* De Suedia, despre care stiti, vedeti si in poza, s-a calificat la turneul final al Euro-2020, dupa demonstratia de eficienta de la Bucuresti, 2-0 (sau demonstratia de neputinta totala a Romaniei), acum aflati ca Nordul bogat al continentului este in continuare la putere, o data cu calificarea, in premiera istorica, a Finlandei, parafata acum, astfel ca numarul echipelor certe pentru competitia paneuropeana de anul viitor a ajuns la 12: Anglia, Cehia, Ucraina, Spania, Suedia, Polonia, Franta, Turcia, Belgia, Rusia, Italia, Finlanda.

Ca sa nu mai lungesc vorba pe un subiect care incepe sa ne intereseze prea putin, spre deloc, de vreme ce noi mestecam aceeasi ciunga branzita a lipsei crase de valoare si gandire spre viitor, nu doar la umplut buzunarele acum, iata doar rezultatele de vineri seara si clasamentele din grupele respective:

Grupa D
Danemarca – Gibraltar 6-0
Au marcat: Robert Skov 12, 64, Christian Gytkjaer 47, Martin Braithwaite 51, Christian Eriksen 85, 90+3.
Elveţia – Georgia 1-0
A marcat: Cedric Itten 77.
Clasament:
1 Danemarca 7 4 3 0 22-5 15
2 Elvetia 7 4 2 1 13-5 14
3 Irlanda 7 3 3 1 6-4 12
4 Georgia 8 2 2 4 7-11 8
5 Gibraltar 7 0 0 7 2-25 0
Grupa F
Norvegia – Feroe 4-0
Au marcat: Tore Reginiussen 4, Iver Fossum 8, Alexander Soerloth 62, 65.
Spania – Malta 7-0
Au marcat: Alvaro Morata 23, Santi Cazorla 41, Pau Torres 62, Pablo Sarabia 63, Daniel Olmo 69, Gerard Moreno 71, Jesus Navas 85.
România – Suedia 0-2
Au marcat: Marcus Berg 18, Robin Quaison 34.
Clasament:
1 Spania 9 7 2 0 26-5 23
2 Suedia 9 5 3 1 20-9 18
3 România 9 4 2 3 17-10 14
4 Norvegia 9 3 5 1 17-10 14
5 Feroe 9 1 0 8 4-27 3
6 Malta 9 1 0 8 2-25 3
Grupa J
Armenia – Grecia 0-1
A marcat: Dimitrios Limnios 34.
Finlanda – Liechtenstein 3-0
Au marcat: Jasse Tuominen 21, Teemu Pukki 64 – penalty, 75.
Bosnia-Herţegovina – Italia 0-3
Au marcat: Francesco Acerbi 21, Lorenzo Insigne 37, Andrea Belotti 52.
Clasament:
1 Italia 9 9 0 0 28-3 27
2 Finlanda 9 6 0 3 15-8 18
3 Grecia 9 3 2 4 10-13 11
4 Armenia 9 3 1 5 13-16 10
5 Bosnia-Herţegovina 9 3 1 5 17-17 10
6 Liechtenstein 9 0 2 7 2-28 2

* Imi pare rau, dar in grupajul de astazi am numai vesti negative, de peste tot, dar asta e situatia sportului nostru in prezent. Asa ca voi consemna esecul perechii tenismenilor Horia Tecau si Jean-Julien Rojer la Turneul Campionilor de la Londra, de la care romanul si olandezul pleaca dupa a doua infrangere, acum in fata cuplului francez Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut, cu 6-3, 7-6 (4),

Victoria francezilor le-a oferit sansa calificarii in semifinale si columbienilor Juan Sebastian Cabal/Robert Farah, principalii favoriti, care au trecut vineri de germanii Kevin Krawietz/Andreas Mies cu 7-6 (7), 6-2.

Tecau si Rojer, care anul acesta au obţinut titluri la Madrid şi Basel, pierzand finale la Rotterdam si Washington, vor primi un cec de 80.000 de dolari si 200 de puncte ATP la dublu.

* Dar astfel de necazuri se intampla, in final de sezon, si la case mai mari, liderul mondial 2019, Rafael Nadal, parasind Turneul Campionilor, care, astfel, a ramas in semifinale fara primii 2 jucatori in ierarhia ATP, dupa ce si Novak Djokovic a patit-o cu o zi in urma.

Rafael Nadal a castigat vineri meciul cu Stephanos Tsitsipas scor 6-7(4), 6-4, 7-5, dar azi-noapte germanul Alexander Zverev s-a impus, la randul lui in grupa Andre Agassi, cu 6-4, 7-5 in fata rusului Daniil Medvedev, asigurandu-si calificarea in semifinale, unde meciurile de sambata sunt Zverev-Dominic Thiem si Tsitsipas-Roger Federer.

* PROGRAMUL TV, duminica, 17.11.2019:
14:00 Fotbal, Liga 2 Metaloglobus – UTA Arad Digi 1, Telekom 1, Look Plus
16:15 Handbal F, Liga Campionilor Team Esbjerg – Perla Lublin Digi 2, Telekom 2
16:30 Fotbal, Liga 2 Turis Turnu Măgurele – Universitatea Cluj Digi 1, Telekom 1, Look Plus
18:00 Handbal M PSG – Flensburg-Handewitt Digi 4
19:00 Formula 1, Cursa Marele Premiu al Braziliei Digi 2, Telekom 1
20:00 Tenis, ATP Turneul Campionilor Digi 1
20:00 Handbal M Kadetten – Orlen Wisla Plock Digi 4
22:30 Baschet, NBA Sacramento – Boston Telekom 1