Pana la urma, dupa o luna de meciuri, surprize, jocuri pe muchie de cutit, semifinalistele, careul de asi al Cupei Mondiale de rugby din Japonia se disputa intre varfurile acestui sport, dupa Noua Zeelanda (nr. 1)-Anglia (3), duminica calificandu-se in penultimul act Tara Galilor (2) si Africa de Sud (4), adica echipele care au castigat competitiile de elita ale celor doua Emisfere ale globului rugbystic.

Tara Galilor-Franta 20-19 (10-19) si Africa de Sud-Japonia 26-3 (5-3) sunt rezultatele ultimelor doua sferturi de finala, de duminica, iar daca, asa cum veti vedea, se poate spune ca Franta s-a batut singura, in deschiderea zilei competitionale in CM, Africa de Sud le-a aratat gazdelor japoneze ca, in pofida surprizelor de acum 4 ani si de acum (victorii cu… sud-africanii si, respectiv, irlandezii si scotienii) in rugby statutul se castiga greu, chiar daca ai reusit si o premiera istorica – prima prezenta in sferturi.

De altfel, invatatei temeinici, tenaci si pregatiti perfect, japonezii au facut fata o intreaga prima repriza, ajutati insa si de eliminarea pilierului sud-african Mtawarira inca din minutul 10, dar soliditatea jocului Africii de Sud, aflata in mare forma (v-am spus, anul acesta au castigat competitia celor mai bune 4 echipe, Noua Zeelanda, Australia si Argentina din Emisfera sudica), a facut diferenta. Totusi, niponii parasesc turneul cu capul sus, reusind sa tina aproape, in meciul in care s-au marcat cele mai putine puncte din intregul turneu.

Japonezii nu au punctat decat dintr-o lovitura de pedeapsa a liderului marcatorilor acestui turneu, Yu Tamura (20′), in timp ce pentru sud-africani au marcat Makazole Mapimpi (4′, 70′), Faf de Klerk (66′, mijlocas la gramada, foto, Omul meciului) – incercari, si Handre Pollard (66′) 1 transformare si 3 l.p. (44′, 49′, 64′).

In primul meci de duminica, Franta nu a mai putut ciupi o victorie la limita, ca in cele doua 23-21 cu Argentina si Tonga (celelalte doua partide din grupa au fost un egal, nedisputat, cu Anglia, 0-0, si un neconvingator 33-19 cu SUA), pierzand de data aceasta la limita, in fata galezilor, invingatori cu 20-19 (10-19), cu o a doua repriza alba pentru francezi.

Si-au facut-o, insa, jucatorii lui Bruynel, cu acest antrenor temator in frunte, cu mana lor, intr-un moment de nauceala completa, de pierdere a oricarui control naturalizatul Vahaamahina lasandu-si coechipierii francezi in inferioritate, dupa un cartonas rosu direct, pentru lovire de om nebun, a adversarului, intr-un mol de margine, cu cele peste 30 de camere tv pe el si sute de milioane de perechi de ochi.

Culmea este ca exact acelasi Vahaamahina daduse “aux armes, citoyens”, reusind primul eseu francez in minutul 5, urmat, la doar 3 minute de al doilea, al lui Ollivon, un avantaj luat din start care ar fi trebuit sa aduca echilibrul in randul continentalilor.

Fara sa straluceasca, ajutati si de sansa, campionii Turneului celor 6 natiuni 2019 au obtinut o victorie norocoasa, totusi, date fiind circumstantele, dupa cel mai slab joc al sferturilor de finala, plin de erori si neasteptat de bramburit, de intamplator, ca sa zic asa.

Iar faptul ca uvertura Ntamack a ratat o desprindere in finalul primei reprize, din lovitura de penalitate excelenta, lovind bara, desi ar trebui trecut la greselile bancii tehnice, cel mai tanar jucator al turneului, 20 de ani, venind si dupa vreo 3-4 minute de ingrijiri medicale, dupa o lovitura care l-a facut KD!

Asta a fost, in cei 111 ani de disputa intre cele doua natiuni (a 98-a confruntare), istoria s-a scris si astfel…

Au marcat pentru castigatori Aaron Wainwright (12′), Ross Moriarty (74′) – cate 1 eseu, precum si nelipsitul Dan Biggar 2 transformari (13′, 75′) si 2 l.p. (20′, 54′), iar pentru invinsi Sebastien Vahaamahina (5′), Charles Ollivon (8′), Virimi Vakatawa (31′) – cate o incercare, Romain Ntamack – 2 transformari.

Semifinalele sunt programate la sfarsitul saptamanii viitoare, sambata Noua Zeelanda-Anglia, iar duminica Tara Galilor-Africa de Sud. Asadar, lupta dintre Emisferele Nord-Sud continua, cu reprezentante egale numeric…