* Canotajul romanesc isi tine promisiunile, numarul echipajelor calificate direct la Jocurile Olimpice de la Tokio-2020 fiind, acum, dupa semifinalele de vineri, de 5, dupa ce 2 vasle feminin, Nicoleta Bodnar si Simona Radis, cel mai tanar echipaj de la CM de seniori la Linz-Ottensheim (Austria), a castigat splendid semifinala a doua, iar barca similara masculina, Ion Prundeanu-Marian Enache, a ocupat locul secund in semifinale.

Ambele curse merita din plin o mica descriere, pentru ca aceste succese au fost obtinute, cum spun francezii, cu panas. De fete aproape ca nu mai ai superlative (oricum, le pastram pentru finale, pentru medalii), un echipaj cu varsta medie de 20 de ani si jumatate, deci care mai are 3 ani dreptul sa participe la intrecerile de tineret, impunandu-se clar, cu un finis devastator.

Merita sa vedeti si clasamentul semfinalei dominate de romance:
1 Romania 06:56.600
2 Franta 6:57.920
3 SUA 06:58.530
4 Australia 06:59.140
5 Belarus 07:00.780
6 Italia 07:03.890

Asadar, in finala, in ordinea culoarelor (observati, noi suntem pe culoarul 4, al mai bun, ca vezi principalele adversare cu coltul ambilor ochi, ca sa zic asa…) vor lupta pentru medalii Noua Zeelanda, Canada, Olanda, ROMANIA, Franta, SUA.

La dublu vasle masculin, impresionanta a fost, in ce ne priveste, forta de a reveni a lui Ioan Prundeanu si Marian-Florian Enache, care si-au dramuit perfect efortul, marind stroke-ul pe final, ne uitam la televizor (pe TVR HD, v-am spus…) si ii vedeam parca trasi de o franghie nevazuta, pana pe un linistitor loc 2 (se calificau primele 3 ambarcatiuni), la doar o secunda de Irlanda, plecata ca din tun, dar inaintea Marii Britanii, in spatele nostru tot la o secunda.

Iata linia de start a finalei 2 vasle masculin: China, Polonia, Elvetia, Irlanda, ROMANIA, Marea Britanie. Franta, campioana mondiala din 2018, nu a reusit prezenta la festin…

Perorul feminin (dublu rame adica, ma alint si eu, ma dau specialist…) a venit doar pe 4, la 6 miimi, nici nu stiu sa transform in… milimetri, de locul 3, care dadea dreptul la calificarea in finala mare, dar este greu de crezut ca echipajul nostru, Cristina-Georgiana Popescu, Amalia Beres, ar putea pierde calificarea la JO, unde vor ajunge, direct, primele 11 clasate. Asta inseamna sa evite ultimul loc in Finala B, rezultat cat se poate de normal.

Ca si la 8+1 feminin, unde, fiind in Finala A, din care la Tokio se califica primele 5, mi-e greu sa cred ca romancele, care vor lupta pentru medalii, ar putea sa ajunga ultimele…

* Una peste alta, avem sigur peste 20 de canotori in lotul olimpic pentru 2020 deja siguri, dar duminica vom consemna, cred, peste 30, spre 40 (fata de 8 cu totul, plus fotbalul, pana acum), confirmare a statutului de nr. 1 in sportul romanesc al canotajului.

Acum, sambata si duminica, ne vom uita mai ales dupa medalii, lupta fiind extrem de dificila, in conditiile in care la Linz-Ottensheim avem cea mai puternica participare la CM din istorie – peste 1.200 de sportivi din 80 de tari!

* Marius Copil a fost eliminat in turul al doilea al Openului Statelor Unite, ultimul turneu de Mare Şlem al anului, invins cu 6-3, 6-2, 6-2 de francezul Gael Monfils, după o oră şi 23 minute de joc. In premiera in turul secund la Flushing Meadows, tenismanul roman a obtinut 45 puncte ATP si 100.000 dolari.

* PROGRAMUL TV, sambata, 31.08.2019:
10,30 Rugby, TVR 1, TVR HD – Steaua-Buzau
12,30 Handbal F, TVR 1, TVR HD Rm. Valcea-Braila
13:00 Fotbal, Liga 2 Digi 1, Look + Metaloglobus – U Cluj
14:00 Fotbal, Bundesliga 2 Digi 2 Bielefeld – Greuther Furth
14,25 Canotaj, TVR HD – CM de la Linz-Ottensheim (finale)
14,30 Fotbal, Premier League, Eurosport Southampton-Manchester United
15:30 Fotbal, Liga 1 Digi 1, Telekom 1, Look Gaz Metan – Poli Iași
16,00 Ciclism, Eurosport 2 – Turul Spaniei
16:00 Formula 1, Calificari Digi 4, Look + Marele Premiu al Belgiei
16,30 Rugby, Telekom 4 Tara Galilor-Irlanda
16:30 Fotbal, Bundesliga Digi 2, Look 2 Bayern Munchen – Mainz
16:30 Fotbal, Bundesliga Digi 3 Schalke 04 – Hertha Berlin
17,00 Fotbal, Premier League, Eurosport Manchester City-Brighton
18:00 Fotbal, La Liga Digi 1, Look + Osasuna – Barcelona
18:30 Fotbal, Ligue 1 Digi 4, Look 3 Olympique Lyon – Bordeaux
19,00 Tenis, Eurosport US Open
19:00 Fotbal, Serie A Digi 3, Look 2 AC Milan – Brescia
19,30 Fotbal, Premier League Burnley-Liverpool
19:30 Fotbal, Bundesliga Digi 2, Look Union Berlin – Dortmund
21:00 Fotbal, Ligue 1 Digi 3, Look 2 Nantes – Montpellier
21:00 Fotbal, Liga 1 Digi 1, Telekom 1, Look Astra Giurgiu – CFR Cluj
21:00 Fotbal, Portugalia Look 3 Sporting Lisabona – Rio Ave
21:45 Fotbal, Serie A Digi 2, Look Juventus – Napoli
22:00 Fotbal, La Liga Digi 4 Betis – Leganes