Campioana Romaniei la fotbal, CFR Cluj, a dat peste cap multe pronosticuri, invingand joi seara, cu 2-1 (1-1) pe una din favoritele grupei E a Europa League, Lazio Roma, prin golurile marcate de Deac (min. 41, din penalty) si Omrani (75), dupa ce oaspetii, veniti cam pe calcaie la acest meci, cu 3 jucatori, intre care si capitanul Stefan Radu, lasati acasa, “la odihna”, au deschis scorul in minutul 25, prin Bastos.

Voi reveni maine cu o trecere in revista a acestei partide, precum si cu celelalte meciuri din deschidarea fazei grupelor din Europa League, dar trebuie spus ca, fara galagia jenanta de la altii, cu lucrurile asezate la locul lor, adica antrenorul, Dan Petrescu, o valoare incontestabila (care, ca sa vezi, si-a facut mana la profesionismul adevarat in 1990, in Italia, la Foggia) lasat sa decida tot din puncte de vedere tehnic, clujenii sunt o grupare cu adevarat solida.

De altfel, se vede din rezultatele inregistrate, 2 titluri consecutive precum si singura calificare anul acesta in grupele cupelor europene, consecinta unei gandiri pe termen mediu, cu pastrarea unui nucleu de jucatori la maturitate si doar mici completari de jucatori, asa fiind si firesc sa se intample, nu permanenta vanzoleala in alte grupari.

Iata, deocamdata, si programul pe care il au campionii Romaniei in aceasta grupa E, ocazie cu care vedeti si celelalte adversare din grupe. Oricum, pentru aceasta victorie, CFR are asigurati inca 575.000 dolari, iar in ritmul asta isi face buget ca lumea pentru sezonul viitor:
Celtic – CFR Cluj / 3 octombrie / ora 22:00
Rennes – CFR Cluj / 24 octombrie / ora 22:00
CFR Cluj – Rennes / 7 noiembrie / ora 20:00
Lazio – CFR Cluj / 28 noiembrie / ora 22:00
CFR Cluj – Celtic / 12 decembrie / ora 20:00.

* PROGRAMUL TV, sambata, 21.09.2019:
06:00 TENIS, WTA, Digi 2 Turneul din Osaka
07:30 TENIS, WTA Digi 3 Turneul din Guangzhou
07:45 RUGBY, Cupa Mondiala, TVR 1 Australia – Fiji
08:00 TENIS, WTA Digi 4 Turneul din Seul
10:15 RUGBY, CM, TVR 1 Franța – Argentina
12:30 FOTBAL, LIGA 2 Digi 1, Telekom 1, Look + Chiajna – FC Argeș
12:45 RUGBY, CM, TVR 1 Noua Zeeland – Africa de Sud
14:00 FOTBAL, LA LIGA Digi 2. Telekom 3, Look Villarreal – Valladolid
14:30 FOTBAL, PREMIER LEAGUE Eurosport Leicester – Tottenham
15:00 FOTBAL, LIGA 1 Digi 1, Telekom 1, Look Voluntari – Academica Clinceni
15:00 TENIS, ATP Digi 3, Look 3 Turneul din Metz
16:00 FORMULA 1, calificari Digi 4, Telekom 3, Look 2 Marele Premiu din Singapore
16:30 FOTBAL, Bundesliga Digi 2, Telekom 2, Look Bayern Munchen – FC Koln
17:00 FOTBAL, PREMIER LEAGUE Eurosport Manchester City – Watford
17:00 FOTBAL, LA LIGA Look 2 Levante – Eibar
17:30 FOTBAL, LIGA 1 Digi 1, Telekom 1, Look Sepsi Sfântu Gheorghe – Hermannstadt
18:30 HANDBAL M Digi 4 Veszprem – Kiel
19:00 FOTBAL, Serie A Digi 2, Telekom 2, Look Juventus – Verona
19:30 FOTBAL, Bundesliga Telekom 4, Look 3 Werder – Leipzig
19:30 FOTBAL, PREMIER LEAGUE Eurosport Newcastle – Brighton
19:30 FOTBAL, LA LIGA Digi 3, Look 2, Telekom 3 Atletico Madrid – Celta Vigo
20:30 FOTBAL, LIGA 1 Digi 1, Telekom 1, Look Astra – Dinamo
21:00 HANDBAL M Digi 4 Barcelona – Celje
21:45 FOTBAL, SERIE A Digi 3, Telekom 2, Look AC Milan – Inter Milano
22:00 FOTBAL, LA LIGA Digi 2, Telekom 3, Look Granada – Barcelona