Africa de Sud a fost net superioara, mult mai tare, la propriu chiar, de vreme ce dupa cam un sfert de ora 3 adversari erau rupti, castigand la scor neasteptat de mare, 49-3 (17-3) cu Italia, in al 23-lea meci (din 48 in total) la Cupa Mondiala de rugby din Japonia.

Squadra azzurra a fost handicapata, in al doilea mitan in intregime, adica 40 de minute cat o zi de post, asa se explica si desprinderea catastrofala a sud-africanilor, de eliminarea, rosu direct, a lui Andrea Lovotti, pentru un placaj periculos la Duane Vermeulen.

Oricum, insa, cu aripa Cheslin Kolbe (foto), Omul meciului, autor a doua eseuri, ambele pe mingi de urmarire trimise de lucida uvertura Pollard, si cu cel mai bun taloneur din lume, Mbonambi (1,76 m, 93 kg), dar si autor de eseuri, si inchizator de moluri de margine (va imaginati, repunea din margine, dupa care venea si prelua balonul in molul format, sud-africanii au fost clar mai buni, fiind practic calificati din grupa B, avand doar o formalitate de bifat, cu Canada.

In acelasi timp, italienii, limitati si tematori, au asigurata prezenta directa la viitoarea editie a Cupei Mondiale, prin locul 3 ocupat acum.

Mare lucru nu ar fi de spus despre acest meci, scorul este semnificativ, ca si cele 7 eseuri reusite de sud-africani, iar cartonasul rosu incasat intr-un moment incredibil, practic dupa o agresivitate inutila, jocul fiind oprit, a distrus orice speranta a europenilor pentru sferturile de finala, desi plecau in acest meci cu 10 puncte realizate deja. Pana la urma, logic rezultatul, Africa de Sud este nr. 5 mondial, iar Italia, pe 12…

Marcatori: Africa de Sud – Cheslin Kolbe (5′, 52′), Mbongeni Mbonambi (26′), Lukhanyo Am (57′), Makazole Mapimpi (67′), RG Snyman (75′), Malcolm Marx (82′), Handre Pollard – 4 transformari (6′, 27′, 59′, 68′)
si 2 lovituri de penalitate (11′, 50′), Italia – Tommaso Allan – o lovitura de penalitate (8′).

Sambata avem program plin, cu 3 meciuri, Australia-Uruguay (Grupa D, ora 8,15), Anglia-Argentina (derby-ul grupei C, de la ora 11,00) si Japonia-Samoa (Grupa A, ora 13,30).