* Simona Halep, care se pregateste sa reintre la turneele de la Wuhan si Beijing, in perspectiva Turneului campioanelor de la Shenzhen, unde se afla in cursa de pe locul 3, ocupa in continuare locul 6 in ierarhia mondiala, dar poate urca binisor, intrucat, odihnita, dar si cu elanul reinnoirii contractului cu Darren Cahill, poate obtine puncte sanatoase in final de an.

* Celelalte romance se afla cam pe aceleasi pozitii ca si saptamana trecuta, cu un salt pentru Mihaela Buzarnescu, care a ajuns chiar la un pas de TOP 100.

Iata clasamentele zilei, cu privire speciala asupra romancelor:

Jucatoare din Romania în TOP 200 WTA:
6 Simona Halep 4.803 puncte
93 Sorana Cirstea 633
98 Irina-Camelia Begu 616 (+1)
101 Mihaela Buzarnescu 605 (+24)
104 Monica Niculescu 588 (-1)
124 Patricia Maria Tig 504 (+16)
143 Ana Bogdan 443 (-1)
173 Elena-Gabriela Ruse 360 (-2)
194 Irina Bara 310

Dublu:
36 Raluca Olaru 1.845 puncte
39 Monica Niculescu 1.777
60 Irina-Camelia Begu 1.375 (+1)
86 Irina Bara 1.021 (-6)
95 Mihaela Buzarnescu 907 (-2)
120 Andreea Mitu 694 (-3)

Clasamentul WTA, primele zece pozitii:
1 Ashleigh Barty (Australia) 6.501 puncte
2 Karolina Pliskova (Cehia) 6.415
3 Elina Svitolina (Ucraina) 5.131
4 Naomi Osaka (Japonia) 4.846
5 Bianca Andreescu (Canada) 4.835
6 Simona Halep (Romania) 4.803
7 Petra Kvitova (Cehia) 4.326
8 Kiki Bertens (Olanda) 4.325
9 Serena Williams (SUA) 3.935
10 Belinda Bencic (Elveţia) 3.738.

Porsche Race (Turneul Campioanelor):
1 Ashleigh Barty 5.476 puncte (calificată)
2 Karolina Pliskova 5.256 (+1) (calificată)
3 Simona Halep 4.792 (-1)
4 Bianca Andreescu 4.727
5 Serena Williams 3.935
6 Petra Kvitova 3.836
7 Naomi Osaka 3.776
8 Belinda Bencic 3.615
9 Kiki Bertens 3.580
10 Elina Svitolina 3.563

Se poate observa ca fosta nr. 1 mondial cam jumatate din acest an, nipona Naomi Osaka, ar putea pierde Turneul campioanelor, cazand sub locul 8 in aceasta cursa…

* La Seul, prima jucatoare romanca programata in primul tur, luni, Irina Begu, a fost eliminata, din pacate, cu 6-1, 6-4 de favorita 4, poloneza Magda Linette.

Celelalte 3 romance de pe tabloul principal, Mihaela Buzarnescu, Ana Bogdan si Patricia Tig, urmeaza sa joace la Korea Open marti:

* Dintr-un documentar excelent realizat de confratele Paul Zaharia pentru site-ul frf.ro aflam o veste proasta, dar care era de asteptat, de altfel, dupa prapadul inregistrat de fotbalul romanesc, si la nivel de cluburi, in cupele europene: am ajuns la coeficientul UEFA pe locul 29, ceea ce inseamna, in primul rand, ca toate cele 4 echipe romanesti pentru anul competitional 2020/2021 vor intra in competitie din primul tur de calificare, practic suntem in ultimul esalon valoric!

* Iata, din aceeasi sursa, si calendarul competitional al cupelor europene din 2020:
UEFA CHAMPIONS LEAGUE

Turul preliminar (sub forma unui mini-turneu) – 23 iunie (semifinalele) și 26 iunie (finala). Vor participa campioanele țărilor de pe locurile 52-55, adică Irlanda de Nord, Kosovo, Andorra și San Marino.
Q1 – 7/8 (turul) și 14/15 iulie (returul)
Q2 – 21/22 și 28/29 iulie
Q3 – 4/5 și 11 august
Play-off-ul – 18/19 și 25/26 august
Faza grupelor – 15/16 septembrie, 29/30 septembrie, 20/21 octombrie, 3/4 noiembrie, 24/25 noiembrie și 8/9 decembrie
Fazele eliminatorii vor avea loc în primăvara lui 2021, finala fiind programată pe 29 mai 2021
UEFA EUROPA LEAGUE
Turul preliminar (eliminatoriu) – 25 iunie (turul) și 2 iulie (returul). Implicate sunt un total de 16 echipe din țărilor ocupante ale locurile 48-55, adică Țara Galilor, Muntenegru, Insulele Feroe, Gibraltar, Irlanda de Nord, Kosovo, Andorra și San Marino.
Q1 – 9 și 16 iulie
Q2 – 23 și 30 iulie
Q3 – 6 și 13 august
Play-off-ul – 20 și 27 august
Faza grupelor – 17 septembrie, 1 octombrie, 22 octombrie, 5 noiembrie, 26 noiembrie și 10 decembrie
Fazele eliminatorii – în primăvara anului 2021, finala urmând să aibă loc pe 26 mai 2021
Comitetul Executiv al UEFA va stabili gazdele cdelor două finale din 2021 în cadrul ședinței sale de la Ljubljana, din 24 septembrie 2019.
Supercupa Europei, ediția 2020, se va disputa în ziua de 12 august, pe “Estadio do Dragao” din Porto.

* PROGRAMUL TV, marti, 17.09.2019:
06:00 Tenis, WTA Digi 4 Turneul din Seul
07:00 Tenis, WTA Digi 2 Turneul din Osaka
13:00 Tenis, WTA Digi 2, Digi 3 Turneul din Guangzhou
15:00 Fotbal, UEFA Youth League Digi 4, Look + Napoli – Liverpool
17:00 Fotbal, UEFA Youth League Digi 4, Look Borussia Dortmund – Barcelona
19:45 Fotbal, Liga Campionilor Digi 1, Telekom 1, Look Plus Inter Milano – Slavia Praga
19:45 Fotbal, Liga Campionilor Digi 2, Telekom 2, Look Lyon – Zenit St. Petersburg
22:00 Fotbal, Liga Campionilor Digi 1, Telekom 1, Look Plus Borussia Dortmund – Barcelona
22:00 Fotbal, Liga Campionilor Digi 2, Telekom 2, Look Napoli – Liverpool
22:00 Fotbal, Liga Campionilor Digi 3, Telekom 3, Look 2 Chelsea – Valencia
22:00 Fotbal, Liga Campionilor Digi 4 Ajax Amsterdam – Lille
22:00 Fotbal, Liga Campionilor Look 3 Salzburg – Genk