* Tragerea la sorti a cupelor europene la fotbal, “16”-imi pentru Europa League si optimi pentru Liga campionilor a adus la Nyon tablouri interesante, capul de afis pentru noi fiind CFR Cluj-Sevilla, elevii lui Dan Petrescu avand parte de un adversar totusi nu extrem de dificil.

Si spun acest lucru cantarind nu atat parcursul din campionat (pentru ca nu poti compara incomparabilul, adica Liga 1 cu La Liga), unde Sevilla se afla pe locul 3, dupa cei doi granzi, Real Madrid si Barca, iar CFR abia pridideste sa se mentina in preajma… Astrei Giurgiu, ci daca tinem seama de modul in care s-au calificat in aceasta faza a UEL cele doua.

Pai, aici, cred, CFR Cluj ar avea atuuri mai importante, pentru ca a ajuns sa joace in primavara batandu-se cu Celtic, Lazio si Rennes, iar Sevilla a avut un parcurs alaturi de Apoel, Qarabag si Dudelange, acesta fiind rezultatul a ceea ce tot repet eu pe aici: trebuie sa ai coeficient UEFA, sa faci tot timpul puncte, sa joci la maximum orice meci, ca sa-ti faci, iata, viata mai usoara in momentele importante.

Pe de alta parte, evident a Sevilla este favorita, a si fost cap de serie, avand nu mai putin de 5 trofee Europa League in palmares (2006, 2007, 2014, 2015, 2016).

16-IMILE EUROPA LEAGUE (meciurile, pe 20, respectiv 27 februarie):
Wolverhampton – Espanyol
Sporting Lisabona – Istanbul BB
Getafe – Ajax
Bayer Leverkusen – Porto
FC Copenhaha – Celtic
APOEL – FC Basel
CFR Cluj – Sevilla
Olympiacos – Arsenal
AZ Alkmaar – Lask
Club Brugge – Manchester United
Ludogoreț – Inter Milano
Eintacht Frankfurt – FC Salzburg
Șahtior – Benfica
Wolfsburg – Malmo
AS Roma – Gent
Rangers – Braga

* In optimile Ligii campionilor atrag atentia mai multe confruntari, dar mie cel mai atractiv mi se pare duelul Real Madrid-Manchester City, la toate argumentele fiind si unul de ordin personal, ca sa zic asa: se confrunta Real cu echipa antrenata de inamicul declarat, pe viata, Pep Guardiola!

Restul puteti comenta si singuri, cu precizarea ca Turul va fi pe 18, 19, 25 si 26 februarie, iar returul pe 10, 11, 17 si 18 martie.
TABLOUL COMPLET AL OPTIMILOR:
Borussia Dortmund – PSG
Real Madrid – Manchester City
Atalanta – Valencia
Atletico Madrid – Liverpool
Chelsea – Bayern Munchen
Olympique Lyon – Juventus Torino
Tottenham – RB Leipzig
Napoli – Barcelona

* Intr-o rubrica precum cea de aici, in care actualitatea ma obliga mai mult la texte “viitoriste”, cum li se spune in argou gazetaresc, nu am cum sa nu inchei tot asa: echipa de hochei pe gheata a Romaniei a aflat programul rundei a doua de precalificare preolimpica, urmand sa intalneasca Marea Britanie, Ungaria si Estonia, la Nottingham, in februarie.

Iata programul turneului, in urma caruia echipa de pe primul loc va ajunge in calificarea finala pentru JO de iarna, din 2022, de la Beijing:
Programul meciurilor:
Joi 6 Februarie 2020
15:30 – Ungaria vs Estonia
19:30 – Marea Britanie vs Romania
Sambata 8 Februarie 2020
14:00 – Ungaria vs Romania
18:00 – Estonia vs Marea Britanie
Duminica 9 Februarie
14:00 – Romania vs Estonia
18:00 – Marea Britanie vs Ungaria

* PROGRAMUL TV, marti, 17.12.2019:
16,30 Fotbal, CM al cluburilor Al Sadd-Esperance (locul 5) TVR 1, HD
19,30 Fotbal, CM al cluburilor Flamengo-Al Hilal (semifinala) TVR 1, HD
19:30 Fotbal, Bundesliga Werder Bremen – Mainz Digi 2
19,45 Fotbal, Cupa Turciei Tuzlaspor-Galatasaray Look
21:30 Fotbal, Bundesliga Borussia Dortmund – Leipzig Digi 1
21:30 Fotbal, Bundesliga Union Berlin – Hoffenheim Digi 4
21:45 Fotbal, Cupa Ligii Angliei Aston Villa – Liverpool Digi 2