Campioana Romaniei la fotbal, lucida, modelul de conducere si bun simt CRF Cluj a facut un pas urias spre primavara europeana a Europa League, dupa ce a invins cu 1-0 (0-0) francezii de la Rennes, cu un gol inscris in minutul 87 de Rondon (foto), o lovitura cu capul la un corner executat magistral de Ciprian Deac.

Iar acest rezultat din grupa E, coroborat cu victoria lui Celtic Glasgow la Roma, 2-1 cu Lazio, face ca formatia romana sa aiba nevoie doar de un punct in ultimele 2 meciuri (dintre care unul acasa) din ultimele 2 partide ale sezonului pentru a se califica matematic in “16”-imile de finala ale competitiei.

Nu stau sa descriu meciul, o fac destui, inclusiv minut cu minut, faza cu faza (nu prea inteleg de ce site-urile fac asta, desi jocurile sunt televizate, ma rog…), asa ca vreau ca din acest succes sa gasesc cateva explicatii sau, mai degraba, semnificatii.

Pe primul loc as pune luciditatea: Dan Petrescu, patronul echipei (al clubului nu prea stiu multi cine este, alta bila alba, fata de gargara incontinenta si stearpa a altora, parca ar fi angajati la presa, sa nascoceasca subiecte), antrenorul priceput si cu personalitate, stie sa-si cantareasca “marfa” si joaca in functie de ce are: aparare excelent organizata (ca asta depinde de el), schimbari la timp inspirate.

Dar mai ales, luciditatea as pune-o pe seama atitudinii de dupa primul meci cu Rennes, din Franta, cand clujenii au castigat cu 2-1, dar ei insisi au declarat ca au jucat foarte prost! Sa nu scoti marele pavoaz cand ai noroc incredibil, desi ai luat 3 puncte si multi bani, sa recunosti public jenat de ceea ce ai facut, desi ai castigat, iata alt motiv pentru care putem considera campioana un model.

Sa nu fac prea multa teorie, nu-i chiar intamplator ca acest lucru se intampla la Cluj, orasul cu 2 stadioane la standarde UEFA, ambele, cu sala la standarde internationale, dar mai ales cu o politica economica si sociala sanatoasa, fara ingerintele pagubelor de politicieni, ci doar cu sprijinul dat indirect, prin posibilitatea de a face bani proprii pentru a construi tu insuti, cel care te pricepi!

In fine, felicitari mai ales ca si la finalul acestui meci Ciprian Deac a avut o declaratie de barbat de caracter, recunoscand ca nu au fost ei vioara intai, dar au avut o evolutie corecta, meritorie si rasplatita.

Cum spuneam, in celalalt meci al grupei E, Celtic a castigat cu 2-1, cu un gol inscris de Ntcham in minutul 90+5, dupa ce lazialul Immobile deschisese scorul in minutul 8, iar Forrest egalase in minutul 38.

In La Gazzetta dello Sport cronica incepe cu aceste cuvinte: “Quasi fuori”, practic afara…

Sa ne amintim, totodata, ca pentru Europa League CFR a invins Celtic, iar scotienii au fost stopati astfel din drumul spre Liga campionilor…

Grupa A
APOEL – Qarabag 2-1 (Lucas 59, Ioannou 88 – Medvedev 10)
Dudelange – Sevilla 2-5 (Sinani 69, 80 – Dabbur 18, 36, Munir 27, 33, 67)

Grupa B
FC Copenhaga – Dinamo Kiev 1-1 (Stage 4 – Verbic 70)
Lugano – Malmo 0-0

Grupa C
Basel – Getafe 2-1 (Arthur 8, F. Frei 60 – J. Mata 44-penalty)
Krasnodar – Trabzonspor 3-1 (M. Fernandes 27, 35, Ignatjev 90+3 – Nwakaeme 90+5)