Dupa o zi de pauza, rugbystii prezenti la Cupa Mondiala din Japonia s-au intors cu o pofta de joc sporita, parca, iar spectatorii niponi au fost cuceriti definitiv de acest sport, dupa ce Japonia a invins cu 19-12 (9-12) Irlanda, o victorie obtinuta cu o tenacitate specific asiatica, cu rasturnare de scor, pas cu pas, de la 3-12!

Iata un meci pe care asiaticii il pot pune, mandri, alaturi de isprava de la editia trecuta, cand au batut Africa de Sud in Anglia, dar de data aceasta totul are alta aura, intrucat irladezii stiau la ce se pot astepta. De aceea, au si pornit ca din tun, cu doua eseuri inscrise pana la jumatatea primului mitan, dar Japonia a luat-o gospodareste, cu 3 lovituri de penalitate, obtinute dupa faze bine structurate, pentru ca, la final, sa puna intre buturile adverse eseul decisiv, care ii aduce, practic, calificarea in sferturile de finala, fiind la al doilea succes, dupa cel din startul turneului, in fata Rusiei.

Asadar, niponii au marcat 1 eseu, prin aripa Kenki Fukuoka, restul punctelor fiind opera transformeurului Yu Tamura, 3 l..p. si o transformare, in timp ce irlandezii au punctat prin Garry Ringrose si Rob Kearney, cate 1 eseu, si Jack Carty – o transformare, diferenta de doar 7 puncte aducandu-le punctul bonus defensiv.

Urmatoarea adversara a Japoniei in aceasta grupa A va fi Samoa, pe 5 octombrie, la Toyota, iar irlandezii vor intalni la Kobe, cu 2 zile mai devreme (avantajul gazdelor competitiei…) Rusia, la Kobe.

Sambata a inceput cu un meci din grupa C la Higashiosaka, unde Argentina, medaliata cu bronz la ultima editie, continua sa se chinuie, dar reusesc prima victorie din acest turneu, dupa 28-12 (28-7) cu Tonga. S-ar putea, totusi, sa fie o strategie cu bataie mai lunga, pentru ca dupa prima repriza sud-americanii obtinusera tot ce aveau nevoie, inclusiv bonusul ofensiv, cu 4 eseuri, prin Montoya (7, 17, 26) si Carreras (20), toate transformare de Uradapilleta.

Pentru Tonga au marcat Veainu – 2 eseuri (30, 66) si Takulua – o transformare. In clasamentul Grupei C conduce Anglia, cu 10 puncte, urmata de Argentina, 6 puncte, Franta, 4 puncte, Statele Unite si Tonga, 0 puncte fiecare.

In fine, cealalta “felie de paine” pentru gustosul “sandvis” cu felul principal la mijloc, Japonia-Irlanda, a fost dezechilibrata partida Africa de Sud-Namibia, in care dublii campioni mondiali nu au avut nicio mila fata de vecini (si fostii compatrioti), namibienii, pe care i-au surclasat cu 57-3 (31-3), cu 9 eseuri, reusite de Mbonambi (2), Louw, Mapimbi (2), Kolisi, Am, Gelant, Brits, restul punctelor fiind facute de uvertura Elton Jantjies – 6 transformari.

Namibienii au salvat onoarea punctand cu o lovitura de penalitate transformata de Loubser.

Duminica, dis-de-dimineata, avem alte 2 meciuri: Georgia-Uruguay, la 8,15, si Australia-Tara Galilor, derby-ul grupei D, programat la 10,45! Pofta buna!