*CSM Bucuresti a obtinut o victorie la un scor nemaintalnit in Liga Campionilor, invingand in Polivalenta bucuresteana cu 35-19 (16-10) pe campioana Poloniei, MKS Perla Lublin, handbalistele romance dovedind, de la meci la meci, ca noua optica a conducerii, aceea de a apela la un antrenor roman, Adrian Vasile, dar si la tinere jucatoare romance, a creat o atmosfera propice performantei.

Cu o portarita, Denisa Dedu, de o siguranta debordanta, si o alcatuire bine echilibrata, inclusiv ca varsta, vicecampioana Romaniei este deja calificata in grupele principale ale Ligii campionilor, conducand in grupa B confortabil.

* In grupa C a aceleiasi competitii, in schimb, campioana Rm. Valcea a pierdut in Muntenegru, fiind invinsa cu 23-19 (13-10) de Buducnost. Si ea se poate, insa, califica mai departe, intrucat este pe locul 3, iar din fiecare grupa, in aceasta faza, ajung la lucrurile serioase primele 3.

* Perechea Horia Tecau/olandezul Jean-Julien Rojer (favorita 1) a fost invinsa de cuplul Mate Pavic (Croatia)/Bruno Soares (Brazilia), cap de serie 3, cu 6-2, 7-5, sambata, in semifinalele probei de dublu din cadrul turneului ATP de la Stockholm, dotat cu premii totale de 635.750 euro.

* Si pentru ca vorbeam de Turneul campionilor la tenis, campioanelor de data aceasta, iata ca la simplu fete s-a completat tabloul competitiei ce va fi gazduita, in premiera, de orasul chinez Shenzhen, care debuteaza pe 27 octombrie, ultimul loc fiind prins de Belinda Bencic. Adica se va alatura Simonei Halep si Biancai Andreescu, prima ca veterana la aceasta competitie, a doua, ca si Bencic, debutanta! Va fi spectacol…

Elvetianca si-a asigurat punctele necesare ocuparii locului 8 in acest an prin calificarea in finala turneului de la Moscova, de 1.032.000 dolari, intrecand sambata in semifinale pe Kristina Mladenovic, cu 6-3, 6-4, cea care ii si daduse Belindei o mana de ajutor, eliminand-o pe principala candidata a acesteia la prezenta in China, olandeza Kiki Bertens, inca in sferturi.

* In finala, Bencic o va intalni pe rusoaica Anastasia Pavliucenkova. care a invins-o cu 6-4, 6-7 (6), 6-1 pe Karolina Muchova (Cehia).

* PROGRAMUL TV, duminica, 20.10.2019:
09:30 Tenis, WTA Turneul din Luxemburg Digi 2
10,15 Rugby, CM Tara Galilor-Franta, TVR 1, TVR HD
11:30 Fotbal, Liga 2 Universitatea Cluj – Mioveni Digi 1, Telekom 1, Look Plus
13:00 Fotbal, La Liga Alaves – Celta Vigo Digi 2, Telekom 2
13:15 Handbal M Bidasoa Irun – Savehof Digi 3
13,15 Rugby, CM Japonia-Africa de Sud, TVR 1, TVR HD
13:30 Fotbal, Serie A Sassuolo – Inter Digi 1, Look Plus, Telekom 1
15:00 Tenis, WTA Turneul din Moscova Digi 2
15:00 Fotbal, La Liga Real Sociedad – Betis Digi 3, Look Sport, Telekom 2
15:30 Fotbal, Liga 1 Academica Clinceni – Viitorul Digi 1, Telekom 1, Look Plus
16:00 Fotbal, Serie A Sampdoria – Roma Digi 4, Look Sport 2, Telekom 4
17:00 Handbal M Wisla Plock – Dinamo Digi 2, Look Sport, Telekom 3
17:00 Fotbal, La Liga Espanyol – Villarreal Telekom 2
17:45 Fotbal, Liga 1 Sepsi Sfântu Gheorghe – Astra Digi 1, Telekom 1, Look Plus
18:00 Fotbal, Ligue 1 AS Monaco – Rennes Look Sport 3
18:30 Fotbal, Premier League Manchester United – Liverpool Eurosport
19:00 Fotbal, Serie A Parma – Genoa Digi 2, Look Sport, Telekom 2
19:00 Fotbal, Bundesliga Hoffenheim – Schalke 04 Digi 4
19:30 Fotbal, La Liga Athletic Bilbao – Valladolid Digi 3, Look Sport 2, Telekom 4
20:30 Fotbal, Liga 1 Chindia Târgoviște – FCSB Digi 1, Telekom 1, Look Plus
21:45 Fotbal, Serie A Milan – Lecce Digi 2, Look Sport, Telekom 2
22:00 Fotbal, La Liga Sevilla – Levante Digi 3, Look Sport 2, Telekom 4
23:30 Fotbal, Ligue 1 Marseille – Strasbourg Digi 4, Look Sport 3