* Simona Halep, care a urcat pe locul 5 in WTA, a fost eliminata in turul secund la Beijing, acuzand, in mod evident, o afectiune fizica, de starea ei profitand din plin rusoaica Ekaterina Aleksandrova, invingatoare cu 6-2, 6-3.

De altfel, fara sa vreau, si eu am scris ieri ca Simona a vrut, la Beijing, in primul rand sa-si asigure definitiv locul la Turneul campioanelor, iar cele 65 de puncte obtinute in fata suedezei Petersen duminica i-au fost suficiente.

Pe de alta parte, antrenorul Adrian Cruciat, venit de la Taskent, unde a fost in finala alaturi de Sorana Cirstea, dar acum in postura de comentator tv, ne-a pregatit indelung, inca din primul schimb de mingi, ca romanca nu este in apele ei (de altfel, a fost o atmosfera fara nicio bucurie la acest meci), pentru ca in primul rand vedea modul de abordare din partea jucatoarei noastre, pe de alta parte este si un om informat, din cercul restrans al jucatoarelor de top.

Sanatate, asadar, si refacere completa pana la Shenzhen, la Turneul campioanelor, care se va desfasura intre 27 octombrie si 3 noiembrie, cu un total de premii record – 14 milioane de dolari.

* Si pentru ca vorbim de Shenzhen, o alta romanca, acum cetatean canadian, Bianca Andreescu, este sigura de participare, in premiera pentru proaspata sa cariera, dupa ce, luni, favorita nr. 5 a turneului de la Beijing s-a calificat in turul 2, invingand-o cu 6-2, 2-6, 6-1 pe belarusa Aliaksandra Sasnovici (51 WTA),

Alte rezultate: Kiki Bertens (Olanda)-Daiana Iastremska 7-6 (5), 6-3; Anastasia Pavliucenkova (Rusia)-Veronika Kudermentova (Rusia) 6-0, 3-6, 7-6 (4); Madison Keys (SUA)-Karolina Muchova (Cehia) 6-4, 7-6 (5); Jennifer Brady (SUA)-Amanda Anisimova (SUA) 6-7 (4), 7-6 (2), 6-3; Elisa Mertens (Belgia)-Petra Martic (Croatia) 6-2, 6-3.

* Perechea Raluca Olaru/Alison Riske (Romaânia/SUA) a fost eliminata in proba de dublu din cadrul turneului Premier Mandatory de la Beijing, fiind invinsa in primul tur de americancele Bethanie Mattek-Sands si Sofia Kenin, beneficiare ale unui wild card, cu scorul de 5-7, 6-1, 10-4.

* Eliminare la dublu si in turneul masculin de la Tokio, de 1.895.290 dolari, unde cuplul Dominic Inglot (Marea Britanie)/Austin Krajicek (SUA), a invins, scor 6-1, 6-3, după doar 56 de minute de joc, perechea romano-olandeza Horia Tecau/Jean-Julien Rojer.

* Reprezentativa de handbal feminin României a invins selecţionata Insulelor Feroe, cu scorul de 25-20 (11-12), duminică, la Torshavn, în Grupa a 7-a a preliminariilor Campionatului European – EHF EURO 2020, dar, se vede si din scorul la pauza, care ne-a lasat pe toti cu gura cascata, mai greu decat era normal.

Golurile echipei României au fost înscrise de Eliza Buceschi (6), Andreea Adespii Molnar (4), Raluca Bacaoanu (4), Ana Maria Popa (2), Daria Bucur (2), Cristina Laslo (2), Aneta Udristioiu (1), Cristina Florică (1), Lorena Ostase (1), Madalina Zamfirescu (1), Laura Moisa (1).

În clasament, pe primul loc se afla Polonia, cu 4 puncte, urmată de Romania, 4 puncte, Ucraina, 0 puncte, Feroe, 0 puncte. Primele doua clasate se califica la turneul final. România va juca urmatorul meci in aceasta grupa preliminara anul viitor, pe 25 sau 26 martie, in deplasare, cu Polonia.

* Luni s-au tras la sorti meciurile optimilor Cupei Romaniei la fotbal. Iata programul: Sanatatea Cluj – Petrolul Ploiesti; Foresta Suceava – Dinamo; Sepsi – Astra; Academica Clinceni – FC Botosani; U Cluj – FCSB; Metalul Buzau – Poli Iasi; FC Voluntari – CS Universitatea Craiova; CS Mioveni – Hermannstadt

Partidele din cadrul optimilor Cupei Romaniei vor avea loc, intr-o singura mansa, in perioada 29-31 octombrie, programul exact urmand sa fie pus de acord cu televiziunile.

* PROGRAMUL TV, marti, 01.10.2019:
07:00 Tenis, ATP Digi 3 Turneul din Tokio
08:00 Tenis, WTA Digi 2, Digi 4 Turneul din Beijing
15:00 Fotbal, UEFA Youth League Digi 3, Look Juventus – Bayer Leverkusen

16,00 Ciclism, Eurosport Turul Croatiei

17:00 Fotbal, UEFA Youth League Digi 3, Look 2 Tottenham – Bayern Munchen
17:45 Fotbal, Liga 2 Digi 2, Telekom 2, Look Petrolul – Mioveni
19:45 Fotbal, Liga Campionilor Digi 1, Telekom 1, Look Real Madrid – Club Brugge
19:45 Fotbal, Liga campionilor Digi 2, Telekom 2, Look 2 Atalanta – Șahtior Donețk
22:00 Fotbal, Liga Campionilor Digi 1, Telekom 1, Look Tottenham – Bayern Munchen
22:00 Fotbal, Liga Campionilor Digi 2, Telekom 2, Look 2 Juventus – Leverkusen
22:00 Fotbal, Liga Campionilor Digi 3, Telekom 3, Look 2 Galatasaray – PSG
22:00 Fotbal, Liga Campionilor Digi 4, Telekom 4, Look 3 Manchester City – Dinamo Zagreb