* Cu o garnitura schimbata masiv, normal, la astfel de nivel de varsta, U21, echipa de tineret a Romaniei a trecut pe langa un debut de bun augur in preliminarii (Grupa 8), fiind invinsa cu 2-1 (1-0) la Aalborg, de Danemarca, dar dupa un penalty ratat de Coman, un “veteran” totusi, in minutul 90+3, care ar fi insemnat un punct in fata unei contracandidate serioase.

Oricum, grupa nu parea foarte dificila, mai ales ca in primul meci, vineri, Ucraina, favorita orice s-ar spune, pierduse acasa cu 0-2 cu Finlanda, iar celelalte 2 adversare din grupa, Irlanda de Nord si Malta, care vor debuta vineri seara, nu par, orice s-ar spune, forte de prima mana, nici la acest nivel, la tineret.

In fine, asta este, fecesebistul Coman a batut prost acel penalty din ultimele secvente ale partidei (practic, in ultimul minut din cele 4 de prelungire), dupa ce tot el reusise sa reduca scorul in minutul 80, dupa ce gazdele, nu foarte tari, nici prea interesate (tribune cam golase in Portland Park), marcasera prin Skov Olsen de 2 ori, in minutele 3 si 56.

Mirel Radoi (foto, dezamagit la final de ghinionul care l-a lovit) a trimis in teren urmatoarea trupa, ca sa va dati seama cat de multi jucatori noi au aparut dupa semifinala de poveste din toamna, inevitabil, in noua reprezentativa: Aioani – Ratiu (Velisar, 67), Pașcanu, Dima (Chindris, 66), Boboc – Dragomir, T. Baluta (cpt), Olaru – Dragus (Dobre, 66), Petre, Fl. Coman
Campionatul European U21 din 2021 va fi gazduit de Ungaria şi Slovenia, cu un turneu final care va avea pentru prima oara 16 echipe, echipele celor 2 tari gazde, cele 9 castigatoare ale grupelor preliminare, precum si cea mai buna de pe locul 2, precum si alte 4 echipe, din baraje intre celelalte ocupante ale locurilor secunde.

* Secventa asiatica a sezonului de tenis a debutat in aceasta saptamana, 3 jucatoare romance fiind inscrise la Hiroshima, un turneu mai usurel, de categorie International (250.000 dolari).

Doua dintre ele s-au calificat in turul secund: Mihaela Buzarnescu (125 WTA) a invins-o cu 6-1, 6-4, convingator, deci, pe bulgaroaica Viktoria Tomova, iar Patricia Tig (140), care a jucat calificari, a eliminat-o pe nipona Ayano Shimizu (251, beneficiara unui wild-card, scorul fiind 6-4, 6-2.

In schimb, Sorana Cirstea a parasit deja turneul, pierzand la spaniola Sara Sorribes Tormo, cap de serie nr. 7, cu 6-2, 3-6, 6-2.