* Cu CFR Cluj in cartile calificarilor in primavara europeana, avand nevoie de doar 1 punct in 2 meciuri pentru a fi sigura de aceasta performanta, meciurile de joi din grupele Europa League la fotbal au decis doar 5 echipe din cele 32 aceasta ravnita situatie, din cele 32 ce vor juca in “16”-imi – Celtic, din grupa romanilor, Sevilla, Basel, Espanyol si Manchester United.

In rest, in cele nu mai putin de 12 grupe, din care se califica primele 2, calificarile se joaca, dar cum pana acolo mai sunt doua serii de jocuri, ma rezum acum sa reproduc rezultatele inregistrate in antepenultima etapa si clasamentele la zi.

Grupa A
APOEL Nicosia – Qarabag FK 2-1
Au marcat: Lucas Souza 59, Nicolas Ioannou 88, respectiv Maksim Medvedev 10.
F91 Dudelange – Sevilla FC 2-5
Au marcat: Danel Sinani 69, 80, respectiv Munas Dabbur 17, 36, Munir El Haddadi 27, 33, 67.
Clasament
1 Sevilla FC 4 4 0 0 12-2 12
2 APOEL 4 1 1 2 7-8 4
3 Qarabag FK 4 1 1 2 7-8 4
4 F91 Dudelange 4 1 0 3 7-15 3

Grupa B
FC Copenhaga – Dinamo Kiev 1-1
Au marcat: Jens Stage 4, respectiv Benjamin Verbic 70.
Viktor Ţîgankov (Dinamo) a ratat un penalty în min. 15.
FC Lugano – Malmoe FF 0-0
Clasament
1 FC Copenhaga 4 1 3 0 4-3 6
2 Dinamo Kiev 4 1 3 0 3-2 6
3 Malmoe FF 4 1 2 1 3-3 5
4 FC Lugano 4 0 2 2 1-3 2

Grupa C
FC Basel – Getafe 2-1
Au marcat: Arthur 8, Fabian Frei 60, respectiv Jaime Mata 45 – penalty.
FC Krasnodar – Trabzonspor 3-1
Au marcat: Serkan Asan (autogol) 27, Manuel Fernandes 34, Ivan Ignatiev 90+3, respectiv Anthony Nwakaeme 90+4.
Clasament
1 FC Basel 4 3 1 0 10-3 10
2 Getafe CF 4 2 0 2 4-4 6
3 FC Krasnodar 4 2 0 2 6-8 6
4 Trabzonspor 4 0 1 3 3-8 1

Grupa D
LASK Linz – PSV Eindhoven 4-1
Au marcat: Reinhold Ranftl 56, Dominik Frieser 60, Joao Klauss 77, 82, respectiv Daniel Schwaab 5 – penalty.
Rosenborg Trondheim – Sporting Lisabona 0-2
Au marcat: Sebastian Coates 16, Bruno Fernandes 38.
Clasament
1 Sporting Lisabona 4 3 0 1 7-4 9
2 LASK 4 2 1 1 6-3 7
3 PSV Eindhoven 4 2 1 1 8-7 7
4 Rosenborg BK 4 0 0 4 1-8 0

Grupa E
CFR Cluj – Rennes 1-0
A marcat: Mario Rondon 87.
Cartonaş roşu: Mario Rondon 90.
Lazio Roma – Celtic Glasgow 1-2
Au marcat: Ciro Immobile 7, respectiv James Forrest 38, Olivier Ntcham 90+5.
Clasament
1 Celtic FC 4 3 1 0 7-3 10
2 CFR Cluj 4 3 0 1 4-3 9
3 SS Lazio 4 1 0 3 5-7 3
4 Stade Rennais 4 0 1 3 2-5 1

Grupa F
Standard Liege – Eintracht Frankfurt 2-1
Au marcat: Zinho Vanheusden 56, Maxime Lestienne 90+4, respectiv Filip Kostic 65.
Vitoria Guimaraes-Arsenal Londra 1-1
Goluri: Duarte 90+1/Mustafi 80
Clasament
1 Arsenal FC 4 3 1 0 11-3 10
2 Standard Liege 4 2 0 2 5-7 6
3 Eintracht Frankfurt 4 2 0 2 4-6 6
4 Vitoria Guimaraes 4 0 1 3 3-7 1

Grupa G
Feyenoord Rotterdam – Young Boys Berna 1-1
Au marcat: Steven Berghuis 18 – penalty, respectiv Marvin Spielmann 71.
Glasgow Rangers – FC Porto 2-0
Au marcat: Alfredo Morelos 69, Steven Davis 73.
Clasament
1 BSC Young Boys 4 2 1 1 6-4 7
2 Rangers 4 2 1 1 5-3 7
3 Feyenoord 4 1 1 2 3-4 4
4 FC Porto 4 1 1 2 3-6 4

Grupa H
RCD Espanyol Barcelona – Ludogoreţ Razgrad 6-0
Au marcat: Oscar Melendo 4, Lluis Lopez 19, Matias Vargas 36 – penalty, Victor Campuzano 52, Adria Pedrosa 73, Facundo Ferreyra 76.
Cartonaşe roşii: Rafael Forster (Ludogoreţ) 12, Jacek Goralski (Ludogoreţ) 35.
Ferencvaros Budapesta – ŢSKA Moscova 0-0
Cartonaş roşu: Kirill Nababkin (ŢSKA) 90+1.
Clasament
1 RCD Espanyol 4 3 1 0 10-1 10
2 Ludogoreţ 4 2 0 2 8-8 6
3 Ferencvarosi TC 4 1 2 1 2-4 5
4 ŢSKA Moscova 4 0 1 3 1-8 1

Grupa I
Oleksandria – AS Saint-Etienne 2-2
Au marcat: Denis Bezborodko 84, Maksim Zaderaka 90+1, respectiv Wahbi Khazri 24 – penalty, Mahdi Camara 72.
VfL Wolfsburg – KAA Gent 1-3
Au marcat: Joao Victor 20, respectiv Roman Iaremciuk 50, Laurent Depoitre 65, Michael Ngadeu-Ngadjui 76.
Clasament
1 KAA Gent 4 2 2 0 9-6 8
2 VfL Wolfsburg 4 1 2 1 7-7 5
3 AS Saint-Etienne 4 0 3 1 6-7 3
4 FC Oleksandria 4 0 3 1 5-7 3

Grupa J
Borussia Moenchengladbach – AS Roma 2-1
Au marcat: Federico Fazio (autogol) 35, Marcus Thuram 90+5, respectiv Federico Fazio 64.
Wolfsberger AC – Istanbul Başakşehir 0-3
Au marcat: Edin Visca 73 – penalty, Enzo Crivelli 84, 87.
Cartonaş roşu: Nemanja Rnic (Wolfsberger) 73.
Clasament
1 Istanbul Başakşehir 4 2 1 1 5-5 7
2 VfL Borussia Moenchengladbach 4 1 1 2 4-7 5
3 AS Roma 4 1 2 1 7-4 5
4 Wolfsberger AC 4 1 1 2 5-5 4

Grupa K
Sporting Braga – Beşiktaş Istanbul 3-1
Au marcat: Paulinho 15, 37, Wilson Eduardo 81, respectiv Tyler Boyd 29.
Cartonaş roşu: Jeremain Lens (Beşiktaş) 44.
Wolverhampton Wanderers – Slovan Bratislava 1-0
A marcat: Raul Jimenez 90+2.
Ruben Neves (WW) a ratat un penalty în min. 51.
Clasament
1 SC Braga 4 3 1 0 8-4 10
2 Wolverhampton Wanderers 4 3 0 1 4-2 9
3 Slovan Bratislava 4 1 1 2 7-7 4
4 Beşiktaş JK 4 0 0 4 4-10 0

Grupa L
FC Astana – AZ Alkmaar 0-5
Au marcat: Myron Boadu 29, 77, Fredrik Midtsjoe 52, Oussama Idrissi 57, Pantelis Hatzidiakos 76.
Manchester United – Partizan Belgrad 3-0
Au marcat: Mason Greenwood 22, Anthony Martial 33, Marcus Rashford 49.
Clasament
1 Manchester United FC 4 3 1 0 5-0 10
2 AZ Alkmaar 4 2 2 0 13-2 8
3 Partizan 4 1 1 2 4-7 4
4 FC Astana 4 0 0 4 1-14 0

* Lotul pentru Campionatul mondial de handbal feminin din Japonia a fost convocat si inca de la aceasta banala operatiune au inceput controversele, chiar daca este vorba de 18 nume, intre care, ai zice, ar putea incapea cam tot ce are mai valoros acest sport la noi, mai ales ca prima liga este plina de jucatoare straine titulare, astfel ca chiar trebuie sa ai valoare ca sa te impui…

Deocamdata, ca pana in preajma zilei de 30 noiembrie, cand debuteaza competitia, mai avem vreme sa rasucim eventualele cutite in rani mai vechi (duelul presedintele FRF Alexandru Dedu-Mariana Tirca, de pilda) sau mai noi, sa observam ca absenteaza din convocatorul semnat de antrenorii Tomas Ryde si Costica Buceschi Sorina Tirca, golghetera ligii nationale, si extrema titulara la CSM Bucuresti, lucru rar la aceasta echipa, Laura Chiper.

Asadar, deocamdata iata lotul României pentru Campionatul Mondial
Portari: Dumanska, Ciuca (SCM Rm. Valcea), Dedu (CSM București)

Extreme stânga: Florica (SCM Rm. Vâlcea), Iuganu (Gloria Buzău)

Interi stânga: Cristina Neagu, Gabriela Perianu (CSM București), Bianca Bazaliu (Corona Brașov)

Centri: Eliza Buceschi, Cristina Laslo (Corona Brașov), Mădălina Zamfirescu (SCM Rm. Vâlcea), Laura Pristăviță (Gloria Bistrița)

Interi dreapta: Daria Bucur (Corona Brașov)

Extreme dreapta: Aneta Udriștoiu (Dunărea Brăila), Sonia Seraficeanu (Minaur Baia Mare)

Pivoți: Crina Pintea (CSM București), Raluca Băcăoanu (SCM Rm. Vâlcea), Lorena Ostase (CSM Slatina).

Romania va debuta la Mondiale pe 30 noiembrie contra Spaniei, din grupa facand, de asemenea, parte Ungaria, Muntenegru, Senegal si Kazahstan.

* Totodata, chiar vineri la pranz, Cosmin Contra a anunțat lotul pentru „dubla” cu Suedia și Spania din preliminariile EURO 2020, cu chemarile-surpriza numite Constantin Budescu si Denis Alibec, dar si absenta portarului Ionut Radu, ceea ce ar indica un criteriu important al selectionerului – forma de moment, o strategie gen “vazand si facand”. O fi bine, o fi rau, vom vedea dupa România – Suedia, programata pe 15 noiembrie, de la ora 21:45, pe Arena Naționala, precum si Spania-Romania, in 18 noiembrie, in deplasare.

Iata lotul anuntat de Cosmin Contra:

Portari: Ciprian Tătărușanu (Lyon, 65/0) Florin Niță (Sparta Praga 2/0), Silviu Lung (Kayserispor 3/0)

Fundași: Vasile Mogoș (Cremonese, 0/0), Romario Benzar (Lecce, 18/0), Adrian Rus (MOL Fehérvár, 3/0), Ionuț Nedelcearu (FC UFA, 7/0), Iulian Cristea (FCSB, 1/0), Andrei Burcă (CFR Cluj, 0/0) Nicușor Bancu (Universitatea Craiova, 12/0), Alin Toșca (Gazişehir Gaziantep, 17/0)

Mijlocași: Ciprian Deac (CFR Cluj, 22/4), Ianis Hagi (Genk, 8/0), Răzvan Marin (Ajax Amsterdam, 20/1), Tudor Băluță (Brighton, 5/0), Dan Nistor (Dinamo București, 2/0), Alexandru Cicâldău (Universitatea Craiova, 5/0), Alexandru Mitriță (New York City FC, 9/2), Florinel Coman (FCSB, 1/0), Nicolae Stanciu (Slavia Paraga, 35/10), Constantin Budescu (Astra Giurgiu, 12/5)

Atacanți: Claudiu Keșeru (Ludogorets, 36/13), George Pușcaș (Reading, 12/6), Florin Andone (Galatasaray, 25/2), Denis Alibec (Astra Giurgiu, 9/1)

In grupa noastra, unde avem nevoie de victorie cu Suedia si cel putin 1 punct in Spania pentru a prinde locul secund, care asigura calificarea, mai sunt de disputat:
15 NOIEMBRIE:
România – Suedia
Spania – Malta
Norvegia – Insulele Feroe
18 NOIEMBRIE:
Spania – România
Suedia – Insulele Feroe
Malta Norvegia

* PROGRAMUL TV, sambata, 09.11.2019:
11:00 Fotbal, Liga 2 CSM Reșița – Petrolul Digi 1, Telekom 1, Look Sport
13:00 Fotbal, Liga 1 Academica Clinceni – Politehnica Iași Digi 1, Telekom 1, Look Sport
14:00 Fotbal, La Liga Alaves – Valladolid Digi 2, Telekom 2, Look Sport 2
14:00 Fotbal, Bundesliga 2 Holstein Kiel – Hamburger Digi 4
14:30 Handbal F, Liga Campionilor Savehof – Gyor Digi 3
14:30 Fotbal, Premier League Chelsea – Crystal Palace Eurosport
15:00 Fotbal, Liga 2 FC Argeș – UTA Arad Digi 1, Telekom 1, Look Plus
15:30 Handbal M Dobrogea-Sud – Poli Timișoara TVR 1
16:00 Fotbal, Serie A Brescia – Torino Telekom 2, Look Sport 3
16:30 Fotbal, Bundesliga Schalke 04 – Fortuna Dusseldorf Digi 4
16:30 Fotbal, Bundesliga Hertha – Leipzig Telekom 3, Look Sport 2
17:00 Fotbal, La Liga Valencia – Granada Digi 2, Telekom 4, Look Sport
17:00 Handbal M Bidasoa Irun – Tatran Presov Digi 3
17:00 Fotbal, Premier League Tottenham – Sheffield Utd Eurosport
17:30 Fotbal, Liga 1 Chindia Târgoviște – Universitatea Craiova Digi 1, Telekom 1, Look Plus
19:00 Fotbal, Serie A Inter – Verona Digi 4, Telekom 4
19:30 Fotbal, Bundesliga Bayern Munchen – Borussia Dortmund Digi 2, Telekom 3, Look Sport
19:30 Fotbal, La Liga Eibar – Real Madrid Digi 3, Telekom 2, Look Sport
19:30 Fotbal, Premier League Leicester – Arsenal Eurosport
20:30 Fotbal, Liga 1 FC Botoșani – FCSB Digi 1, Telekom 1, Look Plus
21:45 Fotbal, Serie A Napoli – Genoa Digi 3, Telekom 4, Look Sport 2
22:00 Fotbal, La Liga Barcelona – Celta Vigo Digi 2, Telekom 2, Look Sport

Advertisements