Cel mai frumos, cel mai echilibrat, dar si cel mai corect meci de la Cupa Mondiala de rugby-2019, dupa parerea mea, s-a disputat duminica, la Tokio, unde 55.000 de spectatori, care au asistat la victoria Tarii Galilor cu 29-25 (23-8) cu Australia, de fapt in primul derby al acestei competitii, in cadrul grupei D.

Echilibrul nu a fost numai la scorul final, ci si in desfasurarea celor doua reprize, se vede clar ca detinatorii trofeului din acest an al Turneului celor 6 natiuni au fost net peste adversari in prima parte, in timp ce australienii, dubli campioni mondiali, cu un palmares net superior in meciurile-test (30-11 la victorii) s-au napustit cu toate fortele, si cu destule realizari, in repriza a doua.

Dar, veti vedea si dupa marcatori, galezii au parut mai echilibrati in compartimente, de vreme ce atat pachetul de inaintare, cat si troacarii si perechea de mijlocasi au avut contributii, practic, egale la acest rezultat. De altfel, Omul meciului a fost desemnat demiul de mele galez Gareth Davies, autorul acelui eseu pe interceptie in finalul primului mitan, cu o cursa de peste 60 m, din propriul teren, pana in but.

Iar scorul a fost deschis chiar in secunda 42 de uvertura Dan Biggar, cu un drop-gol, decarul european fiind, insa, nevoit sa paraseasca terenul de joc, dupa un umar dislocat, la un placaj complet neregulamentar, discutat minute in sir, degeaba, fara consecinte, de arbitrul cu chef de vorba francez Romain Poite si de neozeelandezul Ben Skeen, arbitrul video.

In fine, bine ca inlocuitorul lui Dan Biggar (inlocuitorul, la randul lui, al celebrului Halfpenny), Rhys Patchell (inca din minutul 44) a fost de valoare egala cu titularul, dand siguranta la transformari.

Pentru galezi au marcat Hadleigh Parkes, Adam Ashley-Cooper, Gareth Davies – cate 1 eseu, Dan Biggar – 1 drop, 1 transformare, Rhys Patchell 3 l.p., 1 drop, 1 transformare, “cangurii” punctand prin Adam Ashley-Cooper, Dane Hayley-Petty, Michael Hooper – 1 eseu fiecare, Bernard Foley – 1 l.p. Matt Toomua – 1 l.p., 2 transformari.

In aceeasi grupa, din care mai face parte si Fiji, Georgia a readus cu picioarele pe pamant Uruguay-ul, autoarea unei surprize in deschidere, cu succes la limita in fata Fiji, castigand cu 33-7 (12-7), la Kumagaya, cu punct bonus ofensiv, gratie celor 5 eseuri, reusite de Todua (9), Giorgadze (30), Chilachava (43), Bregvadze (52), Kveseladze (58) – eseuri, 4 fiind transformate de Abzhandadze.

Sud-americanii au culcat si ei o data balonul in terenul de tinta ales, prin Vilaseca, in minutul 33, incercarea fiind transformata de Berchesi.

Luni este programat un singur meci, in cadrul grupei A, Scotia-Samoa, de la ora 13,15, ora noastra.