* Norvegia a facut un pas mare in drumul spre medalii, luni, cand la CM de handbal feminin au fost programate meciuri din Grupa principala I, scandinavele, cele mai medaliate handbaliste ale ultimelor decenii, surclasand Coreea de Sud, cu 36-25 (20-10).

Oricum, editia a 24-a, din Japonia, este, totusi, una de mari surprize, iar prima mi-a venit in minte chiar cand am scris despre campioanele Asiei, sud-coreencele, care au inceput prin a bate Franta (campioana mondiala en-titre a jucat luni in turneul de consolare, invingand chinuit Ungaria, cu 26-21, dar 12-12 la pauza), iar acum este pe ultimul loc in grupa principala, unde probabil va si ramane…

Dar surprizele vin si dinafara intrecerii. Iata, prima calificata sigur in semifinale, Rusia, pe deasupra si campioana olimpica la Rio-2016, nu-si va putea apara titlul, chiar daca se califica la Tokio anul viitor (daca va deveni campioana mondiala, ceea ce ar fi chiar firesc, acum…), intrucat toata Maica Rusie a fost exclusa de la JO!

Norocul rusoaicelor ar putea fi ca, daca vor castiga aurul la aceste Mondiale, vor putea sa-l pastreze, sactiunea intrand in vigoare dupa termenul in care se poate introduce apelul, fie si cu sanse minime, la TAS. Iar acest termen este, oricum, dupa 15 decembrie, ziua finalei acestui CM!

* Alte rezultate inregistrate luni au incurcat si mai mult lucrurile in aceasta prima grupa principala, dupa ce Danemarca a reintrat in cartile calificarii in semifinale, dispunand cu 27-24 (14-9) de Olanda, dar si prin reaparitia Serbiei in prim-plan, in urma victoriei, cu 29-28 (19-17) cu Germania.

* Marti si miercuri sunt programate partide in grupele principale, cu Romania intalnind Suedia marti si Japonia miercuri (iar necalificarea in turneele preolimpice a Rusiei ne mai da o sansa, la inca un loc mai sus decat cele 7 batute in cuie pana acum), vineri sunt semifinalele, iar duminica, asa cum spuneam – finala.

Iata programul ultimelor 2 zile din grupele principale:
marti, 10.12.:
08,00 Rusia-Muntenegru
11,00 Japonia-Spania
13,30 SUEDIA-ROMANIA

miercuri, 11.12.:
08,00 Spania-Rusia
Olanda-Coreea de Sud
11,00 ROMANIA-JAPONIA
Serbia-Danemarca
13,30 Muntenegru-Suedia
Norvegia-Germania

* Sezonul international s-a incheiat cam in coada de peste pentru atletismul romanesc, la ultima competitie de obiectiv a anului cel mai bun rezultat fiind inregistrat de echipa de senioare a României – un modest loc 9 la Campionatele Europene de cros de la Lisabona, la care ţara noastră a avut 13 sportivi.

La echipe tineret masculin ne-am clasat pe 14, penultimii, iar la junioare, pe 13! Cea mai buna pozitie la individual a fost doar un amarat de loc 19, al veteranei Roxana Birca, de celelalte rezultate nici nu mai amintesc, de la 24 la 92!

* PROGRAMUL TV, marti, 10.12.2019:
08,00 Handbal F, CM Rusia-Muntenegru Digi 1
11,00 Handhal F, CM Japonia-Spania Digi 1
13:30 Handbal F, CM 2019 România – Suedia Digi 1, Telekom 1, Look
15:00 Fotbal, UEFA Youth League Chelsea – Lille Digi 2
17:00 Fotbal, UEFA Youth League Inter – Barcelona Digi 2
19:55 Fotbal, Liga Campionilor Salzburg – Liverpool Digi 1, Telekom 1, Look Plus
19:55 Fotbal, Liga Campionilor Napoli – Genk Digi 1, Telekom 1, Look Plus
22:00 Fotbal, Liga Campionilor Inter – Barcelona Digi 1, Telekom 1, Look Plus
22:00 Fotbal, Liga Campionilor Borussia Dortmund – Slavia Praga Digi 1, Telekom 1, Look Plus
22:00 Fotbal Liga Campionilor Ajax Amsterdam-Valencia Digi 2, Telekom 3, Look Sport 2
22:00 Fotbal, Liga Campionilor Chelsea – Lille Digi 4, Telekom 4, Look Sport 3