Pe ultima suta de metri a meciurilor din grupa (pentru unii chiar pe linia de sosire), miercuri am avut doua certitudini si o promisiune: Scotia a invins la scor, 61-0 (21-0), Rusia, trimitand-o acasa ca echipa cea mai slaba a competitiei (0 puncte, 2 infrangeri la zero, esaveraj minus 141), ca sa ne faca si mai suparati pe faptul ca Romania, dar si Spania si-au dat in petec, trimitand a 10-a echipa europeana la marea sarbatoare din Japonia.

Sa ne amintim: Federatia romana de rugby a selectionat aiurea un jucator neeligibil (nimeni nu a patit nimic, ca la noi demisia de onoare e ceva de caterinca, pentru prosti), federatia europeana, condusa tot de un roman, deleaga un arbitru roman la un meci in care eram direct interesati (Belgia-Spania), spaniolii, batuti, baga un comportament de neam prost si reclama chestia asta, drept care IRB, forul suprem al acestui sport fair-play, ia la puricat totul si depuncteaza dur Romania si Spania, trimitand Rusia la CM.

In fine, sa revenim la meciul din grupa A de la Shizuoka, unde scotienii raman in carti, invingand cu 10 eseuri in fata naivilor rusi, un succes care pastreza “ciulinii” in cartile calificarii, meciul final, de duminica, dintre Japonia si Scotia (ora 12,45) urmand sa decida echipa care merge in sferturi dintre cele doua, cealalta fiind Irlanda, favorita in partida de sambata cu Samoa, o alta tinta cine prinde locul 1, pentru a scapa de Noua Zeelanda in sferturi.

De la meciul Scotia-Rusia ramanem, de asemenea, cu excelenta comportare a celor doi mijlocasi, cu 5 eseuri marcate impreuna si uvertura Adam Hastings (foto) declarat Omul meciului, iar nr. 9 George Horne cu 3 eseuri, Adam Hastings fiind urmasul lui Gavin Hastings, un fundas de legenda al Scotiei, cu 61 de selectii, in 20 dintre ele fiind capitanul echipei. Dupa mine, el este cea mai buna uvertura a competitiei.

Punctele partidei au fost realizate prin 10 eseuri: Adam Hastings (13′, 17′), George Horne (21′, 44′, 58′), George Turner (50′), Tommy Seymour (55′), John Barclay (74′), Stuart McInally (77′), 8 fiind transformate de Hastings.

O surpriza destul de mare s-a inregistrat in Grupa C, unde miercuri s-a confirmat plecarea inca din grupe a medaliatei cu bronz de la ultimele 2 editii, Argentina, care, in schimb, a incheiat “en beaute” turneul, cu o victorie clara, 47-17 (19-5) in fata SUA. Argentinienii au obtinut totusi ceva, anume calificarea directa la editia din 2023, gratie clasarii pe locul 3, dupa Anglia si Franta.

Sud-americanii au reusit 7 eseuri, prin Nicolas Sanchez (18), Joaquin Tuculet (24, 34), Juan Cruz Mallia (43, 47), Jeronimo De La Fuente (55) şi Gonzalo Bertranou (70), 6 transformate, de Nicolas Sanchez (20, 24, 44, 48, 56) si Benjamin Urdapilleta (71), iar SUA a marcat 3 incercari, prin Blaine Scully (38, 80+2) si Paul Lasike (59), una transformata de AJ MacGinty (60).

Inaintea ultimelor partide din grupa, Anglia – Franţa (ambele calificate în sferturi), programat sambata, şi SUA – Tonga (duminica), in clasament conduce Anglia, cu 15 puncte, urmata de Franţa, 13 puncte, Argentina, 11 puncte, Tonga, 1 punct, SUA, 0 puncte.

Ziua de miercuri s-a incheiat cu cel mai prost arbitraj vazut la actualul turneu final, francezul Jerome Garces fiind complet depasit, iar cele mai clare semne de slabiciune, cartonasele, 4 in total, 2-2, cat si apelul la arbitrajul video (timpul efectiv petrecut in teren s-a prelungit cu 30 de minute ca sa vada fluierasul imagini, daca il stiam asa pasionat ii cumparam bilet la film) sunt cea mai clara dovada.

Pana la urma, a invins echipa mai buna, castigatoarea turneului celor 6 natiuni, Tara Galilor, cu 29-17 (14-10), cu punct bonus ofensiv, in fata Fiji, dar trebuie spus ca galezii si-au facut si ei viata grea, dand prea multe baloane la mana celor din Pacific, cunoscuti pentru jocul lor perfect la rugby in VII, precum si jocul cu incapatanare pe aceeasi aripa, stanga, unde, totusi, s-au marcat 3 eseuri, un nou hat-trick, reusit de Josh Adams.

Din aceasta grupa, Tara Galilor s-a calificat in sferturi alaturi de Australia, care mai are de jucat vineri, de la ora 13,45, cu Georgia, joi fiind zi libera.

Calificatele din aceasta grupa vor intalni Anglia si, ca sa vezi, Franta (arbitru francez, la Walles-Fiji, te iei de ganduri…), care se intalnesc in meci direct, sambata la Tokio, dar s-ar putea ca meciul sa fie mutat la Oita, intrucat se asteapta un taifun in apropierea capitalei nipone! Aflam curand!

Sa nu va raman dator cu marcatorii. Asadar, Tara Galilor: Josh Adams (17′, 30′, 60′), Liam Williams (68′) – eseuri, Dan Biggar (19′, 31′), Rhys Patchell (69′) – transformari, Rhys Patchell (57′) 1 l.p., respectiv Josua Tuisova (3′), Kini Murimurivalu (8′) si eseu de penalitate.