* Handbalistii de la Dinamo Bucuresti si-au asigurat primul loc in Grupa D a Ligii campionilor, dupa victoria clarisima, cu 34-23 (15-13) in fata rusilor de la Cekovskie Medvedi, avand 15 puncte inaintea ultimului meci, confortabil fata de a doua clasata, Wisla Plock – 9 puncte.

Pentru Dinamo au marcat Amine Bannour 7 goluri, Mohamed Mamdouh Ashem Shebib 6, Raul Nantes Campos 4, Iman Jamali Moorchegani 3, Stefan Vujic 2, Muhamed Zulfic 2, Jakov Vranjovic 2, Kamel Alouini 2, Nicusor Negru 2, Razvan Gavriloaia 2, Mihai Asoltanei 1, Ante Kuduz 1.

* Dinamo ocupă primul loc, cu 15 puncte, urmata de Orlen Wisla Plock 9 puncte, GOG Gudme 9 puncte, Kadetten Schaffhausen 6 puncte, Cehovskie Medvedi 6 puncte, IFK Kristianstad 5 puncte, campionii Romaniei avand programat ultimul joc in deplasare, chiar pe 1 decembrie, cu danezii de la GOG.

* UEFA a deschis o ancheta impotriva Federatiei romane de fotbal, din cauza evenimentelor de la meciul Romania-Suedia 0-2, de pe 15 noiembrie, de pe Arena Nationala, acuzatiile fiind de rasism, bannere si scandari cu continut insultator, materiale pirotehnice si obiecte aruncate în teren.

Reuniunea in urma careia va fi anuntata sanctiunea pentru Romania va fi pe 12 decembrie, la Nyon, printre masuri fiind posibile disputarea unui/unor meciuri cu portile inchise, de data aceasta, din cate s-a mai auzit pe ici-pe colo, fara smecheriile cu 35.000 de persoane, majoritatea copii, dar si cel putin 4.000 de maturi intre ei, ca insotitori, parerea mea intima fiind ca UEFA nu a fost deloc incantata de faptul ca FRF a folosit intelegerea din partea forului continental pentru astfel de manevre dolosive, cu aducerea unor copii sub 14 ani pe stadion la miezul noptii.

LE. Iata si o stire de ultima ora, care imi fusese anuntata, ca zvon atunci, acum confirmata de cunoscutul om de fotbal Dan Ionescu, pe FB: “Karl-Erik Nilsson, președintele forului de la Stockhokm, spune că „dacă ni se va da șansa, Friends Arena e întotdeauna pregătită” pentru gazduirea meciurilor Euro-2020.” UEFA a deschis o anchetă pentru rasism după incidentele de la meciul din 15 noiembrie, asa ca sugestia oficialului suedez cu inlocuirea Bucurestiului este stravezie.

* Asa cum am tot scris, inca de acum vreo 4-5 luni, noul format al Cupei Davis se dovedeste o eroare majora, nu numai prin faptul ca modifica un monumet vechi de 120 de ani, din 1900, cand a avut loc prima editie, dupa donatia Salatierei de argint, ci si, dupa cum se dovedeste acum, pentru ca e gandita cu pardon de expresie, partea de jos a corpului, cu cu capul…

* Iata, la Casa Magica din Madrid au avut loc miercuri spre joi nu mai putin de 6 confruntari pe echipe, unele incheiate la 3-4 dimineata, evident in fata unor tribune pustii, cu cativa “pedepsiti” dormind pe ei, lipsiti total de interes.

De pilda, Spania-Rusia s-a incheiat la ora 2,00, ora locala (3,00 la noi), iar SUA-Italia a batut orice record de prostie umana, terminandu-se la ora 4,00 la Madrid, 5,00 la Bucuresti.

De altfel, multi jucatori de top lipsesc (Djokovic, Federer, Tsitsipas, Thiem), iar spaniolul Rafa Nadal, obligat de faptul ca turneul este in tara natala, a si reactionat.

Reamintind ca, peste ceva mai mult de o luna, intre 3 si 12 ianuarie, se va disputa in Australia ATP Finals, alta aiureala cu 24 de echipe, care mai de care, mai putin Elvetia, de pilda, ca pedeapsa ca a protestat Roger Federer, Nadal a subliniat, cat mai diplomatic cu putinta, tinand seama ca se afla, totusi, la Madrid: “Nu vad doua Cupe Mondiale in decurs de o luna,in calendarul nostru”, a subliniat Nadal, care este membru in Consiliul jucătorilor Asociatiei Tenismenilor Profesionisti.

Vorba stramosilor romani: “Errare humanum est, perseverare diabolicum”. Or sti latina sponsorii, cum e alde Pique?

Rezultate:
GRUPA A
Serbia – Japonia 3-0
Filip Krajinovic (Serbia) – Yuichi Sugita (Japonia) 6-2, 6-4
Novak Djokovic (Serbia) – Yoshihito Nishioka (Japonia) 6-1, 6-2
Janko Tipsarevic/Viktor Troicki (Serbia) – Ben McLachlan/Yasutaka Uchiyama (Japonia) 7-6 (5), 7-6 (4)

GRUPA B
Spania – Croatia 3-0
Roberto Bautista Agut (Spania) – Nikola Mektic (Croaţia) 6-1, 6-3
Rafael Nadal (Spania) – Borna Gojo (Croaţia) 6-4, 6-3
Marcel Granollers/Rafael Nadal (Spania) – Ivan Dodig/Mate Pavic (Croaţia) 6-3, 6-4

GRUPA C
Germania – Argentina 3-0
Philipp Kohlschreiber (Germania) – Guido Pella (Argentina) 1-6, 6-3, 6-4
Jan-Lennard Struff (Germania) – Diego Schwartzman (Argentina) 6-3, 7-6 (8)
Kevin Krawietz/Andreas Mies (Germania) – Maximo Gonzalez/Leonardo Mayer (Argentina) 6-7 (4), 7-6 (2), 7-6 (18)

GRUPA D
Australia – Belgia 2-1
Nick Kyrgios (Australia) – Steve Darcis (Belgia) 6-2, 7-6 (9)
Alex de Minaur (Australia) -. David Goffin (Belgia) 6-0, 7-6 (4)
Sander Gille/Joran Vliegen (Belgia) – John Peers/Jordan Thompson (Australia) 0-1, abandon Australia (victorie cu 6-1, 6-0 la masa verde pentru Belgia).

GRUPA E
Marea Britanie – Olanda 2-1
Andy Murray (Marea Britanie) – Tallon Griekspoor (Olanda) 6-7 (7), 6-4, 7-6 (5)
Robin Haase (Olanda) – Daniel Evans (Marea Britanie) 3-6, 7-6 (5), 6-4
Jamie Murray/Neal Skupski (Marea Britanie) – Wesley Koolhof/Jean-Julien Rojer (Olanda) 6-4, 7-6 (6)

GRUPA F
SUA – Italia 2-1
Fabio Fognini (Italia) – Reilly Opelka (SUA) 6-4, 6-7 (4), 6-3
Taylor Fritz (SUA) – Matteo Berrettini (Italia) 5-7, 7-6 (5), 6-2
Sam Querrey/Jack Sock (SUA) – Simone Bolelli/Fabio Fognini (Italia) 6-7 (4), 7-6 (2), 6-4

* Proiectul national “Nascut pentru sport”, iniţiat de Asociaţia Junior Sport, a fost lansat oficial, miercuri, în cadrul unui eveniment la care au participat printre alţii foşti mari sportivi ai României precum Elisabeta Lipa, Alina Dumitru, Helmuth Duckadam si Valeria Racila-Van Groningen.

Ideea generoasa de la care a plecat aceasta idee, care ar trebui sa prinda aripi nationale si consistenta competitionala, a fost sintetizata de multipla campioana olimpica Elisabeta Lipa, în prezent preşedinta a Federatiei Romane de Canotaj, care a declarat ca sportul romanesc are nevoie de o baza de selecţie cat mai larga.

* PROGRAMUL TV, vineri, 22.11.2019:
12:00 Tenis, Cupa Davis Finals sferturi Digi 2
19,00 Tenis, Cupa Davis Finals sferturi Digi 2
19:00 Baschet M Dinamo Stiinta – BCMU Pitești Digi 4
20:30 Fotbal, Liga 1 CFR Cluj – Chindia Târgoviște Digi 1, Telekom 1, Look Plus
21:30 Fotbal, Bundesliga Dortmund – Paderborn Digi 4
21:45 Fotbal, Ligue 1 PSG – Lille Digi 3
21,45 Fotbal, La Liga Levante-Mallorca