*Campioana de handbal masculin a Romaniei, Dinamo Bucuresti, a facut pur si simplu instructie cu campioana Rusiei, Chehovskie Medvedi, aplicandu-i, chiar pe terenul acesteia, o corectie neasteptat de severa, 30-20 (16-10), intr-un meci disputat sambata in grupa D a Ligii campionilor.

Astfel, trupa antrenata de Constantin Ştefan ramane singura neinvinsa din grupa, conducand cu 7 puncte, dupa ce a incheiat la egalitate cu Schauffschausen, in Elvetia,  si a invins acasa pe Kristianstad si GOG Gudme.

Iata echipele si marcatorii de sambata: Chehovskie: Pavlenko, Grushko – Gumarov, Santalov 4, Kiselev 4, K. Kotov, Andreev 1, A. Kotov, Ostașcenko, Karlov 2, Kornev 2, Vasilev 1, Futsev, Maslennikov 2, Kamenev, Kosorotov 4.

Dinamo: Heidarirad, Missaoui – Vujic, Bannour 4, Alouini 4, Savenco, Asoltanei 5, Negru 1, Gavriloaia 1, Zulfic, Kuduz 6, Nantes 2, Jamali 1, Vrankovic 1, Mousavi 1, Shebib 4.

* Tot sambata s-a disputat si ultimul Monument al sezonului la ciclism, Il Lombardia, ajuns la a 113-a editie, pe un traseu intre Bergamo si Como lung de 243 km, in care victoria a revenit olandezului de 33 de ani Bauke Mollema (Trek-Segafredo), aflat la primul mare succes al carierei.

Mollema, un atacant neistovit, a reusit de data aceasta sa-si duca temeritatea la un trofeu extrem de important, evadand in penultima catarare, la Civiglio, cu 18 km inainte de sosire, dupa care a tinut distanta de circa 500 de metri pana la linia de sosire, pe care a trecut-o dupa 5h52’59”.

La 16 secunde au sosit veteranul cursei, aproape 40 de ani, spaniolul Alejandro Valverde, si unul dintre cei mai tineri rutieri ai plutonului de varf, columbianul Egan Bernal, inepuizabilul Valverde obtinand al 2-lea loc secund consecutiv in acest final de sezon, dupa cel din Milano-Torino, o performanta in sine.

Iata clasamentul final al celei de-a 113-a editii a Turului Lombardiei:
1 Bauke Mollema (Olanda) Trek-Segafredo 5:52:59
2 Alejandro Valverde (Spania) Movistar Team 0:00:16
3 Egan Bernal (Columbia) Team Sky
4 Jakob Fuglsang (Danemarca) Astana Pro Team
5 Michael Woods (Canada) EF Education First 0:00:34
6 Jack Haig (Australia) Mitchelton-Scott
7 Primoz Roglic (Slovenia) Team Jumbo-Visma
8 Emanuel Buchmann (Germania) Bora-Hansgrohe 0:00:52
9 Pierre Latour (Franta) AG2R La Mondiale
10 Rudy Molard (Franta) Groupama-FDJ

* PROGRAMUL TV, duminica, 13.10.2019:
04:00 Formula 1, Marele Premiu al Japoniei, calificari Digi 1, Look Plus, Telekom 1
06,15 Rugby, CM, Namibia-Canada
08:00 Formula 1, Cursa Marele Premiu al Japoniei Digi 1, Look Plus, Telekom 1
08:30 Tenis, WTA Turneul din Tianjin Digi 2
08:45 Rugby, CM SUA – Tonga TVR 1, TVR HD
11:15 Rugby, CM Țara Galilor – Uruguay TVR HD
14:00 Handbal F, Liga Campionilor Ferencvaros – Metz Look Sport, Digi 2
14:30 Fotbal, Liga 2 Sportul Snagov – U Cluj Digi 1, Telekom 1, Look Plus
15:00 Tenis, ATP Turneul din Shanghai Look Sport
16:00 Handbal F, Liga Campionilor Savehof – Krim Look Sport, Digi 4
16:00 Handbal M Veszprem – Porto Sofarma Digi 2
17:00 Fotbal, Liga 2 Csikszereda – Pandurii Digi 1, Telekom 1, Look Plus
18:00 Handbal F, Liga Campionilor Bietigheim – Buducnost Look Sport
18:00 Handbal M PSG – Celje Digi 2
19:30 Fotbal, Liga 1 Petrolul – Daco Getica Digi 1, Telekom 1, Look Plus
20:00 Handbal F, Liga Campionilor Banik Most – Gyor Digi 2