Spania-Romania 31-16 (16-9), adica romancele au dat tot atatea goluri in 60 minute cate au inscris ibericele in primele 30, 3-0 pentru spaniole in minutul 3, din 3 lovituri de la 7 m, deci cu o aparare in centru praf, 4 goluri ‘gratis’ pentru adversare, pentru ca antrenorul reciclat Tomas Ryde a atacat 7-6, fara portar (dupa ce in minutul 13, la 5-8, a cerut time-out, foto…), un prapad, in primul rand tactic, fara precedent!

Dar anuntat, de scandalul fara sens cu Corona Brasov (4 jucatoare, titulare, adica jumatate din prima echipa, ramase acasa), cu multe handbaliste cvasi-anonime, pentru ca iubitorii handbalului aud la televizor si vad pe teren alte jucatoare, straine cu duiumul, tactici aberante (aparatoare cu 2 eliminari pastrata in fata propriului semicerc, care, evident, s-a ferit tot timpul de descalificare, parca invitandu-le pe spanioloaice sa patrunda pe la ea).

Pur si simplu nu-mi gasesc o linie logica, de la patania deja descrisa cu asa-zisul dopaj (nici nu a inceput ancheta), pana la aiureala din jocul etalat fara interi, fara extreme, fara pivoti, dar si fara portarite, acestea avand si scuza unei aparari lipsite total de orice urma de decizie.

Cu reportaje mondene, fara urma de informatie sportiva, glumite gen “cum au invatat fetele sa caligrafieze”, federatia insasi a luat in gluma acest campionat mondial, dar si prilej de calificare pentru JO, iar debutul cu Spania, dezastru ca scor (dar din toate punctele de vedere, pana si echipamentul, ales de noi, ca prima trasa din urna, a fost al… spaniolelor, rosu cu galben!), dupa ce la ultima confruntare castigasem, la CE, cu 27-25, totul a fost de vise rele. Oricum, in meci oficial, ibericele nu ne invinsesera din 2015, asa ca acum chiar nu mai este nimic de inteles…

Iata garniturile si marcatoarele din meciul de la Kumamoto, din care se vede ca noi am inscris prin doar 6 jucatoare (Neagu – 6 goluri), iar Spania, prin 11, inclusiv prin portarita Navarro, cu 2 reusite chiar, cele “gratuite”, de care va spuneam:

România: Denisa Dedu, Yuliya Dumanska – Aneta Udriştioiu, Laura Pristăviţa (1 gol), Cristina Neagu (6), Raluca Băcăoanu, Gabriela Perianu (1), Crina Pintea (3), Cristina Florica, Elena Dache, Anca Polocoşer (3), Lorena Ostase, Sonia Seraficeanu, Mădălina Zamfirescu, Ana Maria Iuganu (2), Patricia Vizitiu.

Spania: Silvia Navarro Gimenez (2 goluri), Darly Zoqbi De Paula – Marta Lopez Herrero (1), Maria Nunez Nistal, Elisabet Cesareo Romero, Jennifer Gutierrez Bermejo (3), Maitane Echeverria Martinez (2), Nerea Pena Abaurrea (5), Lara Gonzalez Ortega, Soledad Lopez Jimenez (1), Alicia Fernandez Fraga (6), Almudena Rodriguez Rodriguez (1), Ainhoa Hernandez Serrador (1), Alexandrina Cabral Barbosa (6), Mireya Gonzalez Alvarez (3).

* Tot in grupa noastra, Muntenegru a luptat din greu cu Senegalul (africancele sunt adversarele noastre de duminica…), castigand in cele din urma cu 29-25, dupa ce au fost conduse la pauza cu 14-13, iar Ungaria a dispus cu 39-15 (22-8) de Kazahstan.

In continuare, handbalistele romance vor juca impotriva Senegalului (1 decembrie), Kazahstanului (3 decembrie), Muntenegrului (4 decembrie) si Ungariei (6 decembrie).

* Alte rezultate din prima zi: Serbia-Angola 32-15 (16-12); Slovenia-Olanda 32-26 (15-14); Coreea de Sud-Franta 29-27 (12-13)!!!; Germania-Brazilia 30-24 (14-11); Rusia-China 26-11 (13-6); Japonia-Argentina 24-20 (14-10)