* Dupa prima victorie in ultimii 4 ani, revansa stralucita pentru finala istorica 2019 de la Wimbledon, elvetianul Roger Federer l-a eliminat definitiv pe marele rival Novak Djokovic de la Turneul campionilor 2019, castigand fara drept de apel, cu 6-4, 6-3 joi seara, la Londra, in grupa Bjorn Borg.

Cu acest succes, indestructibilul Roger Federer ajunge, la 38 de ani, pentru a 16-a oara, din 17 participari, in semifinalele turneului celor mai buni 8 jucatori din lume, care incheie sezonul, turneu pe care elvetianul l-a castigat in 2003, 2004, 2006, 2007, 2010, 2011.

Din aceeasi grupa al doilea semifinalist era cunoscut inca dupa 2 serii de meciuri, austriacul Dominic Thiem, care, cu 2 succese, la Federer si Djokovic, si-a putut permite o infrangere, debutantul italian Matteo Berrettini, revelatia sezonului, pe care l-a inceput dincolo de locul 50 ATP, reusind victoria cu 7-6 (7/3), 6-3.
* In proba de dublu a Turneului Campionilor, perechea alcatuita din polonezul Lukasz Kubot si brazilianul Marcelo Melo, favoriţii nr.2, şi-a asigurat calificarea in semifinale dupa 6-7 (5/7), 6-4, 10-7 in faţa cuplului americano-britanic Rajeev Ram/Joe Salisbury, in timp ce croatul Ivan Dodig si slovacul Filip Polasek (N.8) au obtinut o victorie de consolare, cu 7-6 (7/4), 6-4, impotriva sud-africanului Raven Klaasen si a neozeelandezului Michael Venus, deja calificati.

* Numarul echipelor calificate la EURO 2020 a ajuns, joi seara, dupa disputarea meciurilor programate in grupele A, B si H, la 10: Anglia, Cehia, Ucraina, Spania, Polonia, Franta, Turcia, Belgia, Rusia, Italia. Cu o mentiune speciala pentru calificarea Cehiei, care, astfel, pastreaza pentru Romania o portita, cea a unui baraj dupa imbarligatul nou regulament cu Liga Natiunilor, in cazul in care elevii lui Cosmin Contra rateaza locul 2 in grupa lor.

Complicat, vom vorbi in functie de ceea ce vom face asta-seara cu Suedia, de la ora 21,45 pe Arena Nationala din Bucuresti, deocamdata iata rezultatele si clasamentele de joi noapte:

Grupa A
Cehia – Kosovo 2-1
Au marcat: Alex Kral 71, Ondrej Celustka 79, respectiv Atdhe Nuhiu 50.
Anglia – Muntenegru 7-0
Au marcat: Alex Oxlade-Chamberlain 11, Harry Kane 19, 24, 37, Marcus Rashford 30, Aleksandar Sofranac (autogol) 66, Tammy Abraham 84.
Clasament:
1 Anglia 7 6 0 1 33-6 18
2 Cehia 7 5 0 2 13-10 15
3 Kosovo 7 3 2 2 13-12 11
4 Muntenegru 8 0 3 5 3-22 3
5 Bulgaria 7 0 3 4 5-17 3
Grupa B
Portugalia – Lituania 6-0
Au marcat: Cristiano Ronaldo 7 – penalty, 22, 65, Pizzi 52, Goncalo Paciencia 56, Bernardo Silva 63.
Serbia – Luxemburg 3-2
Au marcat: Aleksandar Mitrovic 11, 43, Nemanja Radonjic 70, respectiv Gerson Rodrigues 54, David Turpel 75.
Clasament:
1 Ucraina 7 6 1 0 15-2 19
2 Portugalia 7 4 2 1 20-6 14
3 Serbia 7 4 1 2 15-15 13
4 Luxemburg 7 1 1 5 7-14 4
5 Lituania 8 0 1 7 5-25 1
Grupa H
Turcia – Islanda 0-0
Albania – Andorra 2-2
Au marcat: Bekim Balaj 6, Rey Manaj 55, respectiv Cristian Martinez 18, 48.
Franta – Republica Moldova 2-1
Au marcat: Raphael Varane 35, Olivier Giroud 79 – penalty, respectiv Vadim Raţă 9.
Clasament:
1 Franta 9 7 1 1 23-6 22
2 Turcia 9 6 2 1 16-3 20
3 Islanda 9 5 1 3 12-10 16
4 Albania 9 4 1 4 16-12 13
5 Andorra 9 1 1 7 3-18 4
6 Rep. Moldova 9 1 0 8 3-24 3

* O brigada de arbitri din Romania, cu Ovidiu Hategan la centru, va oficia la Cupa Mondiala a cluburilor, care va avea loc în Qatar, în perioada 11-21 decembrie, anunta FIFA. Arbitri asistenti vor fi Octavian Sovre si Sebastian Gheorghe, o brigada deja sudata, care va fi ajutata ca arbitri video de spaniolul Juan Martinez Munuera, respectiv francezul Benoit Millot.

Confederaţia sud-americană (CONMEBOL) va fi reprezentata de chilienii Roberto Tobar, la centru, Christian Schiemann si Claudio Alejandro Rios Ortiz, arbitri asistenti, iar arbitru video va fi uruguayanul Esteban Daniel Ostojich Vega, iar din Africa (CAF) vor oficia algerianul Mustapha Ghorbal, asistat de compatriotul său Mokrane Gourari si egipteanul Mahmoud Ahmed Abouelregal, gambianul Bakary Gassama fiind responsabil VAR.

Americanul Ismail Elfath, la centru, Kyle Atkins si Corey Parker, arbitri asistenti, vor reprezenta CONCACAF, iar irlandezul Alan Kelly va completa brigada ca arbitru video. Din Asia (AFC) au fost delegati qatarezii Abdulrahman Al Jassim, la centru, Saoud Ahmed Almaqaleh si Taleb Al Marri, la tuse, iar chinezul Fu Ming va fi arbitru video.

Competiţia va debuta pe 11 decembrie, cu partida dintre Al-Sadd Sports Club, reprezentanta Qatarului, si Hienghene Sport (Noua Caledonie), campioana Oceaniei.

Pe 14 decembrie vor avea loc partidele dintre campioana Asiei (Al Hilal, formaţie antrenata de Răzvan Lucescu, sau Urawa Red Diamonds) si Esperance Sportive de Tunis (campioana Africii), respectiv dintre Monterrey, campioana CONCACAF, si câştigătoarea partidei de deschidere.

Reprezentantele Europei (Liverpool) si Americii de Sud (River Plate sau Flamengo Rio de Janeiro) vor intra direct in semifinale, pe 17-18 decembrie.

* PROGRAMUL TV, sambata, 16.11.2019:
11,00 Handbal M, Steaua-Focsani, TVR 2
12:00 Fotbal, Liga 2 Rapid – Pandurii Târgu Jiu Digi 1, Telekom 1, Look Plus
14:00 Handbal F, Liga Campionilor Rostov Don – CSM București Digi 1, Telekom 1, Look Plus
16:00 Tenis, ATP Turneul Campionilor Digi 2
17:00 Baschet M BCMU Pitești – BC CSU Sibiu Digi 3
18:00 Handbal F, Liga Campionilor SCM Râmnicu Vâlcea – Brest Bretagne Digi 1, Telekom 1, Look Plus
18:30 Handbal M Veszprem – HC Meshkov Brest Digi 4
18:45 Baschet M SCM Timișoara – CSM CSU Oradea Digi 3
19:30 Fotbal, Liga 2 FC Argeș – Petrolul Digi 1, Telekom 1, Look Plus
20:00 Formula 1, Calificări Marele Premiu al Braziliei Digi 2, Telekom 2
20:00 Handbal F, Liga Campionilor Buducnost – Bietigheim Digi 4