Nu avem nicio sansa la acest Campionat mondial de handbal feminin, din Japonia, daca suntem in stare sa pierdem o repriza la Kazahstan, a doua parte, cu 8-9, scorul final, 22-20 (14-11), fiind in fapt iesirea nauca dintr-un lung tunel intunecat, in care jucatoarele noastre s-au lovit de toti peretii, pana sa iasa la lumina palpainda a unui opait al ultimei sperante!

Fara Cristina Neagu, care nu a fost folosita nicio secunda, din precautii medicale, dar si dintr-un sentiment de superioritate greu de acoperit in fapte, iata, am marcat doar 22 de goluri, in fata unei formatii care a ajuns doar a 4-a oara (din 24 de editii) la Mondiale, concurand si in Asia, acolo unde, de fapt, ii este locul, nu ca la fotbal…

Mai rau, am incasat 20 de goluri, cu emotii pana in ultimul minut, in care kazahele puteau egala la 21, avand atacul. Cu tactica lor rudimentara, au pierdut mingea, eliberandu-ne pentru doar 19 ore, miercuri, la ora 8,00, urmand sa jucam decisivul cu Muntenegru, care tot marti a invins Ungaria cu 25-24 (13-12), fiind, alaturi de Spania (victorie marti cu Senegal cu 29-20, dupa 14-13 la pauza) pe primele locuri, cu maximum de puncte dupa cate 3 meciuri.

Golurile noastre de marti cu Kazahstan au fost inscrise de Crina Pintea – 5, Aneta Udristioiu, Patricia Vizitiu, Sonia Seraficeanu – cate 3, Gabriela Perianu, Elena Dache – 2 fiecare, Laura Pristavita, Madalina Zamfirescu – cate 1.

Cu acest Tomas Ryde selectioner, in continuare aerian (indicatii mai bune si reactii mai potrivite le-a avut, ca de obicei, Cristina Neagu, in foto), mai avem de 2 bani speranta, victorii in ultimele 2 meciuri ale grupei C, pentru a merge mai departe in grupele principale, adica sa ne clasam aici in primele 3:

4 decembrie, ora 08:00, Romania – Muntenegru/Kumamoto Prefectural Gymnasium, Nishi-ku

6 decembrie, ora 12:00, Romania – Ungaria/Yatsushiro General Gymnasium, Yatsushiro

* Marti a fost zi plina la Mondiale, cu unele rezultate chiar neasteptate, cum ar fi succesul Angolei in fata Sloveniei, dar si scorurile astronomice reusite de Olanda si, in sfarsit in revenire, campioana mondiala si europeana Franta:

Rusia-RD Congo 34-13 (19-7); Olanda-Cuba 51-23 (22-11); Coreea de Sud-Brazilia 33-27 (16-14); Argentina-China 34-28 (18-13); Angola-Slovenia 33-24 (16-12); Franta-Australia 46-7 (21-3); Suedia-Japonia 34-26 (20-13); Germania-Danemarca 26-25 (13-11); Norvegia-Serbia 28-25 (13-12).