* Al doilea meci al CFR Cluj in grupa E a Europa League, cu Celtic, la Glasgow, s-a incheiat cu victoria gazdelor cu scorul de 2-0 (1-0), prin golurile marcate de Edouard, in minutul 20, si Elyounoussi 60′.

In celalalta partida a grupei, s-a inregistrat tot un rezultat nefavorabil clujenilor, Lazio castigand pe Olimpico, cu 2-1 (0-0) in fata francezilor de la Rennes. Oaspetii au deschis scorul in minutul 56, prin Morel, victoria fiind obtinuta dupa golurile marcate de Sergej Milinkovic-Savic (63) si Ciro Immobile (75).

* Alte rezultate de joi seara: Astana – Partizan 1-2; au marcat: Sigurjonsson (’75)/Sadiq (’29, ’73); Alkmaar – Manchester United 0-0; Ferencvaros – Ludogoreț 0-3; marcatori: Lukoki ‘1, Forster ’40 64’; Wolfsberger – AS Roma 1-1, goluri: Weissman 51 / Spinazzola ’27; Istanbul Basaksehir – Monchengladbach 1-1, au inscris Visca ’55 / Herrmann ’90+1; Beșiktaș – Wolverhampton 0-1: Boly ’90+3; Braga – Slovan Bratislava 2-2; au marcat: Viana ’31, Galeno ’63 / Sporar ’45+4, Viana ’87 – autogol; Feyenoord – FC Porto 2-0; goluri: Toornstra 49, Karsdorp 80; Oleksandriya – Gent 1-1- Sitalo ’61 / Depoitre ‘6; St. Etienne – Wolfsburg 1-1; goluri: Kolodziejczak (’13) / William (’15); ȚSKA Moscova – Espanyol 0-2; Wu Lei ’64, Campuzano ’90+5; Young Boys – Rangers 2-1; au marcat: Assale ’50, Fassnacht ’90+3/ Morelos ’44.

* Fara discutie, atletismul a devenit un sport aproape inabordabil pentru valorile medii, de vreme ce asistam la actuala editie a CM, de la Doha, la asemenea baremuri de calificare in finala, asa cum a fost joi la triplusalt feminin – 14,30 m, concurs preliminar incheiat cu bine de romanca Andreea Panturoiu, ce va fi prezenta in ultimul act, reusind un rezultat de 14,12 m!

Devine o performanta in sine aceasta calificare, dar lucrurile vor fi extraordinar de complicate, totul tinand si de starea in care esti in ziua Z, pentru ca, iata, joi nu mai putin de 5 sportive au facut baremul (jamaicanca Ricketts, 14,42, Caterina Ibarguen, columbianca, 14,32 m, acelasi rezultat fiind inregistrat si de ucraineanca Olha Saladuha, Yulimar Rojas – 14,31 m si americanca Keturah Orji – 14,30).

De altfel, nu mai putin de 15 atlete au sarit peste 14,00 m, utima calificata fiind Panturoiu, care, insa, a scapat de adversare cu PB extraordinare. Sa vedem cum va fi sambata, in finala programata la 20,35, ora noastra.

* In schimb, Andrei Gag a fost departe atat de baremul impus, 20,90 m, la aruncarea greutatii, ci si de calificare, fiind al 17-lea, cu 20,50 m! Ca sa nu ne facem vreo iluzie despre nivelul la care s-a ajuns, absolut toti cei 12 finalisti au dat peste barem, ultimul rezultat fiind de 20,92 m!

* Aceeasi soarta, ratarea calificarii, a avut-o si semifondista Claudia Bobocea, care, participand in semifinalele probei de 1.500 m, a obtinut cel mai slab timp din cele 24 de participante – 4’18″25/100. Cea mai buna performanta a fost reusita de americanca Jenny Simpson – 4’00″99/100/

* Bianca Andreescu (6 WTA) a ajuns joi la a 16-a victorie consecutiva (6 la Toronto, 7 la US Open, cu trofeele castigate, 3 acum la Beijing, turneu de valoarea celui de la Toronto, Premier Mandatory, de US Open nu va mai spun…), invingand-o joi in optimile de finala pe americanca Jennifer Brady, cu 6-1, 6-3, dupa o ora si 8 minute doar.

Sigura pe ea, parca totusi prea sobra, ceea ce ii da un usor aer de infatuare, desi la 19 ani traieste in niste sfere in care putine adolescente ajung, cu nume de strada in localitatea natala, sarbatori si toate cele, canadianca de origine romana se va confrunta in sferturi cu nipona Naomi Osaka, o alta racheta sol-aer din ultimul an, vineri, in reuniunea de seara in capitala Chinei.

Iata rezultatele din optimi inregistrate joi, precum si programul sferturilor:
Naomi Osaka (Japonia.4) – Alison Riske (SUA) 6-4, 6-0
Bianca Andreescu (Canada/N.5) – Jennifer Brady (SUA) 6-1, 6-3
Daria Kasatkina (Rusia) – Ekaterina Aleksandrova (Rusia) 6-4, 6-3
Caroline Wozniacki (Danemarca/N.16) – Katerina Siniakova (Cehia) 7-5, 6-4

Program sferturi (vineri, pe Digi):
Ashleigh Barty (1) – Petra Kvitova (7)
Elina Svitolina (3) – Kiki Bertens (8)
Bianca Andreescu (5) – Naomi Osaka (4)
Daria Kasatkina – Caroline Wozniacki (16)

* Facuta tandari – neutralizata, scurtata la doar 63,5 km, etapa a 3-a a CRO Race a fost castigata de kazahul Evgheni Ghidici, in 1h32’21”, urmat de slovenul Grega Bole (Bahrain Merida) si de australianul Alex Edmondson (Michelton), acelasi.

Purtator al tricoului rosu de lider dupa etapa castigata miercuri, romanul Eduard Grosu (Delko) a sosit cu o intarziere 2’08”, pe 53, fiind acum al 24-lea in clasamentul general, condus de Ghidici.

Observ in ultima vreme in ciclismul profesinionist ca expresia “Ocnasii soselei” a devenit o bascalie, ba se anuleaza o etapa, in ditamai Turul Frantei, inghetandu-se clasamentele de-amboulea, la ultimul moment in care au mers cronometrele, aruncand in aer ierarhiile, ba se neutralizeaza si se reduc drastic etape, ca bate vantul si da o ploita, ba chiar sunt unii care cer sa nu se mai faca sosiri in centrul oraselor, ca e periculos, tipa lumea, strazile sunt prea stramte.

Hai sa fim seriosi, sa ne gandim la marsaluitorii de 50 km si maratonistii pe 42,195 km, de la 40 de grade Celsius la 4 dimineata, acum la Doha, si poate ne venim in fire. E sport de mare performanta, pe bani, nu putini, nu avem aici tricotaj viteza…

* PROGRAMULT TV, sambata, 05.10.2019:
07:00 Tenis, ATP Turneul din Tokyo Digi 2

8,15 Rugby, CM, Australia-Uruguay, TVR 1, TVRHD
09:30 Tenis, WTA Turneul din Beijing Digi 2
11,00 Rugby, CM Anglia-Argentina TVR 1, TVR HD
12:00 Fotbal, Liga 2 Pandurii Târgu Jiu – Petrolul Digi 1, Telekom 1, Look+
13,30 Rugby, CM Japonia-Samoa TVR 1, TVR HD
14,00 Ciclism, Turul Croatiei Eurosport 2
14:00 Fotbal, La Liga Leganes – Levante Digi 4
14:30 Fotbal, Liga 1 Gaz Metan – Academica Clinceni Digi 1, Telekom 1, Look +
15,30 Rugby, Superliga Romaniei Dinamo-Steaua TVR HD
16,00 Ciclism, Turul Regiunii Emilia Eurosport 2
16:30 Fotbal, Bundesliga Bayern Munchen – Hoffenheim Digi 2
16:30 Fotbal, Bundesliga Freiburg – Borussia Dortmund Digi 3
17:00 Fotbal, La Liga Real Madrid – Getafe Digi 1
18:30 Fotbal, Ligue 1 PSG – Angers Digi 2
18:30 Baschet M CSM CSU Oradea – CSU Sibiu Digi 4
19,30 Fotbal, Premier League West Ham-Crystal Palace Eurosport
19:30 Fotbal, La Liga Valencia – Alaves Digi 3
20:15 Handbal F Vipers Kristiansand – FTC Digi 4
20:30 Fotbal, Liga 1 FCSB – Dinamo Digi 1, Telekom 1, Look Plus
21:45 Fotbal, Serie A Genoa – AC Milan Digi 2
21:45 Handbal F Buducnost – Brest Digi 4
22:00 Fotbal, La Liga Osasuna – Villarreal Digi 3