Intre 20 septembrie si 2 noiembrie, pentru prima oara intr-o tara din afara primului esalon, in Japonia, se vor disputa meciurile, 48 cu totul, celei de-a 9-a editii a Cupei Mondiale la rugby, pentru prima oara fara echipa Romaniei, exclusa din cauza unei crase greseli de management federal, stiti povestea, folosirea unor jucatori neeligibili.

Vom avea ce vorbi in atata amar de vreme de acest turneu de mare interes, intr-un sport mai complicat, poate, dar de extraordinara spectaculozitate, in care, ca intodeauna, cele mai bune tari sunt favorite la mare distanta.

De altfel, in cele 8 editii de pana acum, titlurile au fost cucerite de doar 4 tari, Noua Zeelanda – 3, inclusiv ultima, acum 4 ani, in Anglia, Australia – 2, Africa de Sud – 2 si Anglia, dar nu surprizele fac farmecul in acest sport in care pot evolua toate gabaritele umane posibile, si inaintasi de 1,5 chintale, si vitezistii troacari, de talie obisnuita, dar si oameni de statura mai degraba mica, cum sunt mijlocasii.

Nu ma lungesc, asadar, la descrieri, pentru ca am pigulit la program si tintarul grupelor, in asteptarea transmisiilor, anuntate deja, ale TVR, sansa noastra fiind aceea ca in rugby se lucreaza pe decenii, angajamentele si banii sunt luate-dati cu mult inainte, ca altfel ne-am fi trezit cu vreun Festival de la Amara.

Oricum, organizatorii s-au asigurat de 800 milioane de aparate de televiziune virtual deschise in timpul competitiei, in 217 tari si teritorii, pentru prima oara Japonia folosind tehnologia 8K, cu 34 de camere pentru semifinale si finale, dar si cel putin 23, respectiv 28 de camere pentru restul meciurilor.

Dupa aceasta pregatire (ca in poza, vedeti la ce ne inhamam pentru 6 saptamani!!!), iata datele esentiale ale Rugby World Cup-2019. Mai intai, grupele:

Grupa A: Irlanda, Scotia, Japonia, Rusia, Samoa
Grupa B: Noua Zeelanda, Africa de Sud, Italia, Namibia, Canada
Grupa C: Anglia, Franta, Argentina, SUA, Tonga
Grupa D: Australia, Tara Galilor, Georgia, Fiji, Uruguay

Programul complet este mai jos, cu prezicarea ca Japonia este, la rasarit, cu 6 ore inaintea noastra, deci Tokio-6=ora Bucurestiuluil.

Vineri Sept. 20 Ceremonia de deschidere 18:30 Tokyo Stadium
1 Vineri Sept. 20 A Japonia-Rusia 19:45 Tokyo Stadium
2 Sambata Sept. 21 D Australia-Fiji 13:45 Sapporo Dome
3 Sambata Sept. 21 C Franta-Argentina 16:15 Tokyo Stadium
4 Sambata Sept. 21 B Noua Zeelanda-Africa de Sud 18:45 International Stadium Yokohama
5 Duminica Sept. 22 B Italia-Namibia 14:15 Hanazono Rugby Stadium
6 Duminica Sept. 22 A Irlanda-Scotia 16:45 International Stadium Yokohama
7 Duminica Sept. 22 C Anglia-Tonga 19:15 Sapporo Dome
8 Luni Sept. 23 D Tara Galilor-Georgia 19:15 City of Toyota Stadium
9 Marti Sept. 24 A Rusia-Samoa 19:15 Kumagaya Rugby Stadium
10 Miercuri Sept. 25 D Fiji-Uruguay 14:15 Kamaishi Recovery Memorial Stadium
11 Joi Sept. 26 B Italia-Canada 16:45 Fukuoka Hakatanomori Stadium
12 Joi Sept. 26 C Anglia-SUA 19:45 Kobe Misaki Stadium
13 Sambata Sept. 28 C Argentina -Tonga 13:45 Hanazono Rugby Stadium
14 Sambata Sept. 28 A Japonia- Irlanda 16:15 Shizuoka Stadium Ecopa
15 Sambata Sept. 28 B Africa de Sud-Namibia 18:45 City of Toyota Stadium
16 Duminica Sept. 29 D Georgia-Uruguay 14:15 Kumagaya Rugby Stadium
17 Duminica Sept. 29 D Australia-Tara Galilor 16:45 Tokyo Stadium
18 Luni Sept. 30 A Scotia-Samoa 19:15 Kobe Misaki Stadium
19 Miercuri Oct. 2 C Franta-SUA 16:45 Fukuoka Hakatanomori Stadium
20 Miercuri Oct. 2 B Noua Zeelanda-Canada 19:15 Oita Stadium
21 Joi Oct. 3 D Georgia-Fiji 14:15 Hanazono Rugby Stadium
22 Joi Oct. 3 A Irlanda-Rusia 19:15 Kobe Misaki Stadium
23 Vineri Oct. 4 B Africa de Sud-Italia 18:45 Shizuoka Stadium Ecopa
24 Sambata Oct. 5 D Australia-Uruguay 14:15 Oita Stadium
25 Sambata Oct. 5 C Anglia-Argentina 17:00 Tokyo Stadium
26 Sambata Oct 5 A Japonia-Samoa 19:30 City of Toyota Stadium
27 Duminica Oct. 6 B Noua Zeelanda-Namibia 13:45 Tokyo Stadium
28 Duminica Oct. 6 C Franta-Tonga 16:45 Kumamoto Stadium
29 Marti Oct. 8 B Africa de Sud-Canada 19:15 Kobe Misaki Stadium
30 Miercuri Oct. 9 C Argentina-SUA 13:45 Kumagaya Rugby Stadium
31 Miercuri Oct. 9 A Scotia-Rusia 16:15 Shizuoka Stadium Ecopa
32 Miercuri Oct. 9 D Tara Galilor-Fiji 18:45 Oita Stadium
33 Vineri Oct. 11 D Australia-Georgia 19:15 Shizuoka Stadium Ecopa
34 Sambata Oct. 12 B Noua Zeelanda-Italia 13:45 City of Toyota Stadium
35 Sambata Oct. 12 C Anglia-Franta 17:15 International Stadium Yokohama
36 Sambata Oct 12 A Irlanda-Samoa 19:45 Fukuoka Hakatanomori Stadium
37 Duminica Oct. 13 B Namibia-Canada 12:15 Kamaishi Recovery Memorial Stadium
38 Duminia Oct. 13 C SUA-Tonga 14:45 Hanazono Rugby Stadium
39 Duminica Oct. 13 D Tara Galilor-Uruguay 17:15 Kumamoto Stadium
40 Duminica Oct. 13 A Japonia-Scotia 19:45 International Stadium Yokohama
41 Sambata Oct. 19 – QF1: 1C – 2D 16:15 Oita Stadium
42 Sambata Oct. 19 – QF2: 1B – 2A 19:15 Tokyo Stadium
43 Duminica Oct. 20 – QF3: 1D – 2C 16:15 Oita Stadium
44 Duminica Oct. 20 – QF4: 1A – 2B 19:15 Tokyo Stadium
45 Sambata Oct. 26 – SF1: castigatorQF1 – castigatorQF2 17:00 International Stadium Yokohama
46 Duminica Oct. 27 – SF2: castigatorQF3 – castigatorQF4 18:00 International Stadium Yokohama
47 Vineri Nov. 1 – Finala mica final 18:00 Tokyo Stadium
48 Sambata Nov. 2 – FINALA 18:00 International Stadium Yokohama