Mai ponderata, mai echilibrata psihic, ca stapana pe mijloacele ei tehnice este, in mod evident, Mihaela Buzarnescu si-a continuat progresul atat de asteptat, ajungand in semifinala Turneului International (250.000 dolari) de la Hiroshima, dupa ce a eliminat-o, cu 6-4, 7-5, pe a treia favorita, belgianca Alison Van Uytvanck.

Ceea ce a fost in mod deosebit imbucurator este ca, pe final, cand a fost egalata la 4, cu break, dar si dupa ce, la 6-5 pentru ea in decisiv, a avut o minge importanta data out de arbitri (ce sa vezi, in Japonia nu exista hawk-eye!!), Mihaela si-a pastrat cumpatul, dupa o izbucnire zgomotoasa, dar atat, castigand in cele din urma mansa a doua, cu 7-5, si meciul in 1h48′.

Cu aceste 110 puncte (plus 11.300 dolari bonusul in bani), Mihaela Buzarnescu a urcat fix pe locul 100, putand creste in continuare, avand in semifinale o adversara, orice s-ar spune, la indemana, japoneza Nao Hibino (nr. 146 mondial).

Atentie, insa, nipona, penultima acceptata direct pe tablou, a furnizat marea surpriza a sferturilor de finala, eliminand principala favorita, taiwaneza Su-Wei Hsieh, nr. 29 WTA, cu 6-4, 6-3.

* PROGRAMUL TV, sambata, 14.09.2019:
06:30 Tenis, WTA Digi 2 Turneul din Hiroshima
09:00 Tenis, WTA Digi 2 Turneul din Zhengzhou
11,00 Handbal M, TVR 2, TVR HD Turda-Timisoara
11:30 Fotbal, Liga 2 Digi 1, Telekom 1, Look Sport Dunărea Călărași – Universitatea Cluj
12,30 Handbal F, TVR 1, TVR HD Craiova-Baia Mare
12:30 Tenis, WTA Digi 2, Digi 3 Turneul din Nanchang
13,00 Ciclism, Eurosport 2 – Turul Spaniei
14:00 Fotbal, La Liga Digi 1, Telekom 1, Look Sport Real Madrid – Levante
14:00 Fotbal, Bundesliga 2 Digi 4 Jahn Regensburg – Stuttgart
14,30 Fotbal, Anglia, Eurosport Liverpool-Newcastle
16:00 Fotbal, Serie A Digi 1, Telekom 1, Look Sport Fiorentina – Juventus
16:00 Handbal M Digi 4, Look 3 Chekhovskie Medvedi – Orlen Wisla Plock
16:30 Fotbal, Bundesliga Digi 2, Look Dortmund – Leverkusen
16:30 Fotbal, Bundesliga Digi 3 FC Koln – Borussia Monchengladbach
18:00 Baschet M Look 2 Partizan Belgrad – Mornar Bar
18:15 Handbal M Look 3 Montepellier – Vardar
18:30 Fotbal, Liga 1 Digi 1, Telekom 1, Look Sport Chindia Târgoviște – Sepsi Sfântu Gheorghe
18:30 Fotbal, Ligue 1 Digi 4, Look Plus PSG – Strasbourg
19,30 Fotbal, Anglia Eurosport Norwich-Manchester City
19:30 Fotbal, Bundesliga Digi 2, Look 2 Leipzig – Bayern Munchen
19:30 Fotbal, La Liga Digi 3 Real Sociedad – Atletico Madrid
20:00 Fotbal, Turcia Look 3 Gaziantep – Besiktaș
20:25 Baschet M Look U Cluj – Fenerbahce Istanbul
21:00 Fotbal, Liga 1 Digi 1, Telekom 1, Look Sport Dinamo – FC Botoșani
21:00 Handbal M Digi 4 HC Zagreb – PSG
21:45 Fotbal, Bundesliga Digi 3, Look 2 Inter – Udinese
22:00 Fotbal, La Liga Digi 2, Telekom 2, Look Sport Barcelona – Valencia