Japonia si-a castigat pe drept, pe teren, dupa un meci de poveste, calificarea de pe primul loc in grupa A a CM de rugby, invingand Scotia cu 28-21 (21-7), si ma tot gandesc, dupa ce am vazut aceasta lupta pe viata si pe moarte cat am fi pierdut, ca iubitori ai sportului, daca Taifunul Hagibis ar fi anulat confruntarea!

Stiti foarte bine, aproape intreaga saptamana s-a discutat ca ultimul meci din grupa A, dintre Japonia si Scotia, programat in insula principala a Japoniei, Honshu, la Yokohama, rau afectata de un taifun de grad 5, maxim, sa fie anulat, astfel ca din start era avantajata echipa tarii gazda, care reusise marea surpriza de a invinge in debutul competitiei Irlanda.

Pana la urma, s-a decis sa se joace, iar modul in care a inceput partida parea ca gazdele vor fi eliminate, scotienii luand conducerea, determinati, cu un eseu transformat. Ei bine, desi gazdele sunt, de fapt, o selectionata mondiala, cu multi jucatori naturalizati, iata ca toti s-au molipsit probabil de stilul de viata nipon, in care tenacitatea si lucrul facut pana la perfectiune sa fie litera de lege!

Astfel ca la pauza totul era in favoarea niponilor, 3 eseuri transformate, 21-7, dupa care, imediat dupa pauza, s-au dus la al 4-lea eseu si, deci, punct bonus, totul se indrepta spre un triumf fara replica.

Nu a fost asa, pentru ca scotienii sunt nu mai putin incapatanati cand au un balon oval in brate, au luptat din rasputeri, au stat 80 la suta din timpul celui de-al doilea mitan, in terenul advers, jucand toate baloanele la mana, fie pe troacari, fie in aglomerari, au ajuns la 21-28 (punct bonus defensiv, palida consolare), dar mai mult nu s-a putut. Ai zice pacat, dar dupa un asemenea meci nu poti avea regrete, ci doar bucuria de a fi martor la un spectacol de zile mari, care, in amintire, ne va umple saptamana de pauza pana la sferturi.

Apropo de sferturi, Japonia se califica pentru prima oara in istorie in aceasta faza, unde vor avea de dat socoteala Africii de Sud, pentru marea surpriza pe care le-au facut-o fostilor dubli campioni mondiali cu 4 ani in urma in Anglia, alta referinta a Cupei Mondiale. Irlanda, a doua clasata in aceasta grupa, va intalni Noua Zeelanda, asta merita dupa ce au pierdut in primul meci, nu?

Marcatori: Kotaro Matsushima (17′), Keita Inagaki (25′), Kenki Fukuoka (39′, 42′) eseuri, Yu Tamura (19′, 26′, 41′, 43′) transformari, pentru Japonia, respectiv Finn Russell (6′), Willem Nel (49′), Zander Fagerson (54′) – incercari, Greig Laidlaw (7′, 50′), Finn Russell (55′) – transformari.

Desi duminica au fost programate 4 meciuri in total, ultimele din faza grupelor, primul, dintre Namibia si Canada nu s-a mai disputat, ambele formatii primind cate 2 puncte pentru egal. Sa fie primit.

S-au disputat, totusi, alte doua partide, ambele excelente: Tara Galilor-Uruguay 35-13 (7-6), cu punct bonus pentru detinatoarea trofeului din Turneul celor 6, dar, fie si dupa scorul la pauza (ca si dupa victoria din primul meci al grupei al Uruguay-ului, cand a invins Fiji) va puteti da seama de progresul sud-americanilor, Tonga-SUA 31-19 (12-7), tot pauza indicandu-ne si elanul unei alte formatii americane in crestere vizibila.

Despre noi, nimic, dar las povestile cu lamentari pentru urmatoarea postare, cea de la gimnastica.

Asadar, ar mai fi spatiu doar pentru fisele tehnice: Tara Galilor:
Nicky Smith (16′), Josh Adams (48′), Tomos Williams (73′), Gareth Davies (84′), plus inca un eseu de penalitate, in minutul 65, Leigh Halfpenny – 4 transformari (17′, 49′, 74′, 85′), Uruguay – German Kessler (70′), eseu, Felipe Berchesi – o transformare si 2 lovituri de penalitate;

Tonga-SUA 31-19 (12-7), Siegfried Fisiihoi (16′), Malietoa Hingano (57′), Siale Piutau (61′), Telusa Veainu (80′), eseuri, 4 transformari, prin Sonatane Takulua (18′, 59′), James Faiva (63′), Siale Piutau (81′), o l.p. Sonatane Takulua (50′), pentru Tonga, respectiv Mike Teo (20′, 25′), Tony Lamborn (76′) – incercari, 2 transformate de AJ MacGinty.

Prima faza s-a incheiat, mai avem 8 meciuri, cu tot cu finala din 2 noiembrie, clasamentele, despre sferturi si cateva impresii personale, luni, ca tot nu prea mai avem evenimente, in afara fotbalului jucat de tineretul lui Radoi, la Voluntari, de la ora 20,30, in preliminariile Euro-2021.