* Pe circuitul Yas Marina, sambata, in calificarile ultimului Mare Premiu, al Abu Dhabi, de Formula 1 al sezonului 2019, britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) a reusit al 88-lea pole-position din cariera, anuntandu-si dorinta sa se incoroneze cu panas cu al 6-lea titlu mondial, deja adjudecat, de altfel, de mai bine de 2 luni.

Iata grila de start al cursei de duminica, a 21-a a F1-2019:
1 L.Hamilton Mercedes 134”779/1000 (medie 211 km/h)
2 M.Verstappen Red Bull
3 C.Leclerc Ferrari
4 S.Vettel Ferrari
5 A.Albon Red Bull Racing
6 L.Norris McLaren
7 D.Ricciardo Renault
8 C.Sainz Jr. McLaren
9 N.Hulkenberg Renault Renault1’36”710
10 S.Perez Racing Point F1
11 P.Gasly Toro Rosso
12 L.Stroll Racing Point F1
13 D.Kviat Toro Rosso
14 K.Magnussen Haas F1 Team
15 R.Grosjean Haas F1 Team
16 A.Giovinazzi Alfa Romeo Racing Alfa Romeo Racing1’38”114
17 K.Raikkonen Alfa Romeo Racing
18 G.Russell Williams
19 R.Kubica Williams
20 V.Bottas Mercedes (declasat, al doilea initial, dupa timp)

* Am ramas dator cu 3 rezultate din ziua inaugurala a Campionatului Mondial de handbal feminin din Japonia (ude, dupa cum stiti, Romania a debutat cu o rusinoasa infrangere, 16-31 cu Spania), asa ca iata restantele respective, plus, pentru a va completa documentarea, programul complet al transmisiilor TV de pe Digisport, pana la incheierea meciurilor din grupe:

Astfel, in cele mai dezechilibrate jocuri ale zilei, apriori, au fost inregistrate urmatoarele rezultate; Norvegia-Cuba 47-16 (25-9); Danemarca-Australia 37-12 (20-4); Suedia-RD Congo 26-16 (11-8).

* Sa nu uit: la JO-2020 sunt calificate tara gazda, Japonia, campioanele continentale, adica Franta, Coreea de Sud, Angola, Brazilia, precum si inca 7 echipe, campioana mondiala de acum, precum si inca 6 din turneele de calificare, de la CM asemenea ocazie avand doar 6 formatii, in timp ce Argentina si China, ocupante ale locului 2 in America si Asia, sunt deja calificate la… calificari.

Asadar, programul tv:
1 decembrie
Digi Sport 1: 08:00 – Brazilia – Franța
11:00 – România – Senegal
Digi Sport 2: 08:00 – Kazahstan – Muntenegru
11:00 – Spania – Ungaria
Digi Sport 3: 13:30 – Coreea – Danemarca
2 decembrie
Digi Sport 1: 08:00 – Angola – Olanda
13:30 – Slovenia – Norvegia
Digi Sport 2: 08:00 – Argentina – Rusia
11:00 – Congo – Japonia
13:00 – China – Suedia
3 decembrie
Digi Sport 1: 08:00 – Ungaria – Muntenegru
12:00 – România – Kazahstan
13:30 – Norvegia – Serbia
Digi Sport 2: 08:00 – Coreea – Brazilia
10:00 – China – Argentina
13:30 – Germania – Danemarca
4 decembrie
Digi Sport 1: 08:00 – România – Muntenegru
12:00 – Germania – Franța
Digi Sport 2: 12:00 – Ungaria – Senegal
13.30 – Danemarca – Brazilia
5 decembrie
Digi Sport 1: 08:00 – Cuba – Slovenia
11:00 – Serbia – Olanda
13:30 – Norvegia – Angola
Digi Sport 2: 08:00 – Congo – China
11:00 – Japonia – Rusia
13:30 – Suedia – Argentina
6 decembrie
Digi Sport 1: 08:00 – Muntenegru – Spania
12:00 – România – Ungaria
13:30 – Olanda – Norvegia
Digi Sport 2: 08:00 – Serbia – Slovenia
13:30 – Franța – Danemarca
Digi Sport 3: 13:30 – Rusia – Suedia