* In lungul drum al prelimininariilor Euro-2021 la fotbal tineret (U21), echipa Romaniei a facut marti seara doar o jumatate de pas, inainte totusi, pentru ca a luat un punct in deplasare, incheind 0-0 cu Irlanda de Nord la Ballymena, dupa un joc marcat de cateva ratari ale jucatorilor nostri, dar, mai ales, cred eu, de lipsa de stapanire, ba chiar de inconstienta federalilor de la Bucuresti.

Pentru ca, marcati de umilinta primei echipe la Madrid, tinerii jucatori ai lui Mirel Radoi, care, sunt sigur, au urmarit mciul la in direct, au fost loviti in moalele capului si de comportarea iresponsabila a unor oficiali federali, care au inceput sa bata campii, ca si cum era de stringenta actualitate, fix cu 20 de ore inaintea meciului tineretului, sa spuna ca vor sa-l “promoveze” imediat pe selectionerul de la tineret la echipa mare.

Daca Radoi poate tine la astfel de socuri, inchipuiti-va cum au putut reactiona fotbalisti de 19-20 de ani, amenintati, pur si simplu, sa fie lasati fara comandant de nava in mijlocul marii!

Ca sa nu mai vorbim de alt gen de inconstienta, al unor ziaristi, confrati nu le pot spune, care s-au repezit, in cantonamentul nord-irlandez, cu intrebari de “mare actualitate”, de genul “unde ai vrea sa te transferi, ce campionat mare iti place”. Lasati-i, mai baieti, in pace, ca vin sarbatorile de iarna si aveti vreme sa bateti campii cu asemenea prostii!

* Egalul romanilor in Irlanda de Nord a fost dublat de un clar 5-1 cu Malta al Danemarcei, principala contracandidata la calificarea directa, dar sa nu uitam, inainte de a vedea clasamentul la zi al grupei 8, ca urmatorul meci al Romaniei-tineret (sper ca antrenata tot de Radoi) va fi pe 27 martie, acasa, chiar cu Danemarca.

Clasamentul (se califica echipele de pe primul loc, din cele 9 grupe, cea mai buna de pe locul 2, celelalte formatii clasate pe locul secund disputand baraj pentru a putea fi prezente la turneul final de 16, din 2021, din Ungaria si Slovenia):

1 Danemarca 5 meciuri (13-5 golaveraj) 15 puncte
2 România 5 (11-3) 10
3 Finlanda 5 (8-6) 7
4 Ucraina 4 (5-8) 3
5 Irlanda de Nord 5 (2-6) 3
6 Malta 4 (1-13) 1

* Marti seara s-au incheiat meciurile din grupele preliminare ale Euro-2020 la fotbal, a 20-a calificata, si ultima dupa aceasta faza, fiind Tara Galilor, in urma victoriei cu 2-0 in fata Ungariei, in Grupa E.

Iata cele 20 de echipe calificate la EURO 2020 pana in acest moment, din grupe: Anglia, Cehia, Ucraina, Portugalia, Germania, Olanda, Elvetia, Danemarca, Croatia, Tara Galilor, Polonia, Austria, Spania, Suedia, Franta, Turcia, Belgia, Rusia, Italia, Finlanda.

Tragerea la sorti a grupelor turneului final se va desfasura la Bucuresti, pe 30 noiembrie. Ultimele patru formatii vor veni din barajele din Liga Natiunilor, in urnele tragerii la sorti de vineri, de la Nyon, aflandu-se si Romania.

Ultimele rezultate din grupe:
Grupa C
Germania – Irlanda de Nord 6-1
Au marcat: Serge Gnabry 19, 47, 60, Leon Goretzka 43, 73, Julian Brandt 90+1, respectiv Michael Smith 7.
Olanda – Estonia 5-0
Au marcat: Georginio Wijnaldum 6, 66, 78, Nathan Ake 19, Myron Boadu 87.
Clasament:
1 Germania 8 7 0 1 30-7 21
2 Olanda 8 6 1 1 24-7 19
3 Irlanda de Nord 8 4 1 3 9-13 13
4 Belarus 8 1 1 6 4-16 4
5 Estonia 8 0 1 7 2-26 1

Grupa E
Slovacia – Azerbaidjan 2-0
Au marcat: Robert Bozenik 19, Marek Hamsik 86.
Tara Galilor – Ungaria 2-0
A marcat: Aaron Ramsey 15, 47.

Clasament:
1 Croatia 8 5 2 1 17-7 17
2 Tara Galilor 8 4 2 2 10-6 14
3 Slovacia 8 4 1 3 13-11 13
4 Ungaria 8 4 0 4 8-11 12
5 Azerbaidjan 8 0 1 7 5-18 1

Grupa G
Macedonia de Nord – Israel 1-0
A marcat: Boban Nikolov 45.
Letonia – Austria 1-0
A marcat: Marcis Oss 65.
Polonia – Slovenia 3-2
Au marcat: Sebastian Szymanski 3, Robert Lewandowski 54, Jacek Goralski 81, respectiv Tim Matavz 14, Josip Ilicic 61.
Cartonaş rosu: Jasmin Kurtic (Slovenia) 86.
Clasament:
1 Polonia 10 8 1 1 18-5 25
2 Austria 10 6 1 3 19-9 19
3 Macedonia de Nord 10 4 2 4 12-13 14
4 Slovenia 10 4 2 4 16-11 14
5 Israel 10 3 2 5 16-18 11
6 Letonia 10 1 0 9 3-28 3

Grupa I
Belgia – Cipru 6-1
Au marcat: Christian Benteke 16, 68, Kevin De Bruyne 35, 41, Yannick Ferreira-Carrasco 44, Kypros Christoforou 51 (autogol), respectiv Nicolas Ioannou 14.
San Marino – Rusia 0-5
Au marcat: Daler Kuziaev 3, Sergei Petrov 19, Aleksei Miranciuk 49, Aleksei Ionov 56, Nikolai Komlicenko 78.
Scoţia – Kazahstan 3-1
Au marcat: John McGinn 48, 90+1, Steven Naismith 64, respectiv Baktior Zainutdinov 34.
Clasament:
1 Belgia 10 10 0 0 40-3 30
2 Rusia 10 8 0 2 33-8 24
3 Scotia 10 5 0 5 16-19 15
4 Cipru 10 3 1 6 15-20 10
5 Kazahstan 10 3 1 6 13-17 10
6 San Marino 10 0 0 10 1-51 0

* In aceeasi atmosfera de prea putin interes, la Caja Magica din Madrid au continuat intrecerii turneului final al “Davis Cup Finals”, dar si Rakuten, dupa numele sponsorului, prima formatie calificata fiind Canada, care a dispus cu 2-1 de SUA.

Inainte de a va prezenta rezultatele inregistrate nu am cum sa nu subliniez faptul ca interesul cam amestecat fata de acest turneu poate fi ilustrat si de faptul ca punctul SUA a fost obtinut prin forfait-ul la dublu al canadienilor, care conduceau deja cu 2-0 si li s-a parut ca nu mai merita cele cateva mii de spectatori sa mai piarda timpul…

Rezultate înregistrate marti:
GRUPA A
Franta – Japonia 2-1
Jo-Wilfried Tsonga (Franta) – Yasutaka Uchiyama (Japonia) 6-2, 6-1
Yoshihito Nishioka (Japonia) – Gael Monfils (Franta) 7-5, 6-2
Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut (Franta) – Ben McLachlan/Yasutaka Uchiyama (Japonia) 6-7 (4), 6-4, 7-5

GRUPA B
Spania – Rusia 2-1
Andrei Rubliov (Rusia) – Roberto Bautista Agut (Spania) 3-6, 6-3, 7-6 (0)
Rafael Nadal (Spania) – Karen Hacianov (Rusia) 6-3, 7-6 (7)
Marcel Granollers/Feliciano Lopez (Spania) – Karen Hacianov/Andrei Rubliov (Rusia) 6-4, 7-6 (5)

GRUPA C
Argentina – Chile 3-0
Guido Pella (Argentina) – Nicolas Jarry (Chile) 6-4, 6-3
Diego Schwartzman (Argentina) – Cristian Garin (Chile) 6-2, 6-2
Maximo Gonzalez/Leonardo Mayer (Argentina) – Nicolas Jarry/Hans Podlipnik-Castillo (Chile) 6-3, 7-5

GRUPA D
Australia – Columbia 3-0
Nick Kyrgios (Australia) – Alejandro Gonzalez (Columbia) 6-4, 6-4
Alex de Minaur (Australia) – Daniel Elahi Galan (Columbia) 6-4, 6-3
John Peers/Jordan Thompson (Australia) – Juan-Sebastian Cabal/Robert Farah (Columbia) 6-3, 3-6, 7-6 (6)

GRUPA E
Kazahstan – Olanda 2-1
Mihail Kukuşkin (Kazahstan) – Botic van de Zandschulp (Olanda) 6-2, 6-2
Robin Haase (Olanda) – Alexander Bublik (Kazahstan) 7-5, 3-6, 7-6 (5)
Alexander Bublik/Mihail Kukuşkin (Kazahstan) – Robin Haase/Jean-Julien Rojer (Olanda) 6-4, 7-6 (2)

GRUPA F
Canada – SUA 2-1
Vasek Pospisil (Canada) – Reilly Opelka (SUA) 7-6 (5), 7-6 (7)
Denis Shapovalov (Canada) – Taylor Fritz (SUA) 7-6 (6), 6-3
Sam Querrey/Jack Sock (SUA) – Vasek Pospisil/Denis Shapovalov (Canada) 6-0, 6-0 (la masa verde)

* PROGRAMUL TV, joi, 21.11.2019:
10:00 Curling CE: Helsingborg Eurosport
12,00 Tenis, Davis Cup Finals, Franta-Serbia, Digi 2, Telekom 3
19,00 Tenis, Davis Cup Finals, meci din sferturi, Digi 2, Telekom 3