* Desi nu aveau cum sa nu fie afectati de atmosfera incarcata de la Cupa Mondiala de rugby din Japonia, din cauza incertitudinilor legate de taifunul Hagibis, desi au  inceput competitia cu o neasteptata infrangere la echipa tarii gazda, irlandezii si-au  respectat perfect blazonul in singurul meci, din 3 programate sambata, surclasand cu 47-5 (26-5) Samoa.

Iar aceasta in pofida faptului ca a avut din min. 28 un jucator eliminat, a marcat 8 eseuri (dintre care 5 dupa ce Aki vazuse cartonasul rosu), presand in asemenea hal adversarii incat acestia au comis 17 greseli sanctionate cu lovituri de penalitate (fata de doar europenii, doar 5), o incantare de echipa.

Spuneam ca sambata s-a disputat doar acest joc, la Fukuoka, in timp ce Noua Zeelanda-Italia si Anglia-Franta au fost anulate, inregistrandu-se un scor de 0-0, deci egalitati, ceea ce a adus tuturor echipelor cate 2 puncte.

Oricum, in primul meci Noua Zeelanda era calificata in sferturi, iar Italia nu putea urca mai mult de locul 3 in grupa (ceea ce i-a adus prezenta directa la viitoarea editie), iar Anglia si Franta erau si ele sigure de faza a doua, singura miza fiind, in afara unei dispute directe la un CM, locul 1 in grupa.

Problema acestor partide a fost ca ele urmau sa se dispute exact in insula centrala a arhipelagului nipoi, Honshu, unde se afla si Suzuka (de aceea si calificarile in Marele Premiu la Formula 1 au fost amanate pentru duminica, cu 4 ore inaintea cursei propriu-zise), iar aici bate taifunul de grad 5 Hagibis, autoritatile fiind obligate sa evacueze sute de mii de persoane, constatand si mari pagube materiale, cauzate de ploile torentiale si de vantul extrem de puternic.

Sa revin insa la meciul Irlanda-Samoa, cu Irlanda calificata in sferturi, dar nu stie inca de pe ce loc (in grupa A mai este un meci de disputat, mult discutatul si amenintatul cu anularea Japonia-Scotia), europenii urmand sa intalneasca fie Noua Zeelanda, fie Africa de Sud, in timp ce Samoa a incheiat pe locul 4, astfel ca va juca preliminarii pentru a ajunge la viitorul turneu final al CM.

Punctele au fost marcate de Rory Best (3′), Tadhg Furlong (8′), Johnny Sexton (20′, 38′), Jordan Larmour (47′), CJ Stander (64′), Andrew Conway (69′), eseuri, precum si transformari prin Johnny Sexton (4′, 10′, 22′, 49′) si Joey Carbery (66′, 71′), respectiv Jack Lam – eseu.

* Duminica sunt programate, sub beneficiu de inventar, in functie de intensitatea taifunului, ultimele 4 meciuri din grupe, iar pentru ca nu stiu pur si simplu ce se va decide, reproduc aici “tintarul” initial al competiei, inclusiv cu numarul cu care este prevazut jocul respectiv:

37 Duminica Oct. 13 B Namibia-Canada 06:15 Kamaishi Recovery Memorial Stadium
38 Duminica Oct. 13 C SUA-Tonga 08:45 Hanazono Rugby Stadium
39 Duminica Oct. 13 D Tara Galilor-Uruguay 11:15 Kumamoto Stadium
40 Duminica Oct. 13 A Japonia-Scotia 13:45 International Stadium Yokohama

Asa ca in functie de ceea ce se intampla duminica (sau ce nu se intampla, adica nu se joaca) vom avea si sferturile de finala programate sambata si duminica viitoare.