarie – Tragerea la sorti a optimilor
7 martie – Optimi, tur
14 martie – Optimi, retur
15 martie – Tragerea la sorti a sferturilor
11 aprilie – Sferturi, tur
18 aprilie – Sferturi, retur
2 mai – Semifinale, tur
9 mai – Semifinale, retur
29 mai – Finala / Stadion Energa, Gdansk, Polonia.

* Dupa eliminarea, fara glorie, a FCSB din preliminariile cupelor europene (infrangere cu 1-0 aseara cu Slavia Praga, gol Edmond Tapsoba (53 – penalty), echipa fara arena de disputare a meciurilor, ca tiganul cu cortul (chiar, de ce FRF nu impune drept conditie existenta unei arene proprii?) a mai primit un semnal ca nu prea mai inseamna mult in fotbalul romanesc: Cosmin Contra nu a chemat la lotul pentru meciurile din preliminariile CE niciun jucator de la FCBecali.

Va reamintesc, avem de jucat cu Spania, pe 5 septembrie, pe Arena Nationala din Bucuresti, de la ora 21,45, dupa care cu Malta, la Ploiesti, pe 8 septembrie, de la ora 19,00. Sa mai observam, pe langa inexistenta FCSB, si ca Liga 1 da doar 5 jucatori din tot lot, largit, vezi bine, restul fiind convocati de pe meleagurile pe unde isi castiga fiecare existenta.

Cei doar 5 (alt indiciu semnificativ…) din campionatul intern sunt Deac, Bordeianu si Paun de la CFR Cluj, Bancu și Cicaldau de la Craiova.

* Lotul final convocat de selectionarul Cosmin Contra:
Portari: Ciprian Tatarusanu (Lyon, 61/0), Florin Nita (Sparta Praga, 2/0), Ionut Radu (Genoa, 0/0)
Fundasi: Romario Benzar (Lecce, 15/0), Vlad Chiriches (Napoli, 54/0), Ionut Nedelcearu (FC Ufa, 4/0), Dragos Grigore (Ludogoret, 36/0), Adrian Rus (MOL Fehérvár, 0/0), Alin Tosca (Gazisehir Gaziantep, 16/0), Nicusor Bancu (Universitatea Craiova, 10/0)
Mijlocasi: Alexandru Chipciu (Anderlecht, 44/6), Razvan Marin (Ajax, 17/1), Nicolae Stanciu (Slavia Praga, 31/10), Alexandru Cicaldau (Universitatea Craiova, 4/0) Mihai Bordeianu (CFR Cluj, 0/0), Paul Anton (Krylya Sovetov, 9/0), Ciprian Deac (CFR Cluj, 20/4), Ianis Hagi (Genk, 5/0), Alexandru Maxim (Mainz, 36/3), Gheorghe Grozav (Kisvárda, 28/5), Adrian Paun (CFR Cluj, 0/0)
Atacanti: Claudiu Keșeru (Ludogoret, 33/12), George Puscas (Reading, 8/4), Florin Andone (Brighton, 21/1).

* Programul ramas din actualele preliminarii, in care Romania se afla in prezent pe locul 3 in grupa preliminariilor CE-2020:
5 septembrie 2019: Feroe – Suedia, Norvegia – Malta, România – Spania (ora 21:45)
8 septembrie 2019: Spania – Feroe (ora 16:00), România – Malta (ora 19:00), Suedia – Norvegia (ora 21:45)
12 octombrie 2019: Feroe – România (ora 19:00), Malta – Suedia, Norvegia – Spania (ora 21:45)
15 octombrie 2019: Feroe – Malta, România – Norvegia, Suedia – Spania (ora 21:45)
15 noiembrie 2019: Norvegia – Feroe, România – Suedia, Spania – Malta (ora 21:45)
18 noiembrie 2019: Malta – Norvegia, Spania – România, Suedia – Feroe (ora 21:45)

Advertisements