* SCM Rm. Valcea, campioana de handbal feminin a Romaniei a revenit cu o victorie clara, convingatoare si importanta in Liga campionilor, dupa ce a invins la scor, cu 34-27 (20-18) formatia germana BBM Bieligheim, in Grupa C.

Succesul obtinut vineri seara in Sala “Traian” din orasul care a fost atat de mult conectat la handbalul feminin reprezinta nu numai o revenire a unei traditii, uzurpata, intr-un fel de formatia de mercenare din capitala mult mai cheltuitoare, ci si o sansa de a aduce acest sport in intreaga tara, poate si prin incurajarea sprijinului banului privat, nu numai cel public, cam peste tot in sportul nostru, care, sunt absolut convins, ne-a adus unde ne-a adus…

Evident, deocamdata si Valcea era cumva nevoita, pentru a creste rapid intr-un asemenea mediu concurential, sa apeleze la jucatoare din strainatate, dar poate incet-incet vom gasi o solutie mai buna. Asadar, daneza Ann Grete Norgaard Osterballe a fost cea mai buna marcatoare a gazdelor, cu 7 goluri. Pentru SCM au mai înscris Asma Elghaoui 5 goluri, Samara Da Silva Vieira 5, Alicia Fernandez Fraga 5, Kristina Liscevic 4, Irina Glibko 3, Marta Lopez Herrero 3, Cristina Florică 2.

Golurile oaspetelor au fost reusite de Laura van der Heijden 8, Antje Angela Malestein 6, Maren Aardahl 4, Karolina Kudlacz-Gloc 3, Antje Lauenroth 3, Maura Visser 2, Kim Naidzinavicius 1.

Sambataă este programat celalalt meci din grupa, Buducnost Podgorica – Brest Bretagne Handball, dupa care SCM va juca in deplasare cu Brest Bretagne Handball, pe 12 octombrie, iar pe 13 octombrie va avea loc partida SG BBM Bietigheim – Buducnost.

Primele trei clasate se califică în grupele principale. CSM Bucureşti, vicecampioana Romaniei, va debuta in acest sezon duminica, în Grupa B, in deplasare cu formatia daneza Team Esbjerg (17:50), a doua zi dupa confruntarea dintre celelalte formatii din aceasta serie, Rostov pe Don-MKS Perla Lublin.

* Nu mai stau sa se incheie concursul pe echipe, pentru ca lucrurile sunt lamurite: echipa de gimnastica artistica a Romaniei (Carmen Ghiciuc, Maria Holbură, Denisa Golgota, Ioana Crisan) a ratat cu brio, pentru a doua oara consecutiv, calificarea la Jocurile Olimpice, dupa Rio-2016 vom straluci prin absenta acum si la Tokio-2020.

Pentru a se califica la JO, gimnastele noastre trebuiau sa ocupe locul 12 in final pe echipe la CM de la Stuttgart; or, acum, la mai putin de jumatatea concursului preliminar, sunt pe 8, cu 151,895 puncte, ceea ce inseamna o medie mult sub 40 p pe aparat, adica note incredibil de slabe, ceva in jur de 12 si ceva pentru cele mai bune 3 executii, cele care se iau in calcul.

Adica de vise rele, incredibil! Dupa noi urmau alte 7 subdiviziuni, noi fiind a 5-a, mi-e si frica sa ma uit cat de jos vom fi… Clasamentul dupa 5 diviziuni este Franta Germania, Belgia, Australia, Ucraina, Coreea de Sud si Coreea de Nord, dupa noi fiind doar Cehia si Egiptul.

* Iata, va dau notele de la primul aparat la care au lucrat romancele, paralelul, iar dificultatea din care s-a plecat demonstreaza ca toata lumea era resemnata: Ioana Crisan 12.666/5.10; Maria Holbura 12.233/4.80; Denisa Golgota 12.200/5.10 (a cazut nota, previzibil, pentru ca a lucrat cu dificultate 4,30, primita de Carmen Ghiciuc 11.466/4.30).

Era normal, pentru iubitorii sportului din tara noastra, sa fim macar preveniti, chiar mai pe ocolite, pentru ca sentimentul pe care il traiesti este de umilinta. Inteleg, presedinta Federatiei, de 2 ani doar, Andreea Raducan este proaspata mamica (a doua oara in 2 ani, sa-i traiasca!), a nascut acum o luna un baietel, dar in federatie si in jurul ei erau destui sa ne spuna unde ne aflam.

Vor urma baietii, despre care nu se spune mai nimic clar (ceea ce ar cam insemna ca e mai rau decat la fete, sa dea Domnul sa nu fie asa), care tot in primele 12 echipe trebuie sa ajunga pentru a merge la Tokio-2020.

Altfel, vom incerca marea cu degetul, adica prezente individuale, dar la fete slabe sperante, de vreme ce nu putem avea nicio finalista pe aparate, dupa primele evolutii cel mai bun loc pe un aparat, la individual, la sarituri, fiind acum 7, iar finale sunt calificate 8! Adica “cel mai bun loc” va fi spre 20…

* La aproape 5 ore dupa incheierea cursei, au reusit si arbitrii Turului ciclist al Croatiei sa publice clasamentele integrale, prima veste buna fiind ca Eduard Grosu a primit locul 48 in etapa a 3-a, dar, mai important, cu timpul plutonului, firesc cazatura lui, ca si a altora, petrecandu-se in ultimii 3 km, chiar in ultimul.

Va amintiti ca la prima postare nu figura in clasamentul etapei si ma luasem de griji. Astfel, la general ciclistul roman de la Delko Marseille Provence se mentine pe 34, la 2’06”, iar in clasamentul pe puncte ocupa un remarcabil loc 3, cu 44 puncte, dupa australianul Alex Edmondson – 60 p si kazahul Evgheni Ghidici – 52 p.

* PROGRAMUL TV, duminica, 06.2019:
07:45 Rugby, CM Noua Zeelandă – Namibia TVR 1, TVR HD
09:30 Tenis, ATP Turneul din Tokyo Digi 2
10:45 Rugby, CM Franța – Tonga TVR 1, TVR HD
11:30 Tenis, WTA Turneul din Beijing Digi 2
13:00 Fotbal, Liga 2 Universitatea Cluj – Ripensia Timișoara Digi 1, Telekom 1, Look Plus
13:00 Fotbal, La Liga Mallorca – Espanyol Digi 3
13:30 Fotbal, Serie A Fiorentina – Udinese Digi 4, Telekom 2, Look Sport 2
14,00 Ciclism, Turul Croatiei Eurosport 2
15:00 Fotbal, La Liga Celta Vigo – Athletic Bilbao Digi 1, Telekom 1
15:30 Fotbal, Liga 2 Rapid – UTA Telekom 2
15,55 Fotbal, Premier League Eurosport
16:00 Fotbal, Serie A Roma – Cagliari Digi 3
16:00 Fotbal, Serie A Bologna – Lazio Digi 4, Telekom 4
16:00 Fotbal, Serie A Atalanta – Lecce Look Sport 2
16:30 Fotbal, Turcia Beșiktaș – Alanyaspor Look Sport 3
17:00 Fotbal, La Liga Valladolid – Atletico Madrid Digi 2, Telekom 1, Look Sport
17:45 Handbal F Liga campionilor Team Esbjerg – CSM București Digi 1, Telekom 3, Look Plus
18:00 Handbal F Liga campionilor Gyor – Savehof Digi 3
18:00 Fotbal, Ligue 1 Rennes – Reims Look Sport 2
18,25 Fotbal, Premier League – Eurosport
18:30 Fotbal, Premier League Newcastle – Manchester United Eurosport
19:00 Fotbal, Serie A Torino – Napoli Digi 2, Telekom 2
19:00 Fotbal, Bundesliga Frankfurt – Werder Bremen Digi 4, Telekom 4, Look Sport
19:00 Fotbal, Cehia Jablonec- Slavia Praga Look Sport 3
19:30 Fotbal, La Liga Real Sociedad – Getafe Digi 3
20:30 Fotbal, Liga 1 Viitorul – CFR Cluj Digi 1, Telekom 1, Look Plus
21:45 Fotbal, Serie A Inter – Juventus Digi 3, Telekom 3, Look Sport 2
22:00 Fotbal, La Liga Barcelona – Sevilla Digi 2, Telekom 2, Look Sport
22:00 Fotbal, Ligue 1 Saint-Etienne – Lyon Digi 4

Advertisements