Romania ramane, miraculos, sa recunoastem, in cursa spre locurile de frunte, inclusiv spre medalii sau macar spre JO-2020, dupa o victorie obtinuta in ultimele 5 secunde ale meciului cu Ungaria, pe care a invins-o in finalul grupei C a CM din Japonia cu 28-27, dupa ce la pauza totul parea compromis, la 16-10 pentru adversare.

Si pentru ca totul sa ne mearga la suflet, parca asa a vrut Cerul sa potriveasca lucrurile, golul decisiv a fost inscris de Cristina Neagu, cea care a stat indisponibila 8 luni, dupa ce s-a accidentat grav la CE din decembrie anul trecut, in confruntarea cu… Ungaria.

Acum, ambitia fara egal a acestei jucatoare nepereche ne mai poate ajuta o data, ca de atatea ori, acum in primul meci al grupei principale, de duminica, in fata Rusiei (ora 11,00), stiuta fiind supararea cvadruplei detinatoare a Balonului de aur de cea mai buna handbalista a lumii pe fostul selectioner al Romaniei, spaniolul Martin Ambros, plecat intempestiv, cand ne era lumea mai draga, taman la nationala Rusiei.

Acum, ca m-am racorit, umbland si la orgoliul fetelor noastre, sa tragem putin aer in piept si sa ne uitam putin pe notitele acestui meci. Ei bine, cu cat citesc mai atent, cu atat mi-e mai greu sa vad cum am reusit. Iata, in minutul 7 nu apucasem sa marcam, in timp ce unguroaicele inscrisesera de 5 ori, primul gol l-am obtinut abia in minutul 8, dupa care totul a curs in favoarea adversarelor, pana la pauza la 6 goluri avans.

Iar aceasta intr-un joc fara socuri, cu doar 2 eliminari (din pacate, ambele la Pocoloser, in centrul apararii noastre, ca de obicei) si un galben pentru unguroaice.

Repriza a doua, insa, parca a fost altceva, au inceput contactele mai dure, a plouat, pur si simplu cu lovituri de la 7 m, unde Cristina Neagu, careia in fazele de joc i s-au limitat miscarile, cu un tratament special, nu a mai putut fi oprita, inclusiv la ultima faza, cea amintita in chiar primul alineat, acel 7 m cat un an intreg de munca!

Meciul a avut loc la Yatsushiro, arbitrat de Tanja Kuttler si Maike Merz (Germania), fisa tehnica fiind urmatoarea (va rog sa observati evolutia noastra pe extreme, pe unde s-au marcat 11 goluri!):

România: Denisa Dedu, Yuliya Dumanska – Aneta Udristioiu, Laura Pristaviata (1), Cristina Neagu (10), Raluca Bacaoanu, Gabriela Perianu (2), Crina Pintea (2), Cristina Florica, Elena Dache, Anca Polocoser, Lorena Ostase (2), Sonia Seraficeanu (5), Madalina Zamfirescu, Ana Maria Iuganu (6).

Ungaria: Blanka Biro, Eva Kiss, Agnes Triffa – Petra Tovizi (1), Nadine Schatzl (2), Aniko Kovacsics (6), Katrin Klujber (1), Greta Marton, Anna Kovacs (1), Petra Vamos (1), Noemi Hafra (4), Dorottya Faluvegi, Viktoria Lukacs (2), Laura Szabo (6), Zsuzsanna Tomori (3), Gabriella Toth.

Iar faptul ca lucrurile sunt destul de bune pentru noi, desi intram in grupa principala cu zero puncte, iata ca o formatie cu care am terminat foarte aproape in aceasta grupa (cu Rusia, Suedia, cu care jucam mati, si Japonia, miercuri), infrangere la doar un gol, Muntenegru, nu are nici ea vreo zestre de nedepasit, doar 2 puncte, fiind invinsa vineri, cu 27-26 (14-14) de Spania, castigatoarea detasata a intrecerilor din aceasta faza.

In celalalt meci al grupei C, de consolare, Senegal a dispus cu 30-20 (15-7), de Kazahstan, ele urmand sa evalueze alaturi de Ungaria in meciurile de dupa locul 12 in acest CM!

Iar pentru a ne da seama de duritatea competitiei si, astfel, sa mai aducem o lauda tenacitatii romancelor, iata ca in ultima zi a primei faze am asistat la eliminarea din grupele principale a detinatoarei titlurilor mondial si european, Franta, care a incheiat grupa B pe locul 4, fiind devansata de Danemarca in ultimul meci! Asta dupa ce pierduse cu Coreea de Sud in chiar debutul CM!

Celelalte rezultatele inregistrate vineri: Serbia-Slovenia 29-27 (12-11); Brazilia-Australia 31-9 (15-5); Japonia-China 35-18 (17-8); Germania-Coreea de Sud 27-27 (15-14); Rusia-Suedia 30-22 (16-12); Olanda-Norvegia 30-28 (14-18); Danemarca-Franta 20-18 (9-6).

Asadar, grupa principala I este alcatuita de Olanda, Norvegia, Serbia, Coreea de Sud, Germania si Danemarca, in timp ce Grupa principala II din Spania, Muntenegru, Romania, Rusia, Suedia si Japonia. In faza a doua, Olanda si Rusia pleaca cu cate 4 puncte, Muntenegru si Suedia – cate 2, iar celelalte, de la zero puncte.

Asta dupa ce ne vom mai trage sufletul sambata, zi de pauza, ca o meritam si noi prin cate am trecut…