Una dintre favoritele Europei pentru a contesta suprematia Emisferei Sudice, Tara Galilor, detinatoare, de altfel, a trofeului in Turneul celor 6 natiuni de anul acesta, a confirmat, in mare parte, sperantele puse in ea, castigand clar, cu 43-14 (29-0) in fata Georgiei, cu 6 eseuri la 2, evident punct bonus ofensiv si, mai ales, o abordare completa, in care, veti vedea, a parut britanicii isi testeaza toate compartimentele.

Nu-i vorba ca si debutul meciului a ajutat galezii sa se relaxeze, dupa ce in minutul 20 pusesera 22 de puncte pe tabela de marcaj, cu 3 eseuri, toate de troacari, din patrunderi ca pe bulevardele cele mai largi din Tbilisi, georgienii fiind complet surprinsi de fazele in cascada ale adversarilor.

Pana si transformerul Biggar, altfel impecabil in continuare, si-a permis sa trimita in bara prima incercare de transformare de la 10 m, central, dupa eseul marcat inca in minutul 3 de aripa Jonathan Davies, intercalata in centru, cu balonul culcat intre buturi.

Cu 29-0 la pauza, Tara Galilor si-a schimbat total tactica in repriza a doua, mergand pe atacuri cu pachetul de inaintasi, pick-and-go, cu faze prelungi, o incercare a fortelor in conditiile uneia dintre cele mai solide aparari din rugby-ul actual.

Nu a fost acelasi lucru ca in prima repriza, dimpotriva, aflati in mediul lor gruzinii au ripostat, au condus la un moment dat in repriza a doua, luata separat, cu 14-0, dar au fost egalat, pentru ca echipa cea mai experimentata (aproape 800 de selectii adunau titularii “15”-ului galez) a echilibrat, incheind logic, cu un succes clar.

Tara Galilor a reusit, asadar, 6 eseuri, cu 6 jucatori diferiti, prin Jonathan Davies, Justin Tipuric, Josh Adams, Liam Williams, Tomos Williams si George North, restul punctelor fiind realizate de Dan Biggar – 1 l.p., 4 transformari, Liam Halfpenny – 1 transformare, iar gruzinii au marcat cu 2 eseuri – Mamukhasvili si Chilachava, ambele transformate de Abzhandadze.

Luni, deci, s-a incheiat prima serie de meciuri din cele 4 grupe ale Cupei Mondiale de rugby din Japonia, liderele acestora fiind, in ordine Irlanda si Japonia (A) – cate 5 puncte, Italia – 5 puncte, Noua Zeelanda – 4 puncte (B), Anglia – 5 puncte, Franta – 4 puncte (C), Tara Galilor, Australia (D) – 5 puncte fiecare.

Dar mai lamuriti vom fi la incheierea celei de-a doua serii de partide, care incepe marti, cu un meci “de incalzire”, fara miza sferturilor, dupa parerea mea, dintre Rusia si Samoa, in cadrul grupei A, de la ora 13,15, pe TVR 1 si TVR HD.