Ce poate fi mai interesant decat aceasta incertitudine: dupa 28 de meciuri disputate in cele 4 grupe ale Cupei Mondiale de rugby din Japonia si cu doar 12 jocuri din grupe ramase de disputat, din cele 8 sfertfinaliste stim sigur numai 2 echipe calificate in faza a doua, eliminatorie – Anglia si Franta, care nu mai au decat sa-si dispute direct ordinea primelor 2 locuri in grupa C, pe 12 octombrie, de la ora 13,15.

Altfel spus, desi ierarhiile mondiale in rugby sunt destul de clar definite, existand, practic, 10 echipe din prima grupa valorica (cele 4 mari din Emisfera Sudica si cele 6 din Turneul celor 6, european) si… restul lumii, iata ca valorile incep sa se mai apropie, desi, in linii mari, suntem tot atat de departati unii de altii, ceea ce nu inseamna ca ne putem astepta pe termen lung, la rasturnari ceva mai accentuate.

Nu vreau sa ma dau specialist, am si eu doar pareri de spectator asiduu, de peste 4 decenii, interesat si cat de cat avizat, dar ceea ce se poate observa clar este ca masurile, putine, luate in rugby cu aproape 1 deceniu in urma incep sa se vada: avem mai multe eseuri de cand valoarea acestora a crescut in puncte, deci s-a incurajat jocul de atac, renuntandu-se la vesnicele perioade de stagnare cauzate de pregatirile pentru lovituri de penalitate la buturi (si a cam scazut si valoarea buteurilor…), iar deschiderea spre naturalizari si eligibilitate a marit considerabil aria de selectie, doar 3 nationale fiind 100% alcatuite din bastinasi get-beget – Rusia, Argentina si Uruguay.

Adica, de la introducerea profesionismului, indepartandu-se o minciuna sfruntata, bazata pe o perioada devenita vetusta (nu numai dincolo de Cortina de Fier exista amatorism mascat, ci, oho, si in Occident, pentru ca spre deosebire de Est, unde angajarile erau doar la stat, in Lumea libera puteai avea o afacere “de familie”, un atelier, un magazin, o afacere, ajutat de autoritati datorita notorietatii ca sportiv!) s-a mers mai departe: simbolurile nationale tin de altceva, nu de culoarea, originea sau rasa componentilor natiunii respective.

In fine, m-am dus in alte zone, nu vreau, deocamdata, sa imi dau eu cu parerea despre situatia la zi in tactica si sa fac pronosticuri, astfel ca va pun la dispozitie datele de baza pentru astfel de speculatii – clasamentele, jocurile de disputat, fiecare isi poate face socotelile si sa-si dea cu parerea. Mai ales ca, iata, cum ziceam mai sus, suntem in necunoscut in multe cazuri.

Plus, sa nu uitam, mai exista o miza – locul 3 in grupa aduce calificarea directa la turneul final al viitoarei editii!

Asadar, clasamentele si meciurile ramase de disputat in fiecare grupa, cu insiruirea clasica – puncte, meciuri disputate, castigate, nule, pierdute, puncte marcate-primite, diferenta de esaveraj:

GRUPA A
1 Japonia 14 3 3 0 0 87 41 +46
2 Irlanda 11 3 2 0 1 74 22 +52
3 Scotia 5 2 1 0 1 37 27 +10
4 Samoa 5 3 1 0 2 53 81 -28
5 Rusia 0 3 0 0 3 19 99 -80

Au ramas de disputat: Scotia-Rusia (9.10, ora 10,15); Irlanda-Samoa (12.10., ora 13,45) si Japonia-Samoa (13.10. ora 13,45)

GRUPA B
1 Noua Zeelanda 14 3 3 0 0 157 22 +135
2 Africa de Sud 10 3 2 0 1 119 29 +90
3 Italia 10 3 2 0 1 98 78 +20
4 Canada 0 2 0 0 2 7 111 -104
5 Namibia 0 3 0 0 3 34 175 -141

De jucat: Africa de Sud-SUA (8.10. ora 13,15), Noua Zeelanda-Italia (12.10., ora 7,45), Namibia-Canada (13.10. ora 6,15)

GRUPA C
1 Anglia 15 3 3 0 0 119 20 +99
2 Franta 13 3 3 0 0 79 51 +28
3 Argentina 6 3 1 0 2 59 74 -15
4 Tonga 1 3 0 0 3 36 86 -50
5 SUA 0 2 0 0 2 16 78 -62

Ramase de jucat: Argentina-SUA (9.10., ora 7,45), Anglia-Franta (12.10., ora 11,45), SUA-Tonga (13.10., ora 8,45)

grupa D
1 Australia 11 3 2 0 1 109 60 +49
2 Tara Galilor 9 2 2 0 0 72 39 +33
3 Fiji 7 3 1 0 2 93 79 +14
4 Georgia 5 3 1 0 2 57 95 -38
5 Uruguay 4 3 1 0 2 47 105 -58

Partide ramase: Tara Galilor-Fiji (9.10., ora 12,45), Australia-Georgia (11.10, ora 13,15), Tara Galilor-Uruguay (13.10., ora 11,15)

Acum, ca sa fie treaba intreaga, sa vedem si programul fazei a doua a Cupei Mondiale:

sambata 19 octombrie, sfert 1 1C-2D, ora 10,15; sfert 2 1B-2A, ora 13,15
duminica 20 octombrie sfert 3 1D-2C, ora 10,15; sfert 4 1A-2B, ora 13,15

sambata 26 octobre 2019 Semifinala 1: invingatoare sfert 1-invingatoare sfert 2, ora 11,00
duminica 27 octombrie semifinala 2 invingatoare sfert 3-invingatoare sfert 4, ora 12,00

vineri 1 noiembrie, Finala mica, ora 11,00

SAMBATA, 2 NOIEMBRIE, FINALA, ORA 11,00

Advertisements