Luni, Cupa mondiala de rugby din Japonia a programat un singur meci, pe Kobe Misaki Stadium, incheiat cu victoria clara a Scotiei in fata Samoa, cu 34-0 (20-0), dar si cu doua premiere absolute – Samoa a devenit prima echipa fara niciun punct marcat, dar si impotriva careia au fost dictate 2 eseuri de penalitate, precum si doua cartonase galbene (evident, transformate in rosu) impotriva aceluiasi jucator, aripa Ed Fidow.

Alffel spus, acest meci din cadrul grupei A a readus in discutia calificarii in sferturi Scotia (care, oricum, este aproape sigura de locul 3, deci de prezenta obtinuta direct la urmatoarea Cupa Mondiala, dar a si aratat o formatie, Samoa, de stransura (nu intamplator, probabil, de vreme ce are cei mai multi jucatori, 61%, nascuti in alte tari, naturalizati), dar si cea mai obstructionista, intr-un sport in care, totusi, nici micile trucuri nu sunt vazute cu ochi buni, ca sa nu mai vorbim de lipsa de fair-play.

Pe de alta parte, scotienii, care au avut si ei destule stangacii, au gestionat foarte bine lucrurile, deschizand scorul fara sa forteze, cu o lovitura de penalitate transformata de excelentul Greig Laidlaw, in minutul 8, desi puteau juca si la but, erau in 10 m de terenul de tinta samoan, si s-au orientat imediat pe jucatorii cei mai in forma, practic treburile de baza ale uverturii Russell, mai putin inspirat, fiind preluate de fundasul Hogg (foto), care a marcat si un drop-gol.

Marcatorii sunt simplu de consemnat, pentru ca 14 puncte au fost reusite din eseurile de penalitate, 2, amintite: Sean Maitland, Greig Laidlaw – 1 eseu fiecare, Laidlaw reusind si lovitura de penalitate de care am vorbit si 2 transformari, iar Stuart Hogg – un drop gol. La samoani, evident, nimic…

Si pentru ca marti este zi de pauza, m-am gandit sa vedem cum stau lucrurile in clasamentele celor 4 grupe, cifrele fiind, in ordine, nr. de puncte, meciuri castigate, nule, pierdute, puncte marcate, primite si diferenta de esaveraj.