Cupa Mondiala la rugby din Japonia a fost una a diferentelor mari intre competitoare, o data cu intrarea in cursa a echipelor din America de Nord, specialiste in fotbal american si hochei pe gheata, Italia invingand cu 48-7 (17-0) Canada, iar Anglia pe SUA cu 45-7 (19-0).

Evident, invingatoarele au obtinut si bonusurile ofensive, iar Italia, criticata la greu, desi invingatoare, dupa primul meci din grupa B, cu Namibia, a schimbat multi jucatori din prima garnitura, luand foarte serios lucrurile inca de la inceput, de vreme ce in minutul 12 inscrisese deja 2 eseuri.

Imediat s-a schimbat, firesc, si tonul presei peninsulare, care lauda fara rezerve in special linia a treia a gramezii, cu inchizatorul Polledri declarat, de altfel, Omul meciului, desi nu a marcat niciun punct. Asta in conditiile in care eficienta a fost excelenta, cu 7 eseuri. Totusi, confratii italieni atrag atentia, in perspectiva meciului urmtor, cu Africa de Sud, asupra apararii, unde nu mai sunt permise neatentiile, altele fiind, de departe, datele partidei.

Italia a reusit, asadar, 7 eseuri, prin Braam Steyn (7), Dean Budd (12), Sebastian Negri (43), Mattia Bellini (61), Federico Zani (72), Matteo Minozzi (78), la care adauga unul de penalizare (58). Tommaso Allan a transformat trei (8, 13, 44), iar Carlo Canna unul (73), Allan trimitand printre buturi si o lovitură de penalitate, chiar cea cu care s-a deschis scorul, in minutul 2.

Canadienii au avut si ei un eseu, marcat de Andrew Coe (68), transformat de Peter Nelson (70).

Peninsularii vor disputa urmatoarele meciuri cu Africa de Sud (4 octombrie) si Noua Zeelanda (12 octombrie), favoritele grupei, dar si-a asigurat locul 3 in grupa, care, in conditiile cresterii la 20 a numarului de echipe la Cupa Mondiala, asigura calificarea directa.

In al doilea meci programat joi, Anglia a surclasat, la randul ei, cu un scor categoric, 45-7 (19-0), reprezentativa Statelor Unite ale Americii, intr-un meci din Grupa C, disputat la Kobe, pe un gazon cam prea “plapand” penrtru crampoanele uriasilor din teren, organizatorii fiind obligati mereu sa intervina pentru a pune brazde la loc.

Anglia, care la precedenta editie, pe care a organizat-o, a patit rusinea nemaintalnita de a rata calificarea in faza a doua, a luat in foarte serios meciul, chiar daca in fata unei echipe modeste, nu putea avea probleme. Astfel, in minutul 6 au inscris eseu, printr-o aparitie neobisnuita, a uverturii George Ford, omul meciului, dominand copios intrega intalnire.

Ba chiar, la sfarsit, din fair-play, englezii nu au trimis balonul afara dupa sirena de final la 80 minute, permitand americanilor sa nu plece chiar cu mana goala, ci cu un eseu in minutul 82, inscris de Bryce Campbell, transformat de McGinty.

Punctele invingatorilor, au fost reusite de Ford, Cokanasiga (2), Curry, Cowan-Dickie, McConnochie – eseuri, Ford – 5 transformari.

Anglia este pe primul loc in grupa cu 10 puncte, urmata de Franţa, 4 puncte, Argentina, 1 punct, Tonga, SUA, 0 puncte. Următorul meci va fi intre Argentina si Tonga, sambata, la Higashiosaka.