Totul a inceput excelent pentru CFR Cluj si antrenorul ei Dan Petrescu (foto) in grupa E a Europa League, victoria cu 2-1 (1-1) din Gruia in fata Lazio si celelalte echipe din serie, Rennes si Celtic Glasgow au terminat nedecis: 1-1, iar Celtic, echipa eliminata, sa nu uitam, de CFR in preliminariile Ligii Campionilor, nu va avea un jucator de baza, Iasouf Bayo, eliminat in minutul 90 de la Rennes.

Iar urmatorul meci, ce sa vezi, va fi chiar cu CFR, la Glasgow. Acum, sa nu ne bucuram de raul altuia, mai ales ca totul se poate intoarce impotriva (mobilizare mai buna, dorinta de revansa), doar constat o aliniere de stele.

In partida din Franta, Rennes a deschis scorul printr-un penalty transformat de Mbaye Niang, egalitatea fiind restabilita tot printr-o lovitura de la 11 m, reusita de Ryan Christie in minutul 59.

Din sumedenia de alte rezultate, pe care le voi insira mai jos, complet, nu pot sa nu remarc ca F91 Dundelange, echipa din Luxemburg luata la misto de romani, isi vede de treaba, invingand cu 4-3 pe Apoel Nicosia, chiar in Cipru.

Iata, asadar, rezultatele complete ale primei runde de meciuri din grupele UEL:

Grupa A
APOEL Nicosia – F91 Dudelange 3-4
Au marcat: Andrija Pavlovic 54, 58, Tomas De Vincent 56 – penalty, respectiv Danel Sinani 36, 82, Antoine Bernier 51, Dominik Stolz 72.

Qarabag FK – Sevilla 0-3
Au marcat: Javier Hernandez 62, Munir El Haddadi 78, Oliver Torres 85.

FC Basel – FC Krasnodar 5-0
Au marcat: Kevin Bua 9, 40, Luca Zuffi 52, Tonny Vilhena (autogol) 54, Noah Okafor 79.

Getafe – Trabzonspor 1-0
A marcat: Angel Rodriguez 18.

Grupa D
LASK Linz – Rosenborg 1-0
A marcat: James Holland 45.

PSV Eindhoven – Sporting Lisabona 3-2
Au marcat: Donyell Malen 19, Sebastian Coates (autogol) 25, Timo Baumgartl 48, respectiv Bruno Fernandes 39 – penalty, Pedro Mendes 82.