* Marti a inceput editia a 5-a a CRO Race, altfel spus Turul Croatiei, competitie cotata 2.1 in calendarul UCI, la incheierea sezonului, buna pentru ca echipele si rutierii cu succese mai putine in 2019 sa-si mai lustruiasca palmaresul, ceea ce romanul Eduard Grosu (Delko Marseille Provence) a reusit cu brio, ocupand un remarcabil loc 3 in prima etapa.

Disputata intr-un ritm alert (medie orara 44,86 km), desi lunga de 200 km, etapa inaugurala, dintre Osijek si Lipik a fost castigata la un sprint masiv, castigat in forta de slovenul Marko Kump (Adria Mobil), in 4h27’29”, urmat de kazahul Evgheni Gidici (Astana Pro Team) si, cum ziceam, Grosu, toti in acelasi timp, ca si 97 de componenti ai plutonului, din 110 care au luat startul, reusind sa “tina aproape”.

Miercuri, cand puteti vedea si finalul in transmisia Eurosport, se disputa etapa a 2-a, Slunj-Zadar (183 km), tot una putin valurita, ba chiar in vale pe partea a doua a traseului.

* Gluma incepe sa se ingroase pentru Real Madrid, care nu a reusit sa obtina nici cu, apriori, cea mai putin cotata echipa a grupei A din Liga Campionilor, Club Brugge, ba chiar abia au scapat (cu un gol care pare, vezi foto, din ofsaid) cu un egal abia in final. La pauza oaspetii belgieni conduceau cu 2-0, prin golurile inscrise de Dennis, in minutele 9 si 29, madrilenii au alergat dupa un rezultat cat de cat acceptabil o repriza intreaga, reusind in cele din urma sa marcheze prin Sergio Ramos (55) si Casemiro (86). Va amintiti ca in primul joc al grupei, Real a luat un 3-0 la Paris…

* Tot cu un rezultat neasteptat (desi…) s-a incheiat si cel din grupa C Atalanta-Sahtior Donetk, ucrainenii castigand cu 2-1 (1-1) in deplasare, deci, cu un gol marcat in minutul 90+5, de Solomon, dupa ce egalasera in minutul 41 prin Junior Moraes, gazda italiana deschizand scorul prin Zapata, in minutul 28, dupa ce ratasera o lovitura de la 11 m in minutul 16 (Ilicic).

* In meciurile de la miezul noptii s-a declansat uraganul la Londra (un ciclon este prevazut de meteorologi si in Japonia, astfel ca partida de rugby Franta-SUA este sub semnul intrebarii, ceea ce inseamna ca pierd ambele, conform regulamentului) Tottenham incasand un incredibil 7-2 de la Bayern Munchen.

Vom avea, probabil, miercuri statisticienii (Razvan Toma cred ca a si inceput sa caute comparatii prin imensa lui documentare) la munca grea, dar eu nu cred ca s-a mai inregistrat un astfel de scor, si inca la victoria oaspetilor, in grupele Ligii campionilor!

Nu am acum vreme de amanunte, ca sa prind si alte rezultate, asa ca va dau doar marcatorii acum. Deci Tottenham-Bayern Munchen 2-7 (au marcat: Son ’12, Kane ’61/ Kimmich ’15, Lewandowski ’45, ’87, Gnarby ’53, ’55, ’83, ’88)

Galatasaray – PSG 0-1. A inscris: Icardi 51′

Juventus – Bayer Leverkusen 3-0. Au marcat: Higuain ’17, Bernardeschi ’62 Ronaldo ’89

Lokomotiv Moscova – Atletico Madrid 0-2. Goluri Joao Felix 48′, Thomas 58′.

Manchester City – Dinamo Zagreb 2-0. Au marcat: Sterling 66′, Foden 90+5

Steaua Roșie – Olympiakos 3-1. Au inscris: Vulic 63, Milunovic ’87, Boakie / Semedo 37.

18:00 Fotbal, Europa League Digi 2, Telekom 2 Astana – Partizan
20:00 Fotbal, Europa League Digi 2, Telekom 2, Look + AZ Alkmaar – Manchester United
20:00 Fotbal, Europa League Digi 3, Telekom 3 Wolfsburg – AS Roma
20:00 Fotbal, Europa League Digi 4, Telekom 4, Look Ferencvaros – Ludogoreț
20:00 Fotbal, Europa League Look 2 Feyenoord Rotterdam – FC Porto
20:00 Fotbal, Europa League Look 3 ȚSKA Moscova – Espanyol
22:00 Fotbal, Europa League Digi 1, Telekom 1, Look+ Celtic – CFR Cluj
22:00 Fotbal, Europa League Digi 2, Telekom 2, Look Lazio – Rennes
22:00 Fotbal, Europa League Digi 3, Telekom 3, Look 2 Arsenal – Standard Liege
22:00 Fotbal, Europa League Digi 4, Telekom 4, Look 3 Sevilla – APOEL