* Spania si Olanda isi vor disputa finala Campionatului mondial de handbal feminin din Japonia, dupa surprize de proportii in semifinale, dar ceea ce m-a impresionat uitandu-ma la transmisiile tv este ca spectatorii romani care au ramas, la competitie, unde au cheltuit la greu sa ajunga si sa stea, au transmis un mesaj clar de sprijinire a Brasovului, dupa cum se vede si din captura tv de la aceasta postare!

Este un semnal clar pentru sprijinul adus handbalului romanesc din partea celor ce iubesc pana la sacrificiu acest sport, care isi cheltuiesc banii proprii, fac sacrificii nu pentru combinatii dubioase si tafne de domnisoare ofuscate (aud ca jucatoarele din lot nu au dat nicio declaratie la sosirea pe aeroport, semn ca isi dispretuiesc publicul si nu-si cunosc meseria), ci pentru a vedea spectacol si ca sa se simta bine cu tricolorul pana si la capatul lumii.

Acest BRASOV scris pe drapelul national afisat in sala nipona, la semifinalele de vineri, spune tot, dar mai ales ca iubitorii si cei mai fini cunoscatori ai handbalului si-au dat seama de kabala instrumentata dubios chiar impotriva acestui sport, impotriva unor tinere care au muncit, si ele, sa ajunga la valoarea care sa le permita sa joace pentru ROMANIA la un CM. Si au fost aruncate pur si simplu!

* In fine, am vorbit de semifinale, iar spectacolul a fost exceptional, Spania aducand o veritabila corectie (fotografia este din timpul reprizei secunde) multiplei campioane Norvegia, de care a dispus cu 28-22 (13-13), urmand sa joace in finala mare cu Olanda, surprinzatoarea invingatoare in fata campioanei olimpice en-titre Rusia, cu 33-32 (16-16).

In meciul pentru locul 5, Muntenegru a castigat cu 28-26 (13-12) Serbia, iar in cel pentru locul 7, Suedia a dispus cu 35-24 (18-13) de Germania.

* Meciul pentru medaliile de bronz, Rusia-Norvegia, este duminica la ora 10,30, iar finala pentru titlu in continuare, de la ora 13,30, intre, iata, Olanda si Spania. Una peste alta, pentru esteti a fost frumos, dar noi, romanii, ramanem cu o amintire urata…

* Dupa cum v-am scris, cat am putut de prompt, inca de aseara, si oricum ati aflat pe toate canalele posibile, campioana de fotbal a Romaniei, CFR Cluj, si-a respectat blazonul, calificandu-se in primavara Europa League, dupa victoria cu 2-0 in fata campioanei Scotiei, Celtic Glasgow.

Asadar, sa recapitulam: s-au calificat în şaisprezecimile de finală Sevilla, APOEL Nicosia, Malmoe FF, FC Copenhaga, FC Basel, Getafe, LASK Linz, Sporting Lisabona, Celtic Glasgow, CFR Cluj, Arsenal, Eintracht Frankfurt, FC Porto, Glasgow Rangers, Espanyol Barcelona, Ludogoreţ Razgrad, Gent, Wolfsburg, Istanbul Basaksehir, AS Roma, Sporting Braga, Wolverhampton, Manchester United, AZ Alkmaar.

Alaturi de acestea, in urnele tragerii la sorti de luni, de la ora 14,00, la sediul UEFA vor fi, de asemenea, 8 echipe clasate pe locul 3 in grupele Ligii Campionilor – FC Bruges, Olympiakos Pireu, Sahtior Donetk, Bayer Leverkusen, RB Salzburg, Inter Milano, Benfica Lisabona, Ajax Amsterdam.

Ca sa nu raman dator, iata rezultatele complete din meciurile de joi:
Grupa A
APOEL Nicosia – Sevilla 1-0
A marcat: Vujadin Savic 61.
Munas Dabbur (Sevilla) a ratat un penalty în min. 57.
Qarabag FK – F91 Dudelange 1-1
Au marcat: Magaye Gueye 90+1, respectiv Sabir Bougrine 63.
Cartonaş roşu: Kara Garaev (Qarabag) 46.
Grupa B
Dinamo Kiev – Lugano 1-1
Au marcat: Viktor Ţîgankov 90+4, respectiv Marco Aratore 45.
FC Copenhaga – Malmoe FF 0-1
A marcat: Sotirios Papagiannopoulos 77 (autogol).
Grupa C
FC Basel – Trabzonspor 2-0
Au marcat: Silvan Widmer 21, Valentin Stocker 72.
Getafe – FC Krasnodar 3-0
Au marcat: Leandro Cabrera 76, Jorge Molina 78, Kenedy 86.
Cartonaş roşu: Aleksandr Martinovici (Krasnodar, 88).
Grupa D
LASK Linz – Sporting Lisabona 3-0
Au marcat: Gernot Trauner 23, Joao Klauss 38 – penalty, Marko Raguz 90+3.
Cartonaş roşu: Renan Ribeiro (Sporting, 35).
PSV Eindhoven – Rosenborg Trondheim 1-1
Au marcat: Mohammed Ihattaren 63, respectiv Paal Andre Helland 22.
Grupa E
CFR Cluj – Celtic Glasgow 2-0
Au marcat: Andrei Burcă 48, Damjan Djokovic 70.
Rennes – Lazio 2-0
A marcat: Joris Gnagnon 31, 87.
Grupa F
Eintracht Frankfurt – Vitoria Guimaraes 2-3
Au marcat: Danny Da Costa 31, Daichi Kamada 38, respectiv Rochinha 8, Almoatasembellah Ali Mohamed Al Musrati 85, Marcus Edwards 87.
Standard Liege – Arsenal Londra 2-2
Au marcat: Samuel Bastien 47, Selim Amallah 69, respectiv Alexandre Lacazette 79, Bukayo Saka 81.
Grupa G
Glasgow Rangers – Young Boys Berna 1-1
Au marcat: Alfredo Morelos 30, respectiv Borna Barisic (autogol) 89.
Cartonaş roşu: Ryan Jack (Rangers) 90+3.
FC Porto – Feyenoord Rotterdam 3-2
Au marcat: Luis Diaz 14, Tyrell Malacia (autogol, 15), Francisco Soares 33, respectiv Eric Botteghin 19, Sam Larsson 22.
Grupa H
RCD Espanyol Barcelona – ŢSKA Moscova 0-1
A marcat: Nikola Vlasic 84.
Ludogoreţ Razgrad – Ferencvaros Budapesta 1-1
Au marcat: Jody Lukoki 24, respectiv Nikolai Signevici 90+5
Grupa I
KAA Gent – FC Oleksandria 2-1
Au marcat: Laurent Depoitre 7, 16, respectiv Denis Mirolsnicenko 54.
VfL Wolfsburg – AS Saint-Etienne 1-0
A marcat: Paulo Otavio Silva 52.
Grupa J
Borussia Moenchengladbach – Istanbul Başakşehir 1-2
Au marcat: Marcus Thuram 33, respectiv Irfan Kahveci 44, Enzo Crivelli 90+1.
AS Roma – Wolfsberger AC 2-2
Au marcat: Diego Perotti 7 – penalty, Edin Dzeko 19, respectiv Alessandro Florenzi (autogol) 10, Shon Weissman 63.
Grupa K
Slovan Bratislava – Sporting Braga 2-4
Au marcat: Andraz Sporar 42, Mohammed Rharsalla 70, respectiv Rui Fonte 44, Trincao Francisco 72, Vasil Bojikov (autogol) 75, Paulinho 90+3.
Wolverhampton Wanderers – Beşiktaş Istanbul 4-0
Au marcat: Diogo Jota 58, 63, 69, Leander Dendoncker 67.
Grupa L
Manchester United – AZ Alkmaar 4-0
Au marcat: Ashley Young 53, Mason Greenwood 58, 64, Juan Mata 62 – penalty.
Partizan Belgrad – FC Astana 4-1
Au marcat: Seydouba Soumah 4, Umar Sadiq 22, 76, Takuma Asano 26, respectiv Dorin Rotariu 79.

* PROGRAMUL TV, sambata, 14.12.2019:
13:00 Fotbal, Liga 1 Academica Clinceni – Botoșani Digi 1, Telekom 1, Look Plus
14:00 Fotbal, La Liga Granada – Levante Digi 2
15:00 Fotbal, Liga 1 Poli Iași – Gaz Metan Digi 1, Telekom 1, Look Plus
16:00 Fotbal, Serie A Brescia – Lecce Digi 4

16,00 Fotbal CM al cluburilor Al Hilal-Esperance Tunis TVR HD
16:30 Fotbal, Bundesliga Bayern Munchen – Werder Bremen Digi 2, Telekom 2, Look Sport
16:30 Fotbal, Bundesliga Mainz – Borussia Dortmund Digi 3
17:00 Fotbal, La Liga Real Sociedad – Barcelona Digi 1, Telekom 1, Look Sport
18:30 Fotbal, Ligue 1 Metz – Marseille Digi 4
19:00 Fotbal, Serie A Napoli – Parma Digi 2
19:30 Fotbal, La Liga Athletic Bilbao – Eibar Digi 3
20:00 Fotbal, Liga 1 Universitatea Craiova – Voluntari Digi 1, Telekom 1, Look Plus
20:30 Baschet M CSM CSU Oradea – U-BT Cluj-Napoca Digi 4
21:45 Fotbal, Serie A Genoa – Sampdoria Digi 2
22:00 Fotbal, La Liga Atletico Madrid – Osasuna Digi 3