* Evident mai echilibrata Europa League la fotbal, dupa ce, cu o singura runda inainte de incheierea meciurilor din grupe, nu se cunosc decat 13 echipe din cele 32 calificate in primavara europeana: Sevilla, APOEL Nicosia, Sporting Lisabona, LASK Linz, care si-au asigurat prezenta joi seara, alaturandu-se celor cu locurile deja adjudecate – FC Basel, Celtic, Wolfsburg, Gent, Espanyol, Sporting Braga, Wolverhampton Wanderers, Manchester United şi AZ Alkmaar.

Dintre cele care au sanse mari, practic 3 din 4, se afla si CFR Cluj, care, insa, este lucrata si din interior, adica de FRF, care, taman in aceasta situatie, baga obisnuita fusereala de programari pana in preajma Craciunului, programand inca doua etape in decembrie, una intermediara, desi pe 12 campioana isi joaca si bugetul, adica si posibilitatea intaririi lotului, implicit un coeficient mai bun UEFA pentru toti. Asta inseamna sa gandesti ingust, sa nu-ti vezi decat bombeurile.

Revenind la CFR si la sansele ei, probabil le stiti: la victorie sau egal acasa pe 12 decembrie,  cu Celtic Glasgow, e calificata fara alte socoteli, dar mai are si sansa a 3-a, ba chiar si a patra, la celalalt meci al grupei E, Rennes-Lazio, anume ca francezii sa aiba si ei o tresarire de orgoliu (dar si o dorinta de oarece banuti pentru sarbatori), adica sa bata sau sa faca egal. Lazio are doar varianta victoriilor, a ei si a lui Celtic la Cluj. Hai sa fim optimisti.

Iata, insa rezultatele complete de joi si clasamentele la zi:

Grupa A
F91 Dudelange – APOEL Nicosia 0-2
Au marcat: Uros Matic 12 – penalty, Georgios Merkis 43.
Cartonaşe roşii: Praxitelis Vouros (APOEL) 83, Danel Sinani (Dudelange) 90.
Sevilla – Qarabag FK 2-0
Au marcat: Bryan Gil 61, Munas Dabbur 90+2.
Clasament:
1 Sevilla FC 5 5 0 0 14-2 15
2 APOEL FC 5 2 1 2 9-8 7
3 Qarabag FK 5 1 1 3 7-10 4
4 F91 Dudelange 5 1 0 4 7-17 3

Grupa B
Lugano – FC Copenhaga 0-1
A marcat: Nicolaj Thomsen 27.
Malmoe FF – Dinamo Kiev 4-3
Au marcat: Rasmus Bengtsson 2, Markus Rosenberg 48, 90+6, Erdal Rakip 57, respectiv Vitali Mikolenko 18, Viktor Ţîgankov 39, Benjamin Verbic 77.
Cartonaş roşu: Serghei Sidorciuk (Dinamo) 65.
Clasament:
1 FC Copenhaga 5 2 3 0 5-3 9
2 Malmoe FF 5 2 2 1 7-6 8
3 Dinamo Kiev 5 1 3 1 6-6 6
4 FC Lugano 5 0 2 3 1-4 2

Grupa C
FC Krasnodar – FC Basel 1-0
A marcat: Ari 72 – penalty.
Cartonaş roşu: Ari 90+5.
Trabzonspor – Getafe 0-1
A marcat: Jaime Mata 50.
Clasament:
1 FC Basel 5 3 1 1 10-4 10
2 FC Krasnodar 5 3 0 2 7-8 9
3 Getafe CF 5 3 0 2 5-4 9
4 Trabzonspor AS 5 0 1 4 3-9 1

Grupa D
Rosenborg – LASK Linz 1-2
Au marcat: Bjoern Maars Johnsen 45, respectiv Thomas Goiginger 20, Dominik Frieser 54.
Sporting Lisabona – PSV Eindhoven 4-0
Au marcat: Luiz Phellype 9, Bruno Fernandes 16, 64 – penalty, Jeremy Mathieu 42.
Clasament:
1 Sporting 5 4 0 1 11-4 12
2 LASK 5 3 1 1 8-4 10
3 PSV Eindhoven 5 2 1 2 8-11 7
4 Rosenborg BK 5 0 0 5 2-10 0

Grupa E
Celtic Glasgow – Rennes 3-1
Au marcat: Lewis Morgan 22, Ryan Christie 45+1, Michael Johnston 74, respectiv Adrien Hunou 89.
Lazio – CFR Cluj 1-0
A marcat: Joaquin Correa 24.
Clasament:
1 Celtic FC 5 4 1 0 10-4 13
2 CFR 1907 Cluj 5 3 0 2 4-4 9
3 SS Lazio 5 2 0 3 6-7 6
4 Stade Rennais FC 5 0 1 4 3-8 1

Grupa F
Arsenal Londra – Eintracht Frankfurt 1-2
Au marcat: Pierre-Emerick Aubameyang 45+1, respectiv Daichi Kamada 55, 64.
Vitoria Guimaraes – Standard Liege 1-1
Au marcat: Andre Pereira 45+2, respectiv Maxime Lestienne 40 – penalty.
Clasament:
1 Arsenal FC 5 3 1 1 12-5 10
2 Eintracht Frankfurt 5 3 0 2 6-7 9
3 Standard Liege 5 2 1 2 6-8 7
4 Vitoria 5 0 2 3 4-8 2

Grupa G
Feyenoord Rotterdam – Glasgow Rangers 2-2
Au marcat: Jens Toornstra 33, Luis Sinisterra 68, respectiv Alfredo Morelos 52, 65.
Young Boys Berna – FC Porto 1-2
Au marcat: Christian Fassnacht 6, respectiv Vincent Aboubakar 76, 79.
Clasament:
1 Rangers FC 5 2 2 1 7-5 8
2 FC Porto 5 2 1 2 5-7 7
3 BSC Young Boys 5 2 1 2 7-6 7
4 Feyenoord 5 1 2 2 5-6 5

Grupa H
ŢSKA Moscova – Ludogoreţ Razgrad 1-1
Au marcat: Fedor Cealov 76, respectiv Claudiu Keşeru 66.
Ferencvaros Budapesta – RCD Espanyol Barcelona 2-2
Au marcat: David Siger 23, Michal Skvarka 90+1 – penalty, respectiv Oscar Melendo 31, Sergi Darder 90+6.
Cartonaş roşu: Eldar Civic (Ferencvaros) 90+4.
Isael (Ferencvaros) a ratat un penalty în min. 77 (a apărat Diego Lopez).
Clasament:
1 RCD Espanyol 5 3 2 0 12-3 11
2 Ludogoreţ 5 2 1 2 9-9 7
3 Ferencvarosi TC 5 1 3 1 4-6 6
4 ŢSKA Moscova 5 0 2 3 2-9 2

Grupa I
FC Oleksandria – VfL Wolfsburg 0-1
A marcat: Wout Weghorst 45+1 – penalty.
AS Saint-Etienne – KAA Gent 0-0
Cartonaş roşu: Michael Ngadeu-Ngadjui (Gent) 76.
Clasament:
1 KAA Gent 5 2 3 0 9-6 9
2 VfL Wolfsburg 5 2 2 1 8-7 8
3 AS Saint-Étienne 5 0 4 1 6-7 4
4 FC Oleksandria 5 0 3 2 5-8 3

Grupa J
Istanbul Başakşehir – AS Roma 0-3
Au marcat: Jordan Veretout 30 – penalty, Justin Kluivert 40, Edin Dzeko 45+1.
Wolfsberger AC – Borussia Moenchengladbach 0-1
A marcat: Lars Stindl 60.
Clasament:
1 Moenchengladbach 5 2 2 1 5-7 8
2 AS Roma 5 2 2 1 10-4 8
3 Istanbul Başakşehir 5 2 1 2 5-8 7
4 Wolfsberger AC 5 1 1 3 5-6 4
Grupa K
Beşiktaş Istanbul – Slovan Bratislava 2-1
Au marcat: Enzo Roco 75, Adem Ljajic 90+2 – penalty, respectiv Erik Daniel 35.
Sporting Braga – Wolverhampton Wanderers 3-3
Au marcat: Andre Horta 6, Paulinho 65, Fransergio 79, respectiv Raul Jimenez 13, Matt Doherty 34, Adama Traore 35.
Clasament:
1 SC Braga 5 3 2 0 11-7 11
2 Wolverhampton Wanderers FC 5 3 1 1 7-5 10
3 Slovan Bratislava 5 1 1 3 8-9 4
4 Beşiktaş JK 5 1 0 4 6-11 3

Grupa L
FC Astana – Manchester United 2-1
Au marcat: Dmitri Şomko 55, Di’Shon Bernard (autogol) 62, respectiv Jesse Lingard 10.
AZ Alkmaar – Partizan Belgrad 2-2
Au marcat: Ferdy Druijf 87, 90+2, respectiv Takuma Asano 16, Seydouba Soumah 27.
Cartonaş roşu: Myron Boadu (AZ) 83.
Clasament:
1 Manchester United FC 5 3 1 1 6-2 10
2 AZ Alkmaar 5 2 3 0 15-4 9
3 FK Partizan 5 1 2 2 6-9 5
4 FC Astana 5 1 0 4 3-15 3