Dupa meciurile disputate sambata seara, in grupele C, E, G si I ale preliminariilor Euro-2020 la fotbal numarul echipelor care si-au asigurat calificarea a ajuns la 16 – Anglia, Cehia, Ucraina, Germania, Olanda, Spania, Suedia, Croaţia, Austria, Polonia, Franta, Turcia, Belgia, Rusia, Italia, Finlanda.

Ultimele selectionate care au obtinut bine pretuita prezenta la turneul final cu 12 orase, un fel de campionat paneuropean, cu stadioane la Copenhaga, Bucureşti, Amsterdam, Dublin, Bilbao, Budapesta, Glasgow, Baku, Roma, Sankt Petersburg, Londra, Munchen sunt Olanda, Germania, Croatia si Austria, iar la o prima vedere sigur Bucurestiul, Belfast si Baku (cei 3 B…) nu-si vor vedea compatriotii la lucru, Azerbaidjanul, Irlanda de Nord si Romania neavand sanse de calificare.

Ma rog, se tot rostogoleste o poveste cu meciuri de baraj in mai multe trepte, dar parca toata chestia asta este ceva de genul “lungeste Doamne boala”, pentru ca federatia condusa de neavenitul Razvan Burleanu sa mai dea naivilor de 2 bani speranta.

Ma rog, site-urile specializate mai mult in fotbal dau fel de fel de bombe fasaite, intretinand dezbaterea pe un subiect fals (cam ca si in politica, unde ne-a ajuns pana peste cap toata discutia sterila pe chestia asta), cum ca ar urma ca actualul selectioner Cosmin Contra sa fie inlocuit, din decembrie (oricum, pe 12 luna viitoare ii expira contractul) ba cu directorul tehnic Mihai Stoichita, ba cu alti antrenori (desi se spune ca Dan Petrescu, un tip caruia nu-i sufla nimeni in ciorba, a primit o oferta in bataie de joc, mai mica decat Contra si Daum), cert este ca suntem la pamant…

In fine, nu ma mai bag si eu in toata aceasta ciulama, rezumandu-ma sa va prezint, ca de obicei, informatii certe. Or, ce poate fi mai sigur decat ce rezultate s-au inregistrat sambata seara si clasamentele la zi din grupele respective?

Grupa C
Germania – Belarus 4-0
Au marcat: Matthias Ginter 41, Leon Goretzka 49, Toni Kroos 55, 83.
Igor Stasevici (Belarus) a ratat un penalty în min. 75 (Manuel Neuer a aparat).
Irlanda de Nord – Olanda 0-0
Steven Davis (Irlanda de Nord) a ratat un penalty 32.
Clasament:
1 Germania 7 6 0 1 24-6 18
2 Olanda 7 5 1 1 19-7 16
3 Irlanda de Nord 7 4 1 2 8-7 13
4 Belarus 8 1 1 6 4-16 4
5 Estonia 7 0 1 6 2-21 1

Grupa E
Azerbaidjan – Tara Galilor 0-2
Au marcat: Kieffer Moore 10, Harry Wilson 34.
Croaţia – Slovacia 3-1
Au marcat: Nikola Vlasic 56, Bruno Petkovic 60, Ivan Perisic 74, respectiv Robert Bozenik 32.
Cartonaş roşu: Robert Mak (Slovacia) 66.
Clasament:
1 Croaţia 8 5 2 1 17-7 17
2 Ungaria 7 4 0 3 8-9 12
3 Ţara Galilor 7 3 2 2 8-6 11
4 Slovacia 7 3 1 3 11-11 10
5 Azerbaidjan 7 0 1 6 5-16 1

Grupa G
Slovenia – Letonia 1-0
Au marcat: Igors Tarasovs (autogol) 53.
Austria – Macedonia de Nord 2-1
Au marcat: David Alaba 7, Stefan Lainer 48, respectiv Vlatko Stojanovski 90+3.
Israel – Polonia 1-2
Au marcat: Munas Dabbur 88, respectiv Grzegorz Krychowiak 4, Krzysztof Piatek 54.
Clasament:
1 Polonia 9 7 1 1 15-3 22
2 Austria 9 6 1 2 19-8 19
3 Slovenia 9 4 2 3 14-8 14
4 Macedonia de Nord 9 3 2 4 11-13 11
5 Israel 9 3 2 4 16-17 11
6 Letonia 9 0 0 9 2-28 0

Grupa I
Cipru – Scoţia 1-2
Au marcat: Georgios Efrem 47, respectiv Ryan Christie 12, John McGinn 53.
Rusia – Belgia 1-4
Au marcat: Gheorghi Djikia 79, respectiv Thorgan Hazard 19, Eden Hazard 33, 40, Romelu Lukaku 72.
San Marino – Kazahstan 1-3
Au marcat: Filippo Berardi 77, respectiv Baktior Zainutdinov 6, Gafurjan Suiumbaev 22, Aleksei Şcetkin 26.
Clasament:
1 Belgia 9 9 0 0 34-2 27
2 Rusia 9 7 0 2 28-8 21
3 Scoţia 9 4 0 5 13-18 12
4 Cipru 9 3 1 5 14-14 10
5 Kazahstan 9 3 1 5 12-14 10
6 San Marino 9 0 0 9 1-46 0