Primul meci al Romaniei in Grupa principala II a Campionatului mondial de handbal feminin din Japonia a fost sa fie exact cu campioana olimpica, echipa Rusiei, care a castigat cu 27-18 (10-10), intr-un meci dat complet peste cap de abulicul selectioner al reprezentativei noastre, suedezul Tomas Ryde, un veritabil “strateg” al adversarelor.

Haideti sa judecam doua faze, similare, care pe mine m-au lasat cu gura cascata, m-au umplut de ganduri negre, chiar de banuieli, iar daca datele, concrete, evidente, de mai jos nu vin in sprijinul celor observate de mine nu stiu ce sa mai spun.

Asadar, jocul incepe echilibrat si chiar daca Rusia a avut primul atac noi am deschis scorul, prin Cristina Neagu, in minutul 3! Totul era OK, se mergea cap-cap, dar in minutul 13, la 4-3 pentru rusoaice, deci nici macar la jumatatea reprizei, evident cu noi in atac si cu echipa bine echilibrata, apararea mergand, in sfarsit, foarte bine, ce credeti ca face domnul Ryde?

Cere time-out! Parca i l-ar fi cersit adversarul direct, Martin Ambros, pentru ca, pe de o parte, nu era nicio panica la noi, intimp ce rusoaicele nu facusera asteptata desprindere, nici o diferenta dramatica de scor si, mai mult decat atat, ti-ai anulat sansa ca echipa sa poata primi sfaturi intr-un moment de criza sau la ultimul atac al primului mitan.

Rezultatul? In 5 minute, rusoaicele se duc, bine sfatuite in timpul cadoului primit, la 5 goluri diferenta, 9-4 in minutul 18, cu 2 goluri “gratuite” din poarta-n poarta, ca Ryde o tine creanga cu atac de 7 jucatoare de camp, lasand buturile goale, astfel ca iar trebuie sa alergam dupa elevele lui Ambros.

Reusim, incheiem repriza la egalitate: 10-10, avem primul atac, din nou marcheaza Cristina Neagu, luand conducerea, din nou suntem in perfect echilibru si… trosc! La 15-17, in minutul 43 (adica 13 al reprizei secunde, vadit lucru, suedezul are reflex pavlovian, savantul rus, de te duce cu gandul la alte alea!) cere time-out din nou, iar continuarea este la indigou. Ia uitati-va la reluari, nu vi se pare ca secundul Buceschi il intreaba pe scandinav ce l-a apucat?

Dupa 16-17 in faza imediat urmatoare, Rusia se desprinde, de data aceasta decisiv, pentru ca ne marcheaza 7 goluri consecutiv fara sa primeasca niciunul, se duce la 24-16 si totul este aruncat pe apa sambetei, de acest, sa ma iertati, tembel de antrenor.

Evident, luati cu evolutia scorului, cu mici neglijente de arbitraj (aici si IHF a cam zbarcit-o, cum sa pui argentinience la un asemenea joc?) sunt greu de decelat asemenea tampenii de banca tehnica, dar prea a dat dovada demisul, acum o luna, suedez de la CSM Bucuresti de consecventa la calcat in strachini la acest campionat pentru a crede ca este chiar atat de nauc.

Nu stiu ce sa mai cred, cert este ca ne jucam sansele, cate mai sunt (cred ca ar creste geometric daca l-am trimite pe Ryde la cumparaturi de Craciun…), pentru o prezenta in turneele preolimpice, marti urmand sa jucam cu Suedia, de la ora 13,30, iar miercuri, de la ora 11,00, cu Japonia.

Iata fisa tehnica a meciului de duminica:
România: Denisa Dedu (1 gol) – Aneta Udristioiu, Laura Pristavita (2 goluri), Cristina Neagu (5), Gabriela Perianu (2), Crina Pintea (1), Cristina Florica (1), Elena Dache, Anca Polocoser (1), Lorena Ostase (2), Sonia Seraficeanu (2), Madalina Zamfirescu, Ana Maria Iuganu, Patricia Vizitiu (1).

Rusia: Ana Sedoikina (3), Anastasia Laghina – Polina Kuzneţova (1), Ana Sen (1), Olga Gorşenina (1), Ana Viahireva (5), Vladlena Bobrovnikova (5), Ksenia Makeeva (3), Elena Mihailicenko, Olga Fomina (2), Iana Jilinskaite (1), Elizaveta Malasenko, Iulia Managarova, Kristina Kojokar (3), Anastasia Ilarionova (1), Iaroslava Frolova (1).

Au arbitrat Mariana Garcia si Maria Ines Paolantoni (Argentina).

Intr-un alt meci disputat la prima ora, duminica, dar in Grupa principala I, Serbia a dispus cu 36-33 (21-16) de Coreea de Sud, un rezultat care incurca si mai mult lucrurile pe acea parte de tablou. Despre celelalte rezultate ale zilei, mai dupa pranz, la incheierea intregii zile de jocuri…