* Patricia Tig a obtinut o nesperata calificare in turul secund la Seul, dupa un ajutor din afara, dar si cu forte proprii. Mai intai, a aflat ca adversara desemnata initial, favorita nr. 1, grecoaica Maria Sakkari, s-a retras in ultimul moment, in fata romancei venind Danka Kovinic, lucky-loser.

Cumva surprinsa, parca cu gandul in alta parte, Patricia s-a chinuit 3 ore si 2 minute cu munteneagreanca, dar a reusit sa se adune in tie-break-ul setului decisiv, impunandu-se 6-4, 3-6, 7-6 (3), urmand sa joace joi, pauza binevenita, deci, cu spanioloaica Paula Badosa.

* Venita, si ea, din calificari, Ana Bogdan s-a calificat in turul secund al Turneului WTA International de la Seul, dupa o victorie solida, cu 6-3, 3-6, 6-1 contra slovenei  Polona Herzog, favorita nr. 6, nr. 51 mondial. Pentru acest pas important, Ana Bogdan si-a asigurat 48 de puncte (30+18 din calificari) si 3.400 dolari. Exact ca si Tig…

In turul doi, Ana Bogdan va juca impotriva americancei Kristine Ahn, locul 93 mondial, beneficiara unui wild-card.

In schimb, Mihaela Buzarnescu, locul 101 WTA, a fost eliminată, fiind invinsa de australianca Priscilla Hon, cu 6-3, 6-4.

* Tot in turul inaugural, unguroaica Timea Babos, care a trebuit sa treaca prin calificari, a eliminat-o cu 6-3, 6-4 pe detinatoarea trofeului de la Seul, letona Jelena Ostapenko. Dar surpriza cea mai mare pentru mine este ca la acest turneu, in patria IT-ului, cu firme uriase in domeniu, terenurile nu sunt prevazute cu tehnologia hawk-eye!!!

In proba de dublu, perechea favorita 3 Irina Begu-Margarita Gasparian s-a calificat in turul 2, dupa ce a invins cu 7-6 (2), 4-6, 10-2 cuplul sud-coreean Na-Ri Kim-Su Jeong Jang.

* Luptatoarea Alina Vuc s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020, asigurandu-si locul 48 in lotul Romaniei, pana acum, dupa ce s-a calificat in semifinale la Campionatul Mondial din Kazakhstan, categoria 50 kg, urmand sa lupte pentru medalii.

* Dupa ce v-am dat luni programul integral al Cupei Mondiale de rugby (20 septembrie-2 noiembrie, in Japonia), iata si programul TVR, inclusiv, la finalul randului respectiv, orele in care se difuzeaza inregistrarile unor meciuri, conform celor scrise in deschiderea acestei “capturi” de pe site-ul TVR:

DATA GRUPA ORA LOC DIRECT INREGISTRAT
20.09.2019 12:30 TOKYO TVR 1, TVR HD
20.09.2019 A 13:45 JAPONIA – RUSIA TOKYO TVR 1, TVR HD
21.09.2019 D 07:45 AUSTRALIA – FIJI SAPPORO TVR 1, TVR HD
21.09.2019 C 10:15 FRANTA – ARGENTINA TOKYO TVR 1 TVR HD – 19:00
21.09.2019 B 12:45 NOUA ZEELANDĂ – AFRICA DE SUD YOKOHAMA TVR 1 TVR HD – 20:40
22.09.2019 B 08:15 ITALIA – NAMIBIA HIGASHIOSAKA TVR 1, TVR HD
22.09.2019 A 10:45 IRLANDA – SCOTIA YOKOHAMA TVR HD
22.09.2019 C 13:15 ANGLIA – TONGA SAPPORO TVR 1 TVR HD – 17:00
23.09.2019 D 13:15 TARA GALILOR – GEORGIA TOYOTA TVR 1
24.09.2019 A 13:15 RUSIA – SAMOA KUMAGAYA TVR 1, TVR HD
25.09.2019 D 08:15 FIJI – URUGUAY KAMAIASHI TVR 1, TVR HD
26.09.2019 B 10:45 ITALIA – CANADA FUKUOKA TVR 1, TVR HD
26.09.2019 C 13:45 ANGLIA – SUA KOBE TVR 1, TVR HD
28.09.2019 C 07:45 ARGENTINA – TONGA HIGASHIOSAKA TVR 1, TVR HD
28.09.2019 A 10:15 JAPONIA – IRLANDA SHIZUOKA TVR 1, TVR HD
28.09.2019 B 12:45 AFRICA DE SUD – NAMIBIA TOYOTA TVR 1, TVR HD
29.09.2019 D 08:15 GEORGIA – URUGUAY KUMAGAYA TVR 1, TVR HD
29.09.2019 D 10:45 AUSTRALIA – TARA GALILOR TOKYO TVR 1 – 15:30
TVR HD – 20:30
30.09.2019 A 13:15 SCOTIA – SAMOA KOBE TVR 1
02.10.2019 C 10:45 FRANTA – SUA FUKUOKA TVR 1
02.10.2019 B 13:15 NOUA ZEELANDĂ – CANADA OITA TVR 1
03.10.2019 D 08:15 GEORGIA – FIJI HIGASHIOSAKA TVR 1
03.10.2019 A 13:15 IRLANDA – RUSIA KOBE TVR 1
04.10.2019 B 12:45 AFRICA DE SUD – ITALIA SHIZUOKA TVR 1
05.10.2019 D 08:15 AUSTRALIA – URUGUAY OITA TVR 1
05.10.2019 C 11:00 ANGLIA – ARGENTINA TOKYO TVR 1
05.10.2019 A 13:30 JAPONIA – SAMOA TOYOTA TVR 1
06.10.2019 B 07:45 NOUA ZEELANDA – NAMIBIA TOKYO TVR 1
06.10.2019 C 10:45 FRANTA – TONGA KUMAMOTO TVR HD TVR1 – 15:30
08.10.2019 B 13:15 AFRICA DE SUD – CANADA KOBE TVR 1
09.10.2019 C 07:45 ARGENTINA – SUA KUMAGAYA TVR1
09.10.2019 A 10:15 SCOTIA – RUSIA SHIZUOKA TVR 1
09.10.2019 D 12:45 TARA GALILOR – FIJI OITA TVR 1
11.10.2019 D 13:15 AUSTRALIA – GEORGIA SHIZUOKA TVR 1
12.10.2019 B 07:45 NOUA ZEELANDĂ – ITALIA TOYOTA TVR 1
12.10.2019 C 11:15 ANGLIA – FRANTA YOKOHAMA TVR 1
12.10.2019 A 13:45 IRLANDA – SAMOA FUKUOKA TVR 1
13.10.2019 B 06:15 NAMIBIA – CANADA KAMAIASHI TVR 1
13.10.2019 C 08:45 USA – TONGA HIGASHIOSAKA TVR 1
13.10.2019 D 11:15 TARA GALILOR – URUGUAY KUMAMOTO TVR HD TVR1 – 15:30
13.10.2019 A 13:45 JAPONIA – SCOTIA YOKOHAMA TVR 1
19.10.2019 QF 10:15 CASTIGATOR GRUPA C – LOCUL 2 GRUPA D OITA TVR 1
19.10.2019 QF 13:15 CASTIGATOR GRUPA B – LOCUL 2 GRUPA A TOKYO TVR 1
20.10.2019 QF 10:15 CASTIGATOR GRUPA D – LOCUL 2 GRUPA C OITA TVR 1
20.10.2019 QF 13:15 CASTIGATOR GRUPA A – LOCUL 2 GRUPA B TOKYO TVR 1
26.10.2019 SF 11:00 CASTIGATOR QF 1 – CASTIGATOR QF 2 YOKOHAMA TVR 1
27.10.2019 SF 11:00 CASTIGATOR QF 3 – CASTIGATOR QF 4 YOKOHAMA TVR 1
01.11.2019 bronz final 11:00 INVINS SF 1 – INVINS SF 2 TOKYO TVR 1
02.11.2019 FINALA 11:00 CASTIGATOR SF1 – CASTIGATOR SF 2 YOKOHAMA TVR 1

* PROGRAMUL TV, miercuri, 18.09.2019:
06:00 Tenis, WTA Digi 4 Turneul din Seul
07:00 Tenis, WTA Digi 2 Turneul din Osaka
13:00 Tenis, WTA Digi 2, Digi 3 Turneul din Guangzhou
15:00 Fotbal, UEFA Youth League Digi 4, Telekom 4, Look Atletico Madrid – Juventus
17:00 Fotbal, UEFA Youth League Digi 4, Telekom 4, Look PSG – Real Madrid
18:00 Handbal M Digi 2, Look 3 Dinamo – Kristianstad
19:45 Fotbal, Liga Campionilor Digi 1, Telekom 1, Look Plus
Olympiakos – Tottenham
19:45 Fotbal, Liga Campionilor Digi 2, Look, Telekom Club Brugge – Galatasaray
20:00 Handbal M Digi 4 Flensburg – Elverum
22:00 Fotbal, Liga Campionilor Digi 1, Telekom 1, Look Plus
PSG – Real Madrid
22:00 Fotbal, Liga Campionilor Digi 2, Telekom 2, Look Plus
Atletico Madrid – Juventus
22:00 Fotbal, Liga Campionilor Digi 3, Telekom 3, Look 2
Bayern Munchen – Steaua Roșie
22:00 Fotbal, Liga Campionilor Digi 4, Telekom 4, Look 3 Șahtior Donețk – Manchester City