Minutul 69 al meciului grupei H din Liga campionilor, Ajax, cu 2 autogoluri, conduce cu 4-2 la Londra, pe Chelsea, dar intr-o singura faza arbitrul italian Gianluca Rocchi (in poza difuzata de The Guardian) arata 2 cartonase rosii si penalty pentru gazde, astfel ca in final s-a ajuns la un 4-4 neasteptat, dupa desfasurarea ostilitatilor pana atunci.

E clar, olandezii, cam intrusi in ultima vreme in ceea ce se cheama in fotbalul actual, la nivel de cluburi, “TOP 5”, sunt parca urmariti de fluierasi, pentru ca, daca va amintiti, in tur romanul Ovidiu Hategan a fost facut praf de presa, dupa ce le-a refuzat un penalty gazdelor de atunci si le-a anulat un gol…

In fine, marea fabrica de fotbalisti Ajax isi vede de treaba si conduce in grupa. In alte grupe, veti vedea rezultatele, dincolo de rasturnari de scor absolut delicioase pentru neutri ca noi, putem observa lipsa de forma a CF Barcelona, 0-0 cu Slavia Praga, ceea ce complica lucrurile in aceasta grupa. Sa fie, ca si la Real, vorba de incheierea unui ciclu, firesc in fotbal?

Iata rezultatele de marti si clasamentele la zi:
Grupa E
Liverpool – KRC Genk 2-1
Au marcat: Georginio Wijnaldum 14, Alex Oxlade-Chamberlain 53, respectiv Mbwana Samata 41.
SSC Napoli – RB Salzburg 1-1
Au marcat: Hirving Lozano 44, respectiv Erling Braut Haaland 11 – penalty.
Clasament
1 Liverpool FC 4 3 0 1 10-7 9
2 SSC Napoli 4 2 2 0 6-3 8
3 RB Salzburg 4 1 1 2 12-11 4
4 KRC Genk 4 0 1 3 4-12 1
Grupa F
FC Barcelona – Slavia Praga 0-0
Borussia Dortmund – Inter Milano 3-2
Au marcat: Achraf Hakimi 51, 77, Julian Brandt 64, respectiv Lautaro Martinez 5, Matias Vecino 40.
Clasament
1 FC Barcelona 4 2 2 0 4-2 8
2 Borussia Dortmund 4 2 1 1 5-4 7
3 FC Internazionale Milano 4 1 1 2 6-6 4
4 SK Slavia Praga 4 0 2 2 2-5 2
Grupa G
Zenit St. Petersburg – RB Leipzig 0-2
Au marcat: Diego Demme 45+5, Marcel Sabitzer 63.
Olympique Lyon – Benfica Lisabona 3-1
Au marcat: Joachim Andersen 4, Memphis Depay 33, Bertrand Traore 89, respectiv Haris Seferovic 78.
Clasament
1 RB Leipzig 4 3 0 1 6-4 9
2 Olympique Lyon 4 2 1 1 7-4 7
3 Zenit 4 1 1 2 5-6 4
4 Benfica 4 1 0 3 5-9 3
Grupa H
Chelsea Londra – Ajax Amsterdam 4-4
Au marcat: Jorginho 5 – penalty, 71 – penalty, Cesar Azpilicueta 63, Reece James 74, respectiv Tammy Abraham (autogol) 2, Quincy Promes 20, Kepa Arrizabalaga (autogol) 35, Donny van de Beek 55.
Cartonaşe roşii: Daley Blind (Ajax) 68, Joel Veltman (Ajax) 69.
Valencia CF – Lille OSC 4-1
Au marcat: Daniel Parejo 66 – penalty, Adama Soumaoro (autogol) 82, Geoffrey Kondogbia 84, Ferran Torres 90, respectiv Victor Osimhen 25.
Clasament
1 AFC Ajax 4 2 1 1 10-5 7
2 Chelsea FC 4 2 1 1 7-6 7
3 Valencia CF 4 2 1 1 6-7 7
4 LOSC Lille 4 0 1 3 3-10 1

* Duminica incep la Londra intrecerile turneului care incheie sezonul tenisului masculin la varf, la simplu si la dublu, in aceasta din urma proba existand si noi, romanii, prin Horia Tecau, care, alaturi de olandezul Jean-Julien Rojer, cuplu repartizat, prin tragera la sorti, in Grupa Max Mirnii, urmand sa joace in prima faza impotriva perechilor columbiana Juan Sebastian Cabal/Robert Farah, numarul unu pe lista favoritilor, germană Kevin Krawietz/Andreas Mies, si franceza Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut.

In Grupa Jonas Bjorkman au fost repartizate perechile Lukasz Kubot (Polonia)/Marcelo Melo (Brazilia), cap de serie numarul doi, Rajeev Ram (SUA)/Joe Salisbury (Marea Britanie), Raven Klaasen (Africa de Sud)/Michael Venus (Noua Zeelandă) si Ivan Dodig (Croaţia)/Filip Polasek (Slovacia).

Tecau si Rojer vor debuta la editia din acest an a turneului londonez, unde sunt calificati pentru a 4-a oara, luni, de la ora 14:00, contra germanilor Krawietz/Mies.

La simplu, sortii au stabilit urmatoarea asezare a jucatorilor in prima faza: Grupa Bjorn Borg: Novak Djokovic, Roger Federer, Dominic Thiem si Matteo Berretini; Grupa Andre Agassi: Rafael Nadal, Stefano Tsitsipas, Alexandru Zverev, Daniil Medvedev..

* PROGRAMUL TV, joi, 07.11.2019:
17:50 Fotbal, Europa League Astana – AZ Alkmaar Digi 2, Telekom 2, Look Sport
19:55 Fotbal, Europa League CFR Cluj – Rennes Digi 1, Telekom 1, Look Plus
19:55 Fotbal, Europa League Lazio – Celtic Digi 2, Telekom 2, Look Sport
19:55 Fotbal, Europa League Standard Liege – Frankfurt Digi 2, Telekom 3, Look Sport 2
19:55 Fotbal, Europa League Dudelange – Sevilla Digi 4, Telekom 4
19:55 Fotbal, Europa League Basel – Getafe Look Sport 3
22:00 Fotbal, Europa League Manchester United – Partizan Digi 2, Telekom 2, Look Sport
22:00 Fotbal, Europa League Borussia Monchengladbach – AS Roma Digi 3, Telekom 3
22:00 Fotbal, Europa League Ferencvaros – ȚSKA Moscova Digi 4, Telekom 4
22:00 Fotbal, Europa League Rangers – Porto Look Sport 2
22:00 Fotbal, Europa League Espanyol – Ludogoreț Look Sport 3

Advertisements