* Pentru a doua oara consecutiv, Dinamo Bucuresti se califica in optimile de finala ale Ligii campionilor la handbal masculin, iar prezenta in primavara europeana i-ar putea aduce in fata, ca si anul trecut, pe Sporting Lisabona, echipa lui Valentin Ghionea.

Deocamdata, iata cum a ajuns Dinamo la aceasta performanta, pe care si-au asigurat-o dupa egalul de miercuri seara, din deplasare, 29-29, dupa ce a condus la jumatatea meciului in deplasare cu suedezii de la Kristiansand cu 17-16: ocupa locul 1 in grupa D, cu 13 puncte din 8 meciuri si un golaveraj net superior (232-202), urmatoarea clasata, la 4 lungimi, dar cu un meci mai putin disputat in acest moment, GOG, avand prea mult de recuperat, mai ales ca urmatorul meci al dinamovistilor, pe 20 noiembrie, in sala-fetis din Stefan cel Mare, fiind cu lanterna rosie, Cehovskie Medvedi (Rusia).

* In cazul trecerii de optimi, o premiera in actuala formula, campioana Romaniei ar putea aduce la Bucuresti, pentru sferturi, un “grande” european al momentului, Paris Saint Germain sau Barcelona, dupa cum declara veteranul dinamovist in materie de management sportiv, Ovidiu Semen, pe care il stiu de o viata la acest club.

* Iar pentru ca madria alb-rosie sa fie completa pentru aceasta faza a competitiei, un membru al echipei dinamoviste, croatul Ante Kuduz, a fost ales inter stanga titular al echipei ideale din runda a 7-a de meciuri!

Iata, insa, aceasta formatie-tip: extrema stanga: Alexandre Blonz (Elverum); inter stanga: Ante Kuduz (Dinamo); centru: Luka Cindric (Barcelona); inter dreapta: Magnus Rod (SG Flensburg-Handewitt); extrema dreapta: Dragan Gajic (Veszprem); pivot: Adam Nyfjall (IFK Kristianstad); portar: Mirko Alilovic (Szeged).

* Liderul mondial al tenisului, spaniolul Rafael Nadal, s-a salvat in ultimul moment de la o eliminare din grupele Turneului Campionilor de la Londra, dupa un meci neasteptat de greu cu rusul Daniil Medvedev, in fata caruia a castigat dupa aproape 3 ore cu 6-7 (3), 6-3, 7-6 (4).

In schimb, din aceeasi grupa Andre Agassi si-a asigurat deja calificarea in semifinale grecul Stefanos Tsitsipas, care l-a invins pe germanul Alexander Zverev, scor 6-3, 6-2. Grecul, aflat la prima participare, este singurul jucator care nu a pierdut nici un set la competiția londoneza, dupa 2 meciuri disputate.

* Surogatul de Cupa Davis, numit acum ATP Cup, o aiureala de turneu final cu 24 echipe (veti citi despre ce este vorba mai jos) a dat primul semn de inadecvare, impotriva careia m-am exprimat destul de ferm, ca si cu noua formula Fed Cup: dupa forfaitul, in semn de protest fata de aberatie, lui Roger Federer, organizatorii competitiei dintre 3 si 12 ianuarie, din Australia, au anuntat inlocuirea Elvetiei cu Bulgaria.

Republica Moldova, Chile, Polonia, Uruguay si Norvegia sunt celelalte cinci echipe calificate, alaturi de Bulgaria, la competiţia cu 24 de naţiuni participante, în baza clasamentului ATP stabilit pe 11 noiembrie. Primele 18 echipe calificate au fost stabilite încă din luna septembrie, tot în baza clasamentului mondial din momentul respectiv, precum şi a angajamentului că vor lua parte la acest turneu. Australia, ţara gazdă a ATP Cup, a primit un wild-card.

Informativ, iata componenta celor şase grupe ale ATP Cup, ca sa vedeti tot tabloul, ca nimeni nu sta sa studieze cu plaivazul in mana clasamentele de la date diferite. Dar chiar, de ce unele sunt calificate in septembrie, iar altele din noiembrie?
Grupa A: Serbia, Franta, Africa de Sud, Chile (Brisbane)
Grupa B: Spania, Japonia, Georgia, Uruguay (Perth)
Grupa C: Belgia, Marea Britanie, Bulgaria, Republica Moldova (Sydney)
Grupa D: Rusia, Italia, Statele Unite, Norvegia (Perth)
Grupa E: Austria, Croatia, Argentina, Polonia (Sydney)
Grupa F: Germania, Grecia, Canada, Australia (Brisbane)

Daca stau si ma gandesc bine, asta e surogatul Cupei Davis, ca toate aceste inventii ne-au sonat complet? Parca nu erau destule turnee si intreceri, hop si asta, cu sampania-n nas…

PROGRAMUL TV, vineri, 15.11.2019:

01:00 Fotbal, CM Franța U17 – Brazilia U17 (semifinala) TVR 1
16:00 Tenis, ATP Turneul Campionilor Digi 2
17:00 Snooker Home Nations: Irlanda de Nord Eurosport
21:45 Fotbal, Preliminarii Euro 2020 România – Suedia Pro TV